تنگ شدن مجرای نخاعی به عنوان تنگی کانال نخاعی نامیده می شود. علت اولیه برای این بیماری، روند افزایش سن است، به علت آن که فضاهای دیسک بین مهره ای خشک می شود و چروک می خورد، به این علت که آب محتوای اصلی فضاهای دیسک است. هنگامی که یک فرد دچار این بیماری می شود، آسیب خفیف ممکن است موجب التهاب فضای دیسک شود که در نهایت بر روی اعصاب این ناحیه فشار می آورد. ممکن است در مجاورت پا ( پاها) و یا در ناحیه ی کمری در جائی که این اعصاب تغذیه می شوند، درد حس شود.

پروگنوز ( پیش آگهی)

وضعیتی که به عنوان تنگی کانال نخاعی نامیده می شود، بیماری شدیدی است که در افرادی دیده می شود که درد مخرب عصبی را تجربه می کنند. از سوی دیگر، بیماری مشابه به سختی بر روی شیوه ی زندگی افراد درگیر اثر دارد. این امر کاملا به شدت بیماری بستگی دارد. این بیماری باعث می شود تا نواحی معدودی از ستون فقرات باریک شود. این باریک شدن ممکن است علل متعددی داشته باشد. علت اولیه در اکثر موارد، دو مورد می باشد. بیمار ممکن است به این بیماری دچار شود، به علت اینکه وی آن را از والدین خود به ارث برده باشد. و یا گاهی مواقع این امر ممکن است به علت پی آمد بیماری باشد که فرد قبلا به آن مبتلا شده باشد. نوع وقوع بیماری به نام دژنراتیو ( تخریبی ) (degenerative) شناخته می شود. برای مثال، استئوآرتریت ( آرتروز مفصلی) (osteoarthritis) ممکن است این حالت را ایجاد کند. گزینه های متنوعی برای افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند، وجود دارد تا بتوانند زندگی عادی خود را داشته باشند. وضعیتی که گاهی اوقات به عنوان فلج نامیده می شود، پیش آگهی آن امروزه برای بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری در حد بالایی مثبت است.

همانطور که قبلا اشاره شد، ممکن است در برخی موارد تنگی کانال نخاعی در حد مرگ دردناک باشد و از طرفی می تواند همانند یک سردرد، درد طبیعی داشته باشد. معمولا درد شدید به علت سردرد های میگرنی (migraine headaches ) و یا فشردگی عصبی ( nerve compressions) احساس می شود که پیامد های تنگی کانال نخاعی هستند. برای کاهش درد بیمار، از داروهای خاصی همانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی- NSAIDS -non steroidal anti-inflammatory و تزریقات کورتون ها ( استروئیدها) و یا ایبوپروفن می توان استفاده کرد.

گزینه ی اول برای درمان هر نوع بیماری همانطور که ما می دانیم جراحی نمی باشد. همیشه روش های سنتی و رایجی وجود دارد که برای درمان بیماری ها استفاده می شوند. پس، این گزینه ها برای کاهش درد و درمان ناراحتی ها می بایست استفاده شوند. نیازهای اولیه که توسط هر نوع روش درمانی برای تنگی نخاعی می بایست کامل شوند، درد بیمار را تا حد مشخصی کاهش می دهند، تنظیم صحیح نخاعی را برقرار می کند و مشکلات افزایش یافته و دژنریشن ها ( تخریب ها) را کنترل می کند که ممکن است به علت اثر فشاری ( کمپرشن) ایجاد شوند. این روش های درمانی معمولا شامل ماساژ، مراقبت کایروپرکتیک (فن ماساژ و حرکات ستون فقرات) و درمان های فیزیکی می باشد.

فرد مبتلا شده که وضعیت وی با هر روزی که می گذرد بدتر می شود و از طرفی رانندگی هم نمی کند، از روش های رایج و سنتی سود می برد و جراحی تصمیم نهایی برای وی است. درد شدید به علت فشردگی مزمن بر اعصاب در اثر این تنگی رخ می دهد. جراحی کمک می کند تا در برخی موارد، کانال های عصبی باز شود. اگر از این درمان غفلت شود، پیامد نهایی بسیار خطرناکی را به همراه دارد، به طوری که عصب این ناحیه می تواند آسیب ببیند و باعث فلج ( پارالیزیس ) شود.

تسکین کامل و یا نسبی این مشکل ممکن است با جراحی ستون فقرات حاصل شود. در اکثر موارد بیماران ممکن است پس از تکمیل جراحی احساس کمردرد داشته باشند. ولی این موارد از اهمیت جراحی به عنوان گزینه درمانی مناسب نمی کاهد.

حتی اگر افراد این بیماری را هم داشته باشند، می توانند سبک زندگی فعالانه خود را حفظ کنند، ولی باید در آن تغییرات اساسی ایجاد کنند. برخی فعالیت های اولیه ممکن است شامل پیاده روی و شنا کردن باشد. وقتی که فردی کارهایی را انجام می دهد که کشش زیادی را به وی وارد می کند، این وضعیت می تواند تشدید شود. در این حالات، باید چک شود که شدت علائم افزایش نیابد و آن هم توسط استفاده از کرست و یا بریس ( وسیله محافظتی) میسر می شود.

روند تخریبی را می توان آهسته تر کرد و مفاصل می توانند سالم تر باشند و با کمک مکمل هایی مثل گلوکوزامین- glucosamine حرکت را افزایش داد. در مورد مصرف مکمل ها می بایست با پزشک صحبت کنید، در مورد این که هر یک از مکمل ها چه اثری بر روی داروهایی دارد که بیمار مبتلا در حال مصرف آن ها است.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top