ادامه موضوع

انواع تنگی کانال نخاعی
درمان تنگی کانال نخاعی
معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای
آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی
علائم تنگی کانال نخاعی
شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها
تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی
بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص
روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی
تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری
عوارض تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی
علل تنگی کانال نخاعی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
تنگ شدن مجرای نخاعی به عنوان تنگی کانال نخاعی نامیده می شود. علت اولیه برای این بیماری، روند افزایش سن است، به علت آن که فضاهای دیسک بین مهره ای خشک می شود و چروک می خورد، به این علت که آب محتوای اصلی فضاهای دیسک است. هنگامی که یک فرد دچار این بیماری می شود، آسیب خفیف ممکن است موجب التهاب فضای دیسک شود که در نهایت بر روی اعصاب این ناحیه فشار می آورد. ممکن است در مجاورت پا ( پاها) و یا در ناحیه ی کمری در جائی که این اعصاب تغذیه می شوند، درد حس شود.

پروگنوز ( پیش آگهی)

وضعیتی که به عنوان تنگی کانال نخاعی نامیده می شود، بیماری شدیدی است که در افرادی دیده می شود که درد مخرب عصبی را تجربه می کنند. از سوی دیگر، بیماری مشابه به سختی بر روی شیوه ی زندگی افراد درگیر اثر دارد. این امر کاملا به شدت بیماری بستگی دارد. این بیماری باعث می شود تا نواحی معدودی از ستون فقرات باریک شود. این باریک شدن ممکن است علل متعددی داشته باشد. علت اولیه در اکثر موارد، دو مورد می باشد. بیمار ممکن است به این بیماری دچار شود، به علت اینکه وی آن را از والدین خود به ارث برده باشد. و یا گاهی مواقع این امر ممکن است به علت پی آمد بیماری باشد که فرد قبلا به آن مبتلا شده باشد. نوع وقوع بیماری به نام دژنراتیو ( تخریبی ) (degenerative) شناخته می شود. برای مثال، استئوآرتریت ( آرتروز مفصلی) (osteoarthritis) ممکن است این حالت را ایجاد کند. گزینه های متنوعی برای افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند، وجود دارد تا بتوانند زندگی عادی خود را داشته باشند. وضعیتی که گاهی اوقات به عنوان فلج نامیده می شود، پیش آگهی آن امروزه برای بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری در حد بالایی مثبت است.

همانطور که قبلا اشاره شد، ممکن است در برخی موارد تنگی کانال نخاعی در حد مرگ دردناک باشد و از طرفی می تواند همانند یک سردرد، درد طبیعی داشته باشد. معمولا درد شدید به علت سردرد های میگرنی (migraine headaches ) و یا فشردگی عصبی ( nerve compressions) احساس می شود که پیامد های تنگی کانال نخاعی هستند. برای کاهش درد بیمار، از داروهای خاصی همانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی- NSAIDS -non steroidal anti-inflammatory و تزریقات کورتون ها ( استروئیدها) و یا ایبوپروفن می توان استفاده کرد.

گزینه ی اول برای درمان هر نوع بیماری همانطور که ما می دانیم جراحی نمی باشد. همیشه روش های سنتی و رایجی وجود دارد که برای درمان بیماری ها استفاده می شوند. پس، این گزینه ها برای کاهش درد و درمان ناراحتی ها می بایست استفاده شوند. نیازهای اولیه که توسط هر نوع روش درمانی برای تنگی نخاعی می بایست کامل شوند، درد بیمار را تا حد مشخصی کاهش می دهند، تنظیم صحیح نخاعی را برقرار می کند و مشکلات افزایش یافته و دژنریشن ها ( تخریب ها) را کنترل می کند که ممکن است به علت اثر فشاری ( کمپرشن) ایجاد شوند. این روش های درمانی معمولا شامل ماساژ، مراقبت کایروپرکتیک (فن ماساژ و حرکات ستون فقرات) و درمان های فیزیکی می باشد.

فرد مبتلا شده که وضعیت وی با هر روزی که می گذرد بدتر می شود و از طرفی رانندگی هم نمی کند، از روش های رایج و سنتی سود می برد و جراحی تصمیم نهایی برای وی است. درد شدید به علت فشردگی مزمن بر اعصاب در اثر این تنگی رخ می دهد. جراحی کمک می کند تا در برخی موارد، کانال های عصبی باز شود. اگر از این درمان غفلت شود، پیامد نهایی بسیار خطرناکی را به همراه دارد، به طوری که عصب این ناحیه می تواند آسیب ببیند و باعث فلج ( پارالیزیس ) شود.

تسکین کامل و یا نسبی این مشکل ممکن است با جراحی ستون فقرات حاصل شود. در اکثر موارد بیماران ممکن است پس از تکمیل جراحی احساس کمردرد داشته باشند. ولی این موارد از اهمیت جراحی به عنوان گزینه درمانی مناسب نمی کاهد.

حتی اگر افراد این بیماری را هم داشته باشند، می توانند سبک زندگی فعالانه خود را حفظ کنند، ولی باید در آن تغییرات اساسی ایجاد کنند. برخی فعالیت های اولیه ممکن است شامل پیاده روی و شنا کردن باشد. وقتی که فردی کارهایی را انجام می دهد که کشش زیادی را به وی وارد می کند، این وضعیت می تواند تشدید شود. در این حالات، باید چک شود که شدت علائم افزایش نیابد و آن هم توسط استفاده از کرست و یا بریس ( وسیله محافظتی) میسر می شود.

روند تخریبی را می توان آهسته تر کرد و مفاصل می توانند سالم تر باشند و با کمک مکمل هایی مثل گلوکوزامین- glucosamine حرکت را افزایش داد. در مورد مصرف مکمل ها می بایست با پزشک صحبت کنید، در مورد این که هر یک از مکمل ها چه اثری بر روی داروهایی دارد که بیمار مبتلا در حال مصرف آن ها است.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

چرخش به سمت خارج

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

پوش پرس دوبل با کتل بل

شنا رفتن

با دستگاه سیم کش

خم شدن به پهلو با میله هالتر

Top