کمردرد و درد گردن در میان همه ی رده های سنی کاملا شایع است. این علت آن است که چرا افراد اغلب کمردرد و گردن درد را جدی نمی گیرند و با مصرف خودسرانه داروها آن را درمان می کنند. این کار می تواند بسیار خطرناک باشد، به طوری که می تواند موجب غفلت از بسیاری از بیماری های بزرگ تر شود، که یکی از آن ها می تواند تنگی کانال نخاعی باشد.

تنگی کانال نخاعی چه نوع اختلالی است؟

تنگی کانال نخاعی بیماری است که در آن ستون مهره ها و یا استخوان های ناحیه ی کمری دچار تحلیل در اندازه خود می شوند و در نتیجه در این ناحیه درد ایجاد می شود. درد به علت فشار ایجاد می شود که بر روی طناب نخاعی و اعصاب توسط ستون مهره ها اعمال می شود. مهره در استخوان پشت باریک تر می شود و بر روی طناب نخاعی فشار می آورد و باعث ایجاد درد آزاردهنده ای می شود.

علل

تشریح علت واقعی تنگی کانال نخاعی دشوار است. در حالی که، معمولا در روند افزایش سن و همراه با دژنریشن ( تخریب) استخوان پشت ایجاد می شود که ستون فقرات را باریک تر کرده و قطر آن را کاهش می دهد. این بدین معنی نیست که تنگی نخاعی در سنین جوانی رخ نمی دهد. ممکن است این اختلال در هر سنی و در هر فردی ایجاد شود. بنابر این، تمام افراد می بایست در مورد راه های پیشگیری از این بیماری خطرناک آگاه باشند و به آن بیندیشند.

پیشگیری

به طور قطع می توان از تنگی کانال نخاعی پیشگیری کرد، ولی 100 درصد ضمانت نمی شود که این اختلال اصلا رخ ندهد. در حالی که، اگر این اختلال در مراحل اولیه شناسایی شود، به راحتی قابل درمان است. بنابراین، اگر فردی با ناراحتی هایی در ناحیه ی کمری مواجه شود، و این مشکل مدت زیادی پابرجا باشد، این فرد می بایست فورا با پزشک پیش از آن که دیر شود، مشورت کند.

روش ها و معیار های دیگری هم وجود دارد که می تواند برای پیشگیری از تنگی کانال نخاعی در نظر گرفته شوند، این موارد عبارتند از:

1- حفظ وزن بدن به طور منظم و در رنج سلامتی
این معیار هم کاملا ساده و هم بسیار موثر است. در اکثر مواقع مشاهده می شود که هنگامی که وزن بدن شروع به افزایش یافتن می کند، فشار بر روی استخوان پشت هم افزایش می یابد. این افزایش در فشار باعث ایجاد تنش و سائیدگی بیشتری بر روی مهره می شود و به تدریج موجب دژنریشن (تخریب) آن ها می شود که باعث ایجاد تنگی نخاعی می گردد. بنابراین، برای پیشگیری از وقوع تنگی کانال نخاعی، وزن بدن می بایست به خوبی حفظ و تنظیم گردد.

2- ادامه دادن ورزش و تمرینات
 ورزش ها و تمرینات هم برای موارد پیشگیری از تنگی کانال نخاعی بسیار مفید و کاربردی هستند. ورزش ها به حفظ انعطاف پذیری استخوان ها و سایر بخش های بدن کمک می کنند. همچنین تمرینات و ورزش ها وزن بدن را تنظیم می کند و از تراکم (جمع شدن) چربی اضافی در بدن جلوگیری می کند. بنابر این، احتمال کمتری وجود دارد که استخوان های منعطف دچار تخریب شوند، و در نتیجه احتمال ایجاد تنگی کانال نخاعی را کاهش می دهد.

3- ورزش های هوازی را ادامه دهید
ورزش های هوازی را ادامه دهید و اگر آن ها را انجام نمی دهید، شروع کنید به انجام ورزش های مشابه آن ها. هنگامی که ورزش های هوازی را انجام می دهید، تمام ماهیچه ها و استخوان های بدن با هم هماهنگ می شوند و حرکات آن ها بهبود می یابد. هنگامی که حرکات ملایم و راحت می شود، احتمال ایجاد تنگی کانال نخاعی هم کاهش می یابد.

4- به فیزیک بدن توجه کنید
فیزیک بدن و ویژگی های جسمی و غیر انتزاعی بدن، موردی کلیدی است که اگر شما می خواهید از تنگی کانال نخاعی پیشگیری کنید، می بایست نگران آن باشید. جایی که وزن بدن شما گذاشته می شود، بسیار مهم است. بنابر این، فرقی ندارد که کدام فعالیت را زیاد کنید، تا آن جا که فشار وارد می شود، می بایست استخوان پشت را حفظ کرد.

5- کاهش مصرف الکل
برای پیشگیری از ناراحتی و آزار ناشی از تنگی کانال نخاعی، شما می بایست مطمئن باشید که مقادیر الکل و یا موارد مرتبط با آن، را که مصرف کرده اید، محدود شود و اگر ممکن باشد از آن ها اجتناب کنید. احتمال این موضوع رفته رفته با کاهش مصرف این مواد کاهش می یابد.

6- حفظ گردن در اکثر مواقع در وضعیت صحیح
هنگامی که اختلالات نخاعی در نظر گرفته می شود، گردن نقش بسیار مهمی دارد. بنابر این، هنگامی که برای پیشگیری از تنگی نخاعی آماده می شویم، حفظ حالت گردن می تواند بسیار مهم باشد. با حفظ گردن به تنهایی در وضعیت مناسب، شما می توانید از تنگی کانال نخاعی پیشگیری کنید.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top