ادامه موضوع

انواع تنگی کانال نخاعی
درمان تنگی کانال نخاعی
معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای
آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی
علائم تنگی کانال نخاعی
شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها
تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی
بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص
پروگنوز تنگی کانال نخاعی
تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری
عوارض تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی
علل تنگی کانال نخاعی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
کمردرد و درد گردن در میان همه ی رده های سنی کاملا شایع است. این علت آن است که چرا افراد اغلب کمردرد و گردن درد را جدی نمی گیرند و با مصرف خودسرانه داروها آن را درمان می کنند. این کار می تواند بسیار خطرناک باشد، به طوری که می تواند موجب غفلت از بسیاری از بیماری های بزرگ تر شود، که یکی از آن ها می تواند تنگی کانال نخاعی باشد.

تنگی کانال نخاعی چه نوع اختلالی است؟

تنگی کانال نخاعی بیماری است که در آن ستون مهره ها و یا استخوان های ناحیه ی کمری دچار تحلیل در اندازه خود می شوند و در نتیجه در این ناحیه درد ایجاد می شود. درد به علت فشار ایجاد می شود که بر روی طناب نخاعی و اعصاب توسط ستون مهره ها اعمال می شود. مهره در استخوان پشت باریک تر می شود و بر روی طناب نخاعی فشار می آورد و باعث ایجاد درد آزاردهنده ای می شود.

علل

تشریح علت واقعی تنگی کانال نخاعی دشوار است. در حالی که، معمولا در روند افزایش سن و همراه با دژنریشن ( تخریب) استخوان پشت ایجاد می شود که ستون فقرات را باریک تر کرده و قطر آن را کاهش می دهد. این بدین معنی نیست که تنگی نخاعی در سنین جوانی رخ نمی دهد. ممکن است این اختلال در هر سنی و در هر فردی ایجاد شود. بنابر این، تمام افراد می بایست در مورد راه های پیشگیری از این بیماری خطرناک آگاه باشند و به آن بیندیشند.

پیشگیری

به طور قطع می توان از تنگی کانال نخاعی پیشگیری کرد، ولی 100 درصد ضمانت نمی شود که این اختلال اصلا رخ ندهد. در حالی که، اگر این اختلال در مراحل اولیه شناسایی شود، به راحتی قابل درمان است. بنابراین، اگر فردی با ناراحتی هایی در ناحیه ی کمری مواجه شود، و این مشکل مدت زیادی پابرجا باشد، این فرد می بایست فورا با پزشک پیش از آن که دیر شود، مشورت کند.

روش ها و معیار های دیگری هم وجود دارد که می تواند برای پیشگیری از تنگی کانال نخاعی در نظر گرفته شوند، این موارد عبارتند از:

1- حفظ وزن بدن به طور منظم و در رنج سلامتی
این معیار هم کاملا ساده و هم بسیار موثر است. در اکثر مواقع مشاهده می شود که هنگامی که وزن بدن شروع به افزایش یافتن می کند، فشار بر روی استخوان پشت هم افزایش می یابد. این افزایش در فشار باعث ایجاد تنش و سائیدگی بیشتری بر روی مهره می شود و به تدریج موجب دژنریشن (تخریب) آن ها می شود که باعث ایجاد تنگی نخاعی می گردد. بنابراین، برای پیشگیری از وقوع تنگی کانال نخاعی، وزن بدن می بایست به خوبی حفظ و تنظیم گردد.

2- ادامه دادن ورزش و تمرینات
 ورزش ها و تمرینات هم برای موارد پیشگیری از تنگی کانال نخاعی بسیار مفید و کاربردی هستند. ورزش ها به حفظ انعطاف پذیری استخوان ها و سایر بخش های بدن کمک می کنند. همچنین تمرینات و ورزش ها وزن بدن را تنظیم می کند و از تراکم (جمع شدن) چربی اضافی در بدن جلوگیری می کند. بنابر این، احتمال کمتری وجود دارد که استخوان های منعطف دچار تخریب شوند، و در نتیجه احتمال ایجاد تنگی کانال نخاعی را کاهش می دهد.

3- ورزش های هوازی را ادامه دهید
ورزش های هوازی را ادامه دهید و اگر آن ها را انجام نمی دهید، شروع کنید به انجام ورزش های مشابه آن ها. هنگامی که ورزش های هوازی را انجام می دهید، تمام ماهیچه ها و استخوان های بدن با هم هماهنگ می شوند و حرکات آن ها بهبود می یابد. هنگامی که حرکات ملایم و راحت می شود، احتمال ایجاد تنگی کانال نخاعی هم کاهش می یابد.

4- به فیزیک بدن توجه کنید
فیزیک بدن و ویژگی های جسمی و غیر انتزاعی بدن، موردی کلیدی است که اگر شما می خواهید از تنگی کانال نخاعی پیشگیری کنید، می بایست نگران آن باشید. جایی که وزن بدن شما گذاشته می شود، بسیار مهم است. بنابر این، فرقی ندارد که کدام فعالیت را زیاد کنید، تا آن جا که فشار وارد می شود، می بایست استخوان پشت را حفظ کرد.

5- کاهش مصرف الکل
برای پیشگیری از ناراحتی و آزار ناشی از تنگی کانال نخاعی، شما می بایست مطمئن باشید که مقادیر الکل و یا موارد مرتبط با آن، را که مصرف کرده اید، محدود شود و اگر ممکن باشد از آن ها اجتناب کنید. احتمال این موضوع رفته رفته با کاهش مصرف این مواد کاهش می یابد.

6- حفظ گردن در اکثر مواقع در وضعیت صحیح
هنگامی که اختلالات نخاعی در نظر گرفته می شود، گردن نقش بسیار مهمی دارد. بنابر این، هنگامی که برای پیشگیری از تنگی نخاعی آماده می شویم، حفظ حالت گردن می تواند بسیار مهم باشد. با حفظ گردن به تنهایی در وضعیت مناسب، شما می توانید از تنگی کانال نخاعی پیشگیری کنید.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس شانه با کابل

فلای سرشانه با تسمه کشی

روی یک تخت شیب دار

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

ایستاده با میله EZ

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

Top