اگر شما در ناحیه ی کمر خود درد بسیار بدی را تجربه می کنید و اگر شما تمام انواع درمان های شناخته شده را امتحان کرده باشید و هنوز تسکین نیافته باشید، این تمرینات را انجام ندهید. هر چه زودتر نزدیک ترین جراح ارتوپد و یا پزشک ارتوپد را ملاقات کنید. این درد هیچ چیزی نیست به جز تنگی کانال نخاعی که نیاز به بررسی فوری دارد.

تنگی کانال نخاعی بیماری است که در آن ستون مهره ای شروع به باریک شدن می کند و فشار بیشتری را بر روی طناب نخاعی وارد می کند و باعث ایجاد درد می شود. تحمل دردی که در زمان تنگی نخاعی ایجاد می شود، سخت است. در واقع این علتی است که چرا اکثر افرادی که دچار این بیماری می شوند استراحت می کنند و یا دراز می کشند. در حالی که این حرکت یک کار اشتباه است.

تمرینات مناسب در حین تنگی کانال نخاعی

اینکه در طی تنگی کانال نخاعی می بایست تمرینات و حرکات را محدود کرد صحیح می باشد، ولی استراحت کامل برای بدن می تواند این وضعیت را بدتر کند. چندین ورزش برای تنگی کانال نخاعی وجود دارد که به فرد در کاهش علل تنگی نخاعی کمک می کند.

اهمیت ورزش های تنگی کانال نخاعی

علت اصلی اینکه چرا یک فرد دچار تنگی کانال نخاعی شده است و می بایست تمریناتی را انتخاب کند، اینست که این ورزش ها برای بدن وی مزایایی را به همراه دارد. ورزش های مناسب برای تنگی کانال نخاعی به تقویت استخوان های پشت و عضلات کمر کمک می کند. از طرفی این تمرینات برای تنگی کانال نخاعی به افزایش انعطاف استخوان های کمری کمک می کند، و به کاهش بیشتر درد ناشی از تنگی نخاعی هم کمک می کنند. این مورد علتی است که چرا افرادی که دچار تنگی نخاعی هستند، برایشان ورزش های مربوط به تنگی کانال نخاعی توصیه می شود.

تمرینات رایج برای تنگی کانال نخاعی

در اینجا برخی از ورزش های متداول برای تنگی کانال نخاعی ذکر شده که می تواند به تسکین درد ناشی از تنگی کانال نخاعی کمک کنند. این تمرینات به افزایش قدرت و انعطاف استخوان ها و عضلات پشت کمک می کنند.

در اینجا برخی از موثرترین و معروف ترین تمرینات (ورزش ها) بیان شده است:

رساندن زانوها به چانه- در این ورزش، بر روی سطح صاف به پشت دراز بکشید و شما باید زانوهایتان را خم کنید و آن ها را با چانه لمس کنید. این کار به کشش استخوان ها و عضلات کمری کمک می کنند.

خم شدن به جلو- با این ورزش، فرد بخش بالایی بدن را به پائین خم می کند و می بایست سعی کند تا با انگشت میانی پا را لمس کند.

خم شدن به پشت- با این ورزش، در حالتی که فرد ایستاده است، بخش بالایی بدن وی به پشت خمیده می شود. این ورزش قدرت انعطاف عضلات پشت را هم افزایش می دهد.

جمع کردن دو زانو بر روی قفسه سینه- با این ورزش، فرد به پشت دراز می کشد و در ادامه هر دو زانو را خم می کند و آن ها را با قفسه سینه لمس می کند. کاملا مراقب باشید که حرکت و جابجایی در این حالت ملایم و خفیف باشد و به طور ناگهانی به بدن حرکات سریعی و شوک وارد نکنید. همچنین این ورزش کمک می کند تا فضای بیشتری برای اعصاب فراهم شود و درد بیمار را کاهش می دهد.

شنا کردن- به غیر از این ورزش های تنگی کانال نخاعی که بیان شد، می توان از شنا کردن هم استفاده کرد. گفته می شود که شنا کردن بهترین نوع تمرین برای تنگی کانال نخاعی است که نه تنها به افزایش بیشتر انعطاف استخوان ها و عضلات کمک می کند، بلکه وزن بدن را هم متعادل نگه می دارد. وزن بدن با آب در ناحیه ی شنا کردن کنترل می شود، و از ایجاد فشار بیشتر بر روی استخوان کمری پیشگیری می کند و حمایت بیشتری را هم ایجاد می کند. حتی راه رفتن در آب هم می تواند ورزشی ایده آل برای کاهش مشکلات ناشی از تنگی کانال نخاعی باشد.

توجه: باید در زمان انجام این ورزش ها مراقبت ویژه ای در نظر گرفته شود، و این ورزش ها نمی بایست فشار زیادی را بر روی استخوان ها و عضلات کمری وارد کند.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top