در تنگی کانال نخاعی مجرای ستون فقرات (مجرای محل عبور نخاع) باریک و تنگ می شود، و در نتیجه بر روی طناب نخاعی و ریشه های عصبی این ناحیه فشار وارد می کند. اگر تنگی بر روی بخش بالایی بدن اثرگذار باشد، به عنوان تنگی ناحیه ی گردنی (cervical stenosis) نامیده می شود و اگر بخش پائینی تحت تاثیر قرار بگیرد، به عنوان تنگی نخاعی ناحیه ی کمری (lumbar stenosis) شناخته می شود. علائم مشخص و ویژه برای تنگی کانال نخاعی شامل درد در اندام ها، پاها و باتک (باسن) و سایر علائم دیگر می باشد. تنگی ناحیه ی گردنی می تواند در شانه ها هم درد ایجاد کند. همراه با درد، بیماران ممکن است در پاهای خود احساس بی حسی داشته باشند. در موارد شدید تنگی، بیماران می توانند دچار عدم کنترل عملکرد مثانه و روده شوند.

تشخیص

این ها برخی از علائم تنگی نخاعی هستند. ولی جای نگرانی و ترس وجود ندارد، چون این اختلال قابل درمان است. در حالی که، پیش از شروع درمان تنگی نخاعی، بیمار و پزشک وی می بایست بدانند که این اختلال تنها نوعی تنگی در نخاع است. بدین منظور تشخیص مناسب این اختلال مورد نیاز است. مراحل معدود و برخی آزمایشات وجود دارد که برای تشخیص تنگی ناحیه ی نخاعی استفاده می شوند.

در بخش زیر به صورت جزء به جزء این موارد شرح داده شده اند:

شرح حال پزشکی (Medical History ) بیمار- شرح حال پزشکی در تشخیص تنگی کانال نخاعی بسیار مهم است. پزشک نیاز دارد که در مورد علائم بیماری همه چیز را بداند و اینکه آیا بیمار دچار صدمه و آسیب شده است یا که خیر. مشکلات عمومی بهداشتی هم می تواند این علائم را ایجاد کنند.

معاینات بالینی (Physical Examination ) بیمار-  معاینه ی بالینی، قدم بعدی در راه تشخیص این اختلال است. پزشک میزان محدودیت حرکات بیمار را بررسی می کند. همچنین وجود کمی درد و یا عدم وجود درد را وقتی که کمی به جلو خم می شود را بررسی می کند. به این علامت هم توجه می کند. از طرفی عملکرد عصبی بیمار هم مورد بررسی قرار می گیرد.

آزمایشات

در مرحله ی دوم تشخیص بیماری، برخی آزمایشات بالینی انجام می شوند. این موارد در زیر شرح داده شده اند:

تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)- با تصویر برداری توسط اشعه ی ایکس، ساختار مهره و کلسیفیکاسیون ( کلسیفیه شده) (calcification) مهره را هم می توان شناسایی کرد. ناحیه ی کمری بیمار تحت اشعه ی ایکس قرار می گیرد و تصویری 2 بعدی از آن ایجاد می شود. عموما تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس اولین آزمونی است که برای تعیین نشانه های هر نوع آسیب و یا توموری انجام می شود.

توموگرافی کامپیوتری محوری- Computerized Axial Tomography -CAT- در روش CAT هم از پرتوهای اشعه ی ایکس استفاده می شود. تصویر برداری اشعه ی ایکس بر روی ناحیه ی کمری بیمار از زوایای متفاوتی انجام می شود و در این مسیر از نماهای 3 بعدی استفاده می شود. شکل و اندازه ی ستون فقرات و ساختارهای اطراف آن را می توان به خوبی با CAT تعیین کرد و از این رو یکی از وسایل مهم برای شناسایی و تشخیص این نوع بیماری است.

MRI ( ام آر آی)-  MRI در واقع یک نوع روش تصویر برداری با تشدید مغناطیسی است. نیروی مغناطیسی قدرتمندی برای تولید سیگنال ها استفاده می شود. اسکنر ها آن ها را شناسایی نمی کنند و کامپیوتر سیگنال های تولیدی را تجزیه و تحلیل می کند. این روش بویژه برای تعیین آسیب بافت های نرم کاربرد دارد. علاوه بر شناسایی طناب نخاعی و نواحی اطراف، این روش می تواند تومورها و افزایش سایز های این نواحی را هم شناسایی کند.

میلوگرام (Myelogram) (تزریق‌ ماده‌ رنگی‌ در مایع‌ اطراف‌ ستون‌ مهره ای‌ تا در زمان تصویر برداری با اشعه‌ ایکس‌ به‌ راحتی‌ دیده‌ شود)- در این روش، ماده ی رنگی مایع و اپک ( جاذب و رنگی) در زمان تصویربرداری با اشعه ایکس در ستون فقرات تزریق می شود. این ماده به تدریج در طناب نخاعی و اعصاب اطراف پخش می شود. هنگامی که ناحیه ی کمری بیمار تحت تصویر برداری با پرتوهای اشعه ایکس قرار می گیرد، این ماده رنگی بصورت نواحی سفیدی آن ها را نشان می دهد. فشار بر روی طناب نخاعی به علت زائده ها و یا دیسک های بین مهره ای بیرون زده ( دچار فتق) (herniated disks) و یا به عللی همانند تومور، می تواند با این تست نشان داده شوند.

اسکن استخوانی (Bone Scan)-  ماده ی رادیواکتیو در استخوان ها تزریق می شود. این ماده خودبه خود این قابلیت را دارد که به استخوان ها بچسبد، بویژه در نواحی که استخوان های جدید شکل گرفته اند و یا در جاهایی که استخوان ها شکسته شده اند. اسکن استخوانی در شناسایی عفونت ها، تومورها، شکستگی ها و آرتریت ( التهاب مفصلی ) (arthritis) موثر است و کاربرد دارد، ولی عیب آن اینست که نمی تواند بین اختلالات گوناگون تمایز قائل شود. به این دلیل، اسکن استخوانی تقریبا همیشه همراه با سایر آزمایشات انجام می شود.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top