عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل، جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

دیسککتومی یا جراحی دیسک به روش باز چیست؟

عمل جراحی دیسک یا دیسککتومی برای ترمیم دیسک پاره شده در ناحیه ستون فقرات انجام می‌شود. اصطلاح معروف دیگر برای این مورد سـُرخوردگی دیسک است. شناخت پاره شدن دیسک و علت بروز آن در تشخیص این عارضه نقش مهمی را ایفا می کند. عمل جراحی دیسککتومی به نام عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود.

پاره شدن دیسک در ستون فقرات چیست؟

پاره شدن دیسک در ستون فقرات وضعیتی حاد و وخیم است که در آن لایه ی خارجی دیسک پاره شده می شود. دیسک های بین مهره ای از دو بخش تشکیل شده اند: لایه ی فیبروزی خارجی و بافت نرم داخلی. اگر در لایه ی خارجی ترک خوردگی یا شکستگی ایجاد شده باشد، مواد نرم درون دیسک به بیرون راه پیدا می کند. این وضعیت با نام پاره شدن دیسک بین مهره ای معروف است.

علت های پاره شدن دیسک کدامند
 • فرسودگی، ساییدگی یا پارگی دیسک براثر انجام دادن کار هایی که نیاز به نشستن یا ایستادن طولانی مدت دارد.
 • آسیب های تروماتیک ( ضرب دیدگی )
 • تحلیل رفتن دیسک بر اثر افزایش سن
 • افزایش وزن
 • استرس
 • حالت بدنی نامناسب
 • سبک زندگی بی تحرک
 • استعمال دخانیات
 • سبک زندگی ناسالم
 • عدم به کار گیری تکنیک های صحیح در هنگام بلند کردن اجسام

چرا انجام عمل جراحی دیسک لازم است؟

زمانی که یک دیسک بین مهره ای پاره شده یا از جای خود حرکت کرده باشد، درجای نامناسب قرار گرفته و بر اعصاب ناحیه ی نخاعی فشار وار د می کند. تحت فشار قرار گرفتن اعصاب به مدت طولانی سبب بروز درد، بیحسی و در موارد شدید بیحرکت شدن پا ها خواهد شد.

اهداف دیسِککتومی کدامست؟

مهم ترین هدف از انجام عمل جراحی دیسک یا دیسککتومی کاهش درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن اعصاب است. یعنی با انجام این عمل درد ناحیه ی پاها کاهش یافته یا به طور کلی از بین می رود. ممکنست خواب رفتن یا ضعف پاها باقی بماند و به طور کامل برطرف نشود. عوارض بیماری در پاها در 65 تا 90 درصد از بیمارانی که عمل جراحی دیسِککتومی را انجام داده اند از بین رفته است.

عمل جراحی دیسِککتومی چگونه انجام می شود؟
 • عمل جراحی دیسِککتومی به وسعت آسیب دیدگی ناشی از پاره شدن دیسک، بافت های دربر گیرنده ی آن، وزن و سایز بیمار، سن و وضعیت جسمی وی وعوامل دیگر بستگی دارد.
 • پس از تشخیص بیماری، میزان آسیب دیدگی تعیین می گردد. پیش از انجام عمل جراحی می توان از روش های غیر جراحی هم برای درمان دیسک پاره شده استفاده کرد اما اگر پس از گذشت 4 تا 6 هفته پیشرفتی حاصل نشود یا درد و ضعف و بیحرکتی پا ها شدت یابد لازمست که عمل جراحی دیسِککتومی انجام گیرد.
 • عمل جراحی دیسِککتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود که البته باید در این موقع وضعیت جسمی بیمار مورد توجه قرار گیرد.
 • وضعیت قرار گرفتن بیمار روی تخت عمل به صورت خوابیده روی شکم است. برش عمل به طول 2 تا 5 سانتی متر درناحیه مورد نظر ایجاد می شود. سپس جراح با دقت دیسک و عضلات را از روی ستون فقرات کنار می زند.
 • وقتی که محل مربوط به دیسک آسیب دیده مشخص شد، جراح قطعات خرد شده، لیگمان پاره شده و بافت های نرمی که از لایه ی خارجی دیسک بیرون ریخته است را بر می دارد.
 • پس از برداشتن قسمت های آسیب دیده، عضلات و پوست در جای خود قرار داده شده و با بخیه محکم می شود. سپس محل جراحی پانسمان می شود.

انواع جراحی های دیسِکتومی

میکرو دیسِکتومی
- در این عمل که برش جراحی به طول 2 سانتی متر ایجاد می شود، بافت های نرم بین استخوان ها تخلیه شده و بخش استخوانی برداشته نمی شود. مگر آن که استخوان هم آسیب دیده باشد.

تکنیک های زیر جلدی- در درمان دیسک بیرون زده می توان با کمک ابزاری که از زیر جلد به ناحیه ی آسیب دیده وارد می شود، آسیب دیدگی را برطرف کرد.
درمان دیسک به روش شیمیایی : در این روش دیسک آسیب دیده با کمک مواد شیمیایی یا آنزیم های خاصی از بین می رود. ماده شیمیایی درون دیسک پاره شده تزریق می شود.

لیزر درمانی- در این روش از لیزر برای از بین بردن یا برداشتن بافت آسیب دیده استفاده می شود.

استفاده از گرما برای درمان دیسک- در این روش مواد نرم دیسک از بین می رود.

درمان با کمک آرتروسکوپ- در این روش که جراحی از راه سوراخ کلید هم نامیده می شود ابزارهای بسیار ظریفی وارد دیسک شده و مواد و بافت آسیب دیده را خارج می کند.
 

ادامه این موضوع

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top