جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است.

میکرو دیسِککتومی ( برداشتن فشار به کمک میکروسکوپ )


عمل های جراحی میکرو دیسِککتومی یا دیسِککتومی مثل هم هستند و یک هدف را دنبال می کنند : برداشتن اجزای دیسک پاره شده. فقط تفاوت میکرو دیسِککتومی در کم تهاجمی بودن آن است. همان طور که از نام این عمل پیداست عمل جراحی میکرو دیسککتومی با کمک میکروسکوپ انجام می شود و کم تهاجمی تر است. مهم ترین مزیت آن این است که برش جراحی و ابزار های مورد استفاده بسیار کوچک است و مدت زمان بهبودی بیمار را کاهش می دهد.

الف) چگونه انجام می شود؟

انجام عمل میکرودیسِککتومی درمدت یک ساعت یا کمی بیشتر انجام می شود. مراحل آن عبارتند از:
 • بیمار جهت بیهوشی عمومی آماده می شود. آنتی بیوتیک های وریدی پیش از عمل تجویز می شود و باید رژیم غذایی بیمار حداقل 24 ساعت پیش از انجام عمل مایعات باشد.
 • بیمار روی یک تخت مخصوص، خوابیده روی شکم قرار می گیرد. پس از بیهوش شدن بیمار جراحی شروع می شود.
 • پوست برای ایجاد برش آماده شده و در ناحیه ی دیسک پاره شده برشی به طور 2-3سانتی متر ایجاد می گردد.از ابزارهای مخصوصی ( ریتراکتور) برای کنار زدن پوست و عضلات استفاده می شود.
 • لنز میکروسکوپی آماده می شود.
 • مقداری از استخوان به طول چند میلی متر برداشته می شود تا بتوان دیسک پاره شده را به وضوع مشاهده کرد. از ریشه ی اعصاب و ساختار های عصبی محافظت شده و با دقت و احتیاط کنار زده می شوند تا دیسک پاره شده بتواند خارج شود.
 • پس از خارج کردن دیسک پاره شده، لایه های عضلانی و لایه ی زیرین پوست در جای خود قرار داده شده و با کمک بخیه محکم می شود. سپس لایه ی خارجی پوست با کمک چسب جراحی یا بخیه ی قابل جذب در جای خود قرار داده می شود تا کم ترین اسکار به جا بماند.
 • به منظور پیشگیری از بروز عفونت هم آنتی بیوتیک مصرف می شود.

ب) میزان موفقیت عمل

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی به طور معمول با موفقیت زیادی همراه است. 90 تا 95 درصد از بیماران به طور کامل درمان شده اند. درحالی که در 5 تا 10 درصد از بیماران با عود بیماری در آینده رو به رو می شویم. اگر دیسک بار دیگر پاره شود باز هم لازمست که به روش میکرو دیسککتومی درمان شود. هرچند با عود بیماری احتمال بروز پارگی دیسک در آینده 15 تا 20 درصد خواهد بود.

پ) عوامل خطر

 میکرو دیسککتومی هم خطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود. خطرات ناشی از آن عبارتند از :
 • واکنش نسبت به بیهوشی- به منظور تعیین وضعیت بیمار لازمست که پیش از انجام جراحی داروی بیهوشی تست شود تا بیمار نسبت به آن حساسیت نداشته باشد. همچنین بیمار باید توصیه های متخصص بیهوشی را پیش از عمل انجام دهد.
 • خونریزی- زمان خونریزی و لخته bleeding time ,clotting time باید اندازه گیری شود. آزمایشات لازم مربوط به اختلالات خونی هم انجام شود. در مواردی هم نیاز به انتقال خون وجود دارد.
 • عفونت- خطر بروز عفونت را همیشه باید در نظر گرفت و پیش از عمل و پس از عمل آنتی بیوتیک های لازم را تجویز کرد.
 • واکنش ها یا حساسیت های دارویی- ممکنست که بیمار نسبت به داروهای بیهوشی یا آنتی بیوتیک ها حساسیت نشان دهد بنابراین، لازمست که پیش از مصرف آن ها تست های لازم انجام شود.
 • بازگشت عارضه یا درمان نشدن دیسک- عدم موفقیت عمل جراحی هم یکی از خطرات آن به شمار می رود. اگرچه احتمال بروز آن 5 تا 10 درصد است اما باز هم باید درنظر گرفته شود.

ت) عوارض جانبی:

عوارض جانبی ممکنست درحین انجام جراحی بروز کرده و حتی ماه ها پس از آن هم باقی بماند. عوارض خفیف که نیازی به درمان جدی ندارند عبارتند از:
 • عفونت مثانه
 • عفونت کلیه ها
 • عفونت سطحی زخم
 • عدم توانایی در دفع ادرار
 • افزایش میزان درد پاها به طور موقتی
 • تهوع
 • سردرد
 • واکنش نسبت به دارو
 • یبوست
از سوی دیگر عوارض جدی و خطرناک زیر هم ممکنست بروز کند:
 • حساسیت به دارو ی بیهوشی
 • پارگی سخت شامه یا دورال / نشت مایع مغزی نخاعی- کیسه ای دور تا دور دیسک را احاطه کرده است که حاوی مایع مغزی نخاعی است. پارگی کیسه می تواند سبب نشت مایع مغزی نخاعی به بیرون شود. ممکنست که کیسه در جای خود قرار داشته باشد اما نشت مایع هنوز هم وجود داشته باشد.
 • آسیب دیدگی عصب ( به ندرت )- براثر کشیدگی بیش از حد ممکنست که آسیب دیدگی عصب ایجاد شود یا عصب در حین انجام عمل به طور تصادفی پاره شود.
 • پاره شدن عروق خونی- البته این مورد به ندرت اتفاق می افتد اما ممکنست که پارگی آئورت یا ورید اجوف ( vena cava ) اتفاق بیفتد.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top