دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود. پس از این عمل، جراحی با کمک میکروسکوپ به دنیای پزشکی معرفی شد. که در مقایسه با عمل جراحی قدیمی، کم تهاجمی تر و طول برشی که ایجاد می شود کوتاه تر است. اما جدید ترین روش برای جراحی دیسک روش دیسِککتومی با کمک آندوسکوپ و میکروسکوپ است که در آن برشی به طول 1 تا 2 سانتی متر ایجاد می شود و بسیار کم تهاجمی تر است.

عمل جراحی دیسک آسیب دیده با این روش با ابزار های بسیار ظریف تری انجام می شود در نتیجه هزینه ی درمان زیاد تر است. اما با وجود این که این روش کم تهاجمی تر از روش های قبلی است باز هم نیاز به بیهوشی دارد.

الف ) چگونه انجام می شود؟
 • بیمار در وضعیت خوابیده روی شکم قرار می گیرد. ناحیه ی مورد نظر برای انجام عمل جراحی آماده می شود.
 • از شل کننده ی عضلانی استفاده می شود. جراح در کنار بیمار قرار گرفته و نمایشگر ها را تحت نظر می گیرد.
 • پس از آن که به کمک فلوروسکوپ محل عمل مشخص گردید، برش کوچکی به طول 1 تا 5/1 سانتی متر روی پوست ایجاد می شود.
 • سپس دیلاتورهای بسیار ظریفی به کار گرفته شده و پس از کنار زدن پوست و عضلات، ریتراکتورهای دستگاه آندوسکوپ امکان مشاهده ی دیسک پاره شده را فراهم می کنند.
 • لازمست که همه ی بافت های نرم خارج شود تا فضای کافی برای انجام عمل به دست آید. اعصاب و عروق مشخص می گردد تا از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری شود.
 • سپس دیسک پاره شده خارج می شود.
 • برش کوچک دوخته و پانسمان می شود.

ب) میزان موفقیت

دیسککتومی با کمک میکروسکوپ و آندوسکوپ ( MED) یک روش انتخابی و برگزیده است که می تواند به جای عمل جراحی دیسک به روش قدیمی به کار رود. جراحی های کم تهاجمی مانند MED به برش کوچک تری نیاز دارد، درد پس از عمل کمتری را به دنبال دارد، مدت زمان کمتری نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد، بیمار می تواند زود تر حرکت کند، مدت زمان باز توانی کوتاه تر است و مصرف داروهای ضد دردهم کم تر خواهد بود. به علاوه، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ها کمتر است و فرد می تواند سریع تر از روش های دیگر به زندگی عادی خود باز گردد.
تا کنون میزان موفقیت این روش 95 تا 98 درصد است. اما میزان عود عارضه یا پارگی دیسک در بیماران 3 تا 5 درصد گزارش شده است.

پ) خطرها

اگرچه این روش کم تهاجمی تر از روش های قدیمی است اما خطرهای مربوط به خود را هم در بر دارد از جمله:
 • عفونت- با مصرف آنتی بیوتیک در مدت قبل و بعد از عمل می توان از بروز آن جلوگیری کرد.
 • خونریزی- این روش کم تهاجمی است و با خونریزی کمی همراه است اما اگر بیمار به اختلالات خونی دچار باشد یا در حین عمل صدمه ای به عروق خونی وارد آمده باشد ممکنست به شکل شدید بروز کند.
 • آسیب دیدگی عصب
 • عود پارگی دیسک
 • التهاب ریشه ی عصب : ممکنست که ریشه ی عصب بر اثر کشیدگی در حین عمل تحریک شده و حس غیر طبیعی ایجاد شود.
 • ناحیه ی عمل به اشتباه سوراخ شود : ازآن جا که سوراخی که ایجاد می شود بسیار کوچک است و با کمک چشم غیر مسلح ایجاد نمی شود، ممکنست که برش در محل نادرست ایجاد شود که این مشکل را می توان با استفاده از دوربین های مجهز به عدسی اوبلیک برطرف کرد.

ت ) عوارض جانبی

مشکلات مربوط به بیهوشی- بروز عوارض ناشی از بیهوشی اندک است زیرا بیمار می تواند به جای بیهوشی عمومی تحت بیهوشی موضعی عمل شود.
 • عفونت- تجویز آنتی بیوتیک می تواند از انتشار عفونت جلوگیری کند.
 • نشت مایع مغزی نخاعی- وجود هر نوع ترشح در ناحیه عمل، تورم یا قرمزی باید به پزشک معالج اطلاع داده شود.
 • مننژیت نخاعی- تب و سردرد ممکنست حاکی از بروز مننژیت بر اثر پاره شدن دورال یا سخت شامه باشد.
 • ترومبوفلبیت- بروز ترومبوفلبیت در بیهوشی موضعی کمتر دیده می شود تا در بیهوشی عمومی.
 • ترومبوز عروق عمیق- اندکی تحرک بعد از عمل جراحی سبب افزایش جریان خون در پا ها شده و احتمال تشکیل لخته درعروق عمیق این نواحی را کاهش می دهد.
 • عود پارگی دیسک- از آن جا که برش ایجاد شده برای جراحی بسیار کوچک است احتمال درمان نشدن کامل دیسک و یا بازگشت عارضه وجود دارد.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top