عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

دیسِککتومی با لیزر

از دهه ی گذشته، لیزر در عمل های جراحی کاربرد فراوانی پیدا کرده است از جمله در عمل جراحی دیسک. لیزر آکا با پرتوی خاص خود کار آیی زیادی در جراحی ها دارد. عمل جراحی دیسک با لیزر روش نوینی است که نتایج خوبی در پی داشته است.

عمل دیسِککتومی با لیزر با نام عمل دیسک آندوسکوپیک زیر جلدی هم خوانده می شود. این روش بسیار کم تهاجمی است اما محدودیت های خاص خود را دارد. این روش با درنظر گرفتن تاریخچه ی پزشکی بیمار، معاینه بالینی و نتایج تصویر برداری ها مانند سی تی اسکن یا MRI به کار می رود. مایع درون دیسک پاره شده یا دیسک بیرون زده نباید وارد کانال نخاعی شده باشد. بدین ترتیب در مواردی که پارگی دیسک خفیف باشد به کار می رود.

الف ) چگونه انجام می شود؟
 • بیمار در وضعیت خوابیده روی شکم یا به پهلو قرار می گیرد.
 • بیحسی موضعی با ماده ی بیحس کننده ی مناسب ایجاد می شود تا از آسیب دیدگی تصادفی ریشه عصب جلوگیری شود.
 • مانند همه ی جراحی ها پوست ناحیه عمل استریل و آماده می شود.
 • با کمک بازوی فلوروسکوپ فضای دیسک شناسایی و مشخص می گردد. این دستگاه محدوده ی دیسک را به وضوح مشخص می کند. سپس لوله ی فلوروسکوپ چرخانده می شود تا زائده جسم مهره در خط وسط قرار گیرد.
 • یک سوزن شماره 18، با طول 1 سانتی متر در جلو زائده مفصلی فوقانی وارد فضای دیسک می شود.
 • سوزن به اندازه ی 1 تا 2 سانتی متر وارد می شود تا پس از بررسی دقیق، محل آسیب دیده مشخص شود.
 • تمام مراحل این عمل توسط برآمدگی های فوقانی - قدامی و طرفی فلوروسکوپ قابل بررسی و مشاهده است.
 • وقتی که سوزن به حلقه ی دیسک رسید به آرامی وارد بافت نرم شده و درحدود 1 سانتی متر جلو می رود. در این مرحله بافت نرم به جای برداشته شدن، سوزانده می شود.
 • در این روش همه ی توجه معطوف می شود به قرار گرفتن صحیح سوزن در محل مورد نظر و مشاهده از طریق نمایشگر تا بتوان بافت آسیب دیده را هدف گرفت. باید سوزن از پشت، درست به موازات محور دیسک در وسط بین فضای مهره ای قرار گیرد.

ب) میزان موفقیت

تا کنون که موارد متعددی از این عمل انجام گرفته در 90 درصد از موارد با موفقیت روبه رو بوده است. اما باز هم لازم به توضیح است که این روش محدودیت های خاص خود را دارد و نمی تواند برای همه به کار رود. برای به کارگیری آن در طیف گسترده تر نیاز به انجام بررسی های بیشتر داریم. در این آزمایش ها انواع لیزر با قطرهای مختلف به کار گرفته می شود تا نتایج حاصل از عمل مقایسه و بررسی شود. این روش وقتی اثر بخش خواهد بود که پیش از انجام آن تصویر برداری از دیسک موفقیت عمل را تایید کند.

پ) خطرها

مهم ترین خطرهایی که این روش به همراه دارد عبارتند از:
 • خطا در مسیر حرکت لوله ی لیزر- در این مورد پوست سالم است و فقط سوزن وارد شده است. درنتیجه هر مشکلی که در قرار گرفتن دوربین ها ایجاد شود سبب بروز خطا خواهد شد.
 • تاثیر ناشی از لیزر- در این روش باید از پرتو لیزر مناسب و کنترل شده استفاده کرد تا در هنگام سوزاندن بافت نرم، به اعصاب اطراف دیسک آسیب وارد نشود.
 • عود بیماری- از آن جا که در این روش جراحی انجام نمی شود، پارگی لایه ی دیسک ترمیم نشده و امکان عود بیماری وجود دارد.
 • قرار گرفتن در معرض پرتوی غیر ضروری- به سبب قرار گرفتن در معرض پرتو های لیزر، این روش هم برای بیمار و هم برای پرسنل اتاق عمل خطرناک است و باید همه از پوشش های محافظتی استفاده کنند.

ت) عوارض جانبی

از آن جا که این روش تازه معرفی شده است، عوارض ناشی از انجام آن پس از گذشت سال ها ی متمادی هنوز مشخص نیست. اما برخی از این عوارض را می توان به شرح زیر نام برد:
 • اختلالات مربوط به فضای زیر غضروف ( subchondral marrow abnormalities)- پس از به کار گیری این روش ممکنست که اختلالاتی در صفحات انتهایی جسم مهره ای ایجاد شود. هرچند تاثیری بر نتیجه ی عمل ندارد و به مرور زمان برطرف می شود.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top