ادامه موضوع

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک
عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک
پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟
عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟
خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک
جایگزین های عمل جراحی دیسک
به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود
بهبودی پس از عمل جراحی دیسک
دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک
عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن
عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر
میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی
عمل جراحی میکرو دیسِککتومی
دیسککتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

دیسِککتومی با لیزر

از دهه ی گذشته، لیزر در عمل های جراحی کاربرد فراوانی پیدا کرده است از جمله در عمل جراحی دیسک. لیزر آکا با پرتوی خاص خود کار آیی زیادی در جراحی ها دارد. عمل جراحی دیسک با لیزر روش نوینی است که نتایج خوبی در پی داشته است.

عمل دیسِککتومی با لیزر با نام عمل دیسک آندوسکوپیک زیر جلدی هم خوانده می شود. این روش بسیار کم تهاجمی است اما محدودیت های خاص خود را دارد. این روش با درنظر گرفتن تاریخچه ی پزشکی بیمار، معاینه بالینی و نتایج تصویر برداری ها مانند سی تی اسکن یا MRI به کار می رود. مایع درون دیسک پاره شده یا دیسک بیرون زده نباید وارد کانال نخاعی شده باشد. بدین ترتیب در مواردی که پارگی دیسک خفیف باشد به کار می رود.

الف ) چگونه انجام می شود؟
 • بیمار در وضعیت خوابیده روی شکم یا به پهلو قرار می گیرد.
 • بیحسی موضعی با ماده ی بیحس کننده ی مناسب ایجاد می شود تا از آسیب دیدگی تصادفی ریشه عصب جلوگیری شود.
 • مانند همه ی جراحی ها پوست ناحیه عمل استریل و آماده می شود.
 • با کمک بازوی فلوروسکوپ فضای دیسک شناسایی و مشخص می گردد. این دستگاه محدوده ی دیسک را به وضوح مشخص می کند. سپس لوله ی فلوروسکوپ چرخانده می شود تا زائده جسم مهره در خط وسط قرار گیرد.
 • یک سوزن شماره 18، با طول 1 سانتی متر در جلو زائده مفصلی فوقانی وارد فضای دیسک می شود.
 • سوزن به اندازه ی 1 تا 2 سانتی متر وارد می شود تا پس از بررسی دقیق، محل آسیب دیده مشخص شود.
 • تمام مراحل این عمل توسط برآمدگی های فوقانی - قدامی و طرفی فلوروسکوپ قابل بررسی و مشاهده است.
 • وقتی که سوزن به حلقه ی دیسک رسید به آرامی وارد بافت نرم شده و درحدود 1 سانتی متر جلو می رود. در این مرحله بافت نرم به جای برداشته شدن، سوزانده می شود.
 • در این روش همه ی توجه معطوف می شود به قرار گرفتن صحیح سوزن در محل مورد نظر و مشاهده از طریق نمایشگر تا بتوان بافت آسیب دیده را هدف گرفت. باید سوزن از پشت، درست به موازات محور دیسک در وسط بین فضای مهره ای قرار گیرد.

ب) میزان موفقیت

تا کنون که موارد متعددی از این عمل انجام گرفته در 90 درصد از موارد با موفقیت روبه رو بوده است. اما باز هم لازم به توضیح است که این روش محدودیت های خاص خود را دارد و نمی تواند برای همه به کار رود. برای به کارگیری آن در طیف گسترده تر نیاز به انجام بررسی های بیشتر داریم. در این آزمایش ها انواع لیزر با قطرهای مختلف به کار گرفته می شود تا نتایج حاصل از عمل مقایسه و بررسی شود. این روش وقتی اثر بخش خواهد بود که پیش از انجام آن تصویر برداری از دیسک موفقیت عمل را تایید کند.

پ) خطرها

مهم ترین خطرهایی که این روش به همراه دارد عبارتند از:
 • خطا در مسیر حرکت لوله ی لیزر- در این مورد پوست سالم است و فقط سوزن وارد شده است. درنتیجه هر مشکلی که در قرار گرفتن دوربین ها ایجاد شود سبب بروز خطا خواهد شد.
 • تاثیر ناشی از لیزر- در این روش باید از پرتو لیزر مناسب و کنترل شده استفاده کرد تا در هنگام سوزاندن بافت نرم، به اعصاب اطراف دیسک آسیب وارد نشود.
 • عود بیماری- از آن جا که در این روش جراحی انجام نمی شود، پارگی لایه ی دیسک ترمیم نشده و امکان عود بیماری وجود دارد.
 • قرار گرفتن در معرض پرتوی غیر ضروری- به سبب قرار گرفتن در معرض پرتو های لیزر، این روش هم برای بیمار و هم برای پرسنل اتاق عمل خطرناک است و باید همه از پوشش های محافظتی استفاده کنند.

ت) عوارض جانبی

از آن جا که این روش تازه معرفی شده است، عوارض ناشی از انجام آن پس از گذشت سال ها ی متمادی هنوز مشخص نیست. اما برخی از این عوارض را می توان به شرح زیر نام برد:
 • اختلالات مربوط به فضای زیر غضروف ( subchondral marrow abnormalities)- پس از به کار گیری این روش ممکنست که اختلالاتی در صفحات انتهایی جسم مهره ای ایجاد شود. هرچند تاثیری بر نتیجه ی عمل ندارد و به مرور زمان برطرف می شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » دیسککتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت دو ضرب با کتل بل

رساندن دست به پاشنه پا

روی یک تخت شیب دار

پشت بازو خوابیده

پرس بردفورد/ راکی

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

Top