ادامه موضوع

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک
عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک
پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟
عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟
خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک
جایگزین های عمل جراحی دیسک
به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود
بهبودی پس از عمل جراحی دیسک
دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک
عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن
عمل جراحی دیسک با لیزر
میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی
عمل جراحی میکرو دیسِککتومی
دیسککتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر برای درمان دیسک پاره شده در این ناحیه که مانند جراحی دیسک به روش باز انجام می شود.

عمل جراحی دیسک کمری

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود. در ناحیه کمر 5 دیسک بین مهره ای وجود دارد که در بین هر جفت از مهره ها از شماره ی 1 کمری تا شماره ی 1 خاجی قرار دارد. دو دیسک آخر یعنی شماره ی 4 و 5 کمری ( L4-L5) بیشتر از دیسک های دیگر پاره می شود. دیسک های شماره ی 3 و 5 کمری در برخی از موارد و دیسک های 1 و 2 کمری در موارد نادر دچار پارگی می شود.

الف) چگونه انجام می شود؟
 • بیمار در وضعیت خوابیده روی شکم قرار می گیرد. بیهوشی عمومی به کار می رود.
 • پس از آماده سازی ناحیه ی عمل، برش جراحی ایجاد می گردد. به منظور دسترسی بهتر به دیسک، بخش خلفی حلقه ی دور کانال نخاعی برداشته می شود. به این عمل لامینکتومی گفته می شود. یک ابزار برش برای برداشتن بخش کوچکی از استخوان لامینا به کار می رود.
 • برشی در لیگمان زرد ایجاد شده و اعصاب درون کانال نخاعی قابل مشاهده می گردد.
 • سپس سوراخی در خارج از لبه دیسک ایجاد شده و فورسپس وارد فضای دیسک شده و مواد نرم درون آن را خارج می سازد. سپس جراح با دقت درون و بیرون دیسک را بررسی کرده و همه ی اجزای دیسک آسیب دیده را خارج می کند.

ب) میزان موفقیت

میزان موفقیت عمل جراحی دیسک کمر بسیار بالاست، 90 تا 98 درصد از بیمارانی که این جراحی را انجام داده اند به طور کامل درمان شده اند. در موارد خاصی که درد شدید به سبب تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک پاره شده وجود داشته باشد ممکنست درد برطرف شود اما بیمار از بیحس شدن یا خارش این ناحیه شکایت کند.

ت) خطر ها

هر عمل جراحی خطرات مربوط به خود را دارد. این عمل هم خطراتی در بر دارد که عبارتند از :
 • از دست دادن خون- از دست دادن خون مشکل ساز است و نیاز به انتقال خون وجود دارد.
 • حساسیت به داروی بیهوشی- امکان بروز حساسیت به داروی بیهوشی و داروها وجود دارد.
 • خطرهای ناشناخته- ممکنست در حین عمل جراحی واکنش هایی بروز کند که پیش از آن دیده نشده است. علت بروز این واکنش ها ناشناخته است.

ث) عوارض جانبی
 • مشکلات مربوط به بیهوشی- داروی بیهوشی ممکنست با برخی از دارو ها واکنش نشان دهد بنابراین، لازمست که پیش از عمل جراحی بررسی های مربوط به دارو و حساسیت به آن انجام گیرد. همچنین بیهوشی ممکنست بر عملکرد ریه ها تاثیر گذاشته و تنفس فرد در حین عمل را مشکل کند. مصرف داروی بیهوشی ممکنست به بروز شوک آنافیلاکتیک منجر شود.
 • لخته های خون- لخته های خون یا ترومبوفلبیت در عروق عمیق تشکیل می شود. پا ی مبتلا به ترومبوفلبیت متورم، گرم و در هنگام لمس دردناک است. اگر لخته های تشکیل شده در ورید ها از جای خود حرکت کنند و به ریه ها برسند، با مسدود کردن مویرگ های ریوی مانع از رسیدن خون به ریه می شوند. این وضعیت با نام آمبولی ریه شناخته می شود.
 • عفونت- عفونت پس از جراحی دیسک کمر به ندرت اتفاق می افتد اما اگر بروز کند بسیار خطرناک است. ممکنست که عفونت سطحی یا عمیق باشد. اگر سطحی باشد با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود اما اگر عمیق باشد نگران کننده است.
 • آسیب دیدگی عصب- هنگام انجام عمل جراحی کمر احتمال آسیب دیدگی اعصاب نخاعی و نخاع وجود دارد. اعصاب نخاعی پیچیده و منتشرند. ممکنست به طور تصادفی رشته ای از عصب توسط ابزار جراحی بریده شود. یا این که عصب براثر تورم بافت اطراف آن یا تشکیل بافت اسکار آسیب ببیند. ضعف عضلانی، از بین رفتن حرکت و حس می تواند ناشی از آسیب دیدگی اعصاب نخاعی باشد.
 • درد- مهم ترین هدف از انجام جراحی دیسک کمر از بین بردن درد بیمار است. اما در برخی از موارد هنوزهم درد وجود خواهد داشت یا به نقطه ای دیگر منتقل شده است.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » دیسککتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کشش تسمه

ایستاده با دمبل

تمرین ایستاده با دمبل

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

Bottoms up

غلتاندن با هالتر

Top