عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر برای درمان دیسک پاره شده در این ناحیه که مانند جراحی دیسک به روش باز انجام می شود.

عمل جراحی دیسک کمری

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود. در ناحیه کمر 5 دیسک بین مهره ای وجود دارد که در بین هر جفت از مهره ها از شماره ی 1 کمری تا شماره ی 1 خاجی قرار دارد. دو دیسک آخر یعنی شماره ی 4 و 5 کمری ( L4-L5) بیشتر از دیسک های دیگر پاره می شود. دیسک های شماره ی 3 و 5 کمری در برخی از موارد و دیسک های 1 و 2 کمری در موارد نادر دچار پارگی می شود.

الف) چگونه انجام می شود؟
 • بیمار در وضعیت خوابیده روی شکم قرار می گیرد. بیهوشی عمومی به کار می رود.
 • پس از آماده سازی ناحیه ی عمل، برش جراحی ایجاد می گردد. به منظور دسترسی بهتر به دیسک، بخش خلفی حلقه ی دور کانال نخاعی برداشته می شود. به این عمل لامینکتومی گفته می شود. یک ابزار برش برای برداشتن بخش کوچکی از استخوان لامینا به کار می رود.
 • برشی در لیگمان زرد ایجاد شده و اعصاب درون کانال نخاعی قابل مشاهده می گردد.
 • سپس سوراخی در خارج از لبه دیسک ایجاد شده و فورسپس وارد فضای دیسک شده و مواد نرم درون آن را خارج می سازد. سپس جراح با دقت درون و بیرون دیسک را بررسی کرده و همه ی اجزای دیسک آسیب دیده را خارج می کند.

ب) میزان موفقیت

میزان موفقیت عمل جراحی دیسک کمر بسیار بالاست، 90 تا 98 درصد از بیمارانی که این جراحی را انجام داده اند به طور کامل درمان شده اند. در موارد خاصی که درد شدید به سبب تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک پاره شده وجود داشته باشد ممکنست درد برطرف شود اما بیمار از بیحس شدن یا خارش این ناحیه شکایت کند.

ت) خطر ها

هر عمل جراحی خطرات مربوط به خود را دارد. این عمل هم خطراتی در بر دارد که عبارتند از :
 • از دست دادن خون- از دست دادن خون مشکل ساز است و نیاز به انتقال خون وجود دارد.
 • حساسیت به داروی بیهوشی- امکان بروز حساسیت به داروی بیهوشی و داروها وجود دارد.
 • خطرهای ناشناخته- ممکنست در حین عمل جراحی واکنش هایی بروز کند که پیش از آن دیده نشده است. علت بروز این واکنش ها ناشناخته است.

ث) عوارض جانبی
 • مشکلات مربوط به بیهوشی- داروی بیهوشی ممکنست با برخی از دارو ها واکنش نشان دهد بنابراین، لازمست که پیش از عمل جراحی بررسی های مربوط به دارو و حساسیت به آن انجام گیرد. همچنین بیهوشی ممکنست بر عملکرد ریه ها تاثیر گذاشته و تنفس فرد در حین عمل را مشکل کند. مصرف داروی بیهوشی ممکنست به بروز شوک آنافیلاکتیک منجر شود.
 • لخته های خون- لخته های خون یا ترومبوفلبیت در عروق عمیق تشکیل می شود. پا ی مبتلا به ترومبوفلبیت متورم، گرم و در هنگام لمس دردناک است. اگر لخته های تشکیل شده در ورید ها از جای خود حرکت کنند و به ریه ها برسند، با مسدود کردن مویرگ های ریوی مانع از رسیدن خون به ریه می شوند. این وضعیت با نام آمبولی ریه شناخته می شود.
 • عفونت- عفونت پس از جراحی دیسک کمر به ندرت اتفاق می افتد اما اگر بروز کند بسیار خطرناک است. ممکنست که عفونت سطحی یا عمیق باشد. اگر سطحی باشد با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود اما اگر عمیق باشد نگران کننده است.
 • آسیب دیدگی عصب- هنگام انجام عمل جراحی کمر احتمال آسیب دیدگی اعصاب نخاعی و نخاع وجود دارد. اعصاب نخاعی پیچیده و منتشرند. ممکنست به طور تصادفی رشته ای از عصب توسط ابزار جراحی بریده شود. یا این که عصب براثر تورم بافت اطراف آن یا تشکیل بافت اسکار آسیب ببیند. ضعف عضلانی، از بین رفتن حرکت و حس می تواند ناشی از آسیب دیدگی اعصاب نخاعی باشد.
 • درد- مهم ترین هدف از انجام جراحی دیسک کمر از بین بردن درد بیمار است. اما در برخی از موارد هنوزهم درد وجود خواهد داشت یا به نقطه ای دیگر منتقل شده است.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top