عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش انجام می شود: عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک گردن ( از بین بردن فشاردیسک روی اعصاب ناحیه گردن )

مهره های گردنی در مقایسه با سایر مهره ها ی ستون فقرات بیشتر در معرض آسیب دیدگی و فشار قرار دارند. این مهره ها نه فقط حساس و شکننده ترند بلکه، بیشتر مستعد آسیب دیدگی های ناشی از تصادف هستند. مهره های گردنی هم مانند سایر مهره ها دچار پارگی دیسک می شوند. هرچند بیماری های دیگر هم وجود دارد از جمله فشرده شدن اعصاب گردن یا اسپوندیلوز گردنی. روش درمان به شدت بیماری بستگی دارد. اگر فقط فشرده شدن اعصاب ناحیه گردن وجود داشته باشد، فشار می تواند به روش غیر جراحی برداشته شود. اما اگر پارگی دیسک وجود داشته باشد لازمست که عمل جراحی دیسِککتومی انجام گیرد.

چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی دیسِککتومی گردن به دو روش انجام می شود: دیسککتومی قدامی و دیسککتومی خلفی

در جراحی دیسککتومی قدامی، برش در راستای صفحات آناتومیکی بدن ایجاد می شود. بیمار به پشت می خوابد. بیهوشی عمومی به کار می رود. برشی به اندازه 2-5 سانتی متر به صورت افقی در سمت راست یا چپ گردن ایجاد می گردد. عضله ی ظریف پلاتیسما کنار زده شده و وارد صفحه ی واقع در بین عضله ی جناغی - چنبری -پستانی و عضلات نواری می شوند. سپس جراح وارد صفحه ی بین حلق و حنجره می شود. به محض رسیدن به صفحه ی دیسک حلقه ی دور آن بریده شده و محتویات درون دیسک یا بافت نرم آن خارج می گردد.

در جراحی دیسککتومی خلفی، برش در پشت گردن ایجاد می شود. درمواردی انجام می شود که پارگی دیسک وسیع باشد. در این روش بیمار روی شکم می خوابد. عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. برشی کوچک روی خط میانی پشت گردن ایجاد می گردد. پس از کنار زدن عضلات نخاعی، قسمتی از استخوان برداشته شده و برای دید بهتر از میکروسکوپ استفاده می شود. اعصاب مجاور کنار زده شده و دیسک آسیب دیده یا پاره شده هم خارج می شود.

الف) میزان موفقیت


میزان موفقیت بین 95 تا 98 درصد است. هر دو روش موفقیت آمیزند اما دیسِککتومی قدامی با نتایج پس از عمل بهتری همراه است زیرا بهبودی سریع تر و احتمال عود آن کم تر است.

ب) خطرها
 • تورم موقتی یا اختلال در سخن گفتن
 • آسیب دیدگی ریشه عصب
 • آسیب دیدن نخاع
 • خونریزی
 • عفونت
 • آسیب دیدن حلق یا حنجره
 • نشت مایع مغزی نخاعی
 • درد مداوم
 • عود بیماری

پ) عوارض جانبی

عوارض جانبی اندک است اما احتمال بروز آن ها وجود دارد.
 • واکنش به داروی بیهوشی و داروهای مصرفی دیگر- ممکنست هر واکنشی نسبت به داروها ی مصرفی بروز کند که حتی می تواند کشند ه باشد. پس بهتر است که پیش از انجام عمل آزمایش یا تست دارویی انجام شود.
 • عود بیماری- عود بیماری در مواردی دیده می شود که پارگی دیسک وسیع باشد و بیمار مراقبت های بعد از عمل را انجام ندهد.
 • عفونت- عفونت ممکنست به صورت سطحی یا عمقی بروز کند. عفونت سطحی میتواند با مصرف آنتی بیوتیک درمان شود. اما عفونت عمیق در ناحیه ی گردنی بسیار خطرناک است و ممکنست به فضای جمجمه یا مغز سرایت کند. عفونت عمیق به عضلات عمقی تر و استخوان ها سرایت کرده و می تواند وارد جریان خون شود.
 • عدم موفقیت جراحی- در موارد نادر جراحی با شکست رو به رو می شود و بیمار ممکنست از درد، بی حرکتی و سایر علائم و نشانه های بیماری رنج ببرد.
 • نشت مایع مغزی نخاعی- اگر فضای نخاعی پاره شود، احتمال نشت مایع مغزی نخاعی وجود دارد. این وضعیت هم بسیار بحرانی و خطرناک است. اگر پارگی وسیع باشد دفع مقدار زیادی از مایع مغزی نخاعی صورت گیرد. اگر پارگی کوچک باشد بیمار پس از هفته ها یا ماه ها آن را ذکر می کند.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top