ادامه موضوع

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک
عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک
پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟
عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟
خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک
جایگزین های عمل جراحی دیسک
به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود
بهبودی پس از عمل جراحی دیسک
عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن
عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر
عمل جراحی دیسک با لیزر
میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی
عمل جراحی میکرو دیسِککتومی
دیسککتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

چگونه انجام می شود؟

یک دیسک بین مهره ای شامل دو بخش است :
لایه ی سخت خارجی ( annulous) و مواد نرم داخلی که درون این لایه قرار دارد ( nucleus pulposus).
هرگونه آسیب دیدگی یا پارگی لایه ی خارجی سبب می شود که محتویات درون دیسک به بیرون راه پیدا کند. بیرون آمدن محتویات دیسک به نام پارگی دیسک شناخته می شود. وسعت این بیماری به میزان پارگی و آسیب دیدگی دیسک بستگی دارد. روش های درمانی متعددی وجود دارد که از همه موفقیت آمیز تر عمل جراحی دیسِککتومی است.

دیسککتومی هم به روش های متعدد انجام می شود. زیرا با پیشرفت علم و فن آوری روش ها ی نوینی معرفی می گردد. مهم ترین روش ها به صورت خلاصه در این جا شرح داده شده است:

دیسککتومی به روش باز- در عمل جراحی دیسِککتومی به روش باز که رایج ترین روش درمانی برای خارج کردن دیسک پاره شده به شمار می آید، برشی در ناحیه ی ستون فقرات ایجاد می شود. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. نخستین قدم برداشتن بخشی از مهره است که مانند سقفی روی اعصاب نخاعی قرارگرفته است ( لامینکتومی ). با این کار یک فضای کوچک ایجاد شده و جراح از طریق آن به مشاهده و بررسی داخل کانال نخاعی می پردازد. سپس با کمک ابزار های تخصصی مواد و اجزاء دیسک پاره شده خارج می شود درنتیجه فشار از روی ریشه ی اعصاب برداشته خواهد شد. در این عمل بخش زیادی از ماده ی درون دیسک خارج می شود.

دیسککتومی با میکروسکوپ- این روش که کم تهاجمی تر است و تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد بیشتر در درمان دیسک پاره شده در ناحیه ی کمر به کار می رود. در این روش برش کوچک تری به طول 2 تا 4 سانتی متر ایجاد می شود. سپس با استفاده از میکروسکوپ ساختارهای ظریف و داخلی مشاهده می گردد که البته از مشاهده با چشمان غیر مسلح دقیق تر است. ابزار های بسیار ظریفی برای خارج کردن دیسک پاره شده و محتویات آن مورد استفاده قرار می گیرد که حداقل آسیب را به بافت های مجاور وارد می سازد. بیمارانی که این عمل جراحی را انجام می دهند پس از یک شب بستری شدن در بیمارستان مرخص شده و تورم و درد کمتری دارند.

دیسِککتومی با کمک ویدئو- دیسککتومی با کمک ویدئو روشی است که در آن یک دوربین قابل انعطاف از طریق یک سوراخ کوچک وارد دیسک آسیب دیده می شود. یک سوراخ کوچک دیگر هم برای بررسی دیسک ایجاد می شود و با کمک ابزار های بسیار ظریف عمل دیسککتومی انجام می گیرد. این روش در مواردی انجام می شود که پارگی دیسک محدود باشد و نیازی به ایجاد برش طولانی تر جهت خروج محتویات دیسک وجود نداشته باشد. بدین ترتیب از آسیب دیدن بافت های مجاور جلوگیری می شود.

دیسِککتومی با لیزر- عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از جدید ترین روش های جراحی است که نتایج رضایتبخشی در بردارد. این روش در حدود یک ساعت به طول می انجامد و می تواند در بخش سرپایی انجام شود. پس از آماده کردن بیمار، یک سوزن درون دیسک وارد می شود و محتویات نرم آن را توسط پرتو لیزرمی سوزاند. در نتیجه حجم دیسک کم تر شده و از فشار ناشی از آن بر روی عصب کاسته خواهد شد. این روش کم تهاجمی ترین روش و درعین حال مقرون به صرفه است و درد کمتری هم به دنبال دارد.

به طور معمول همه ی روش های دیسِککتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند به جز عمل دیسککتومی با لیزر. این عمل معمولا" در ناحیه ی پشت بیمار انجام می شود به جز عمل جراحی دیسک در ناحیه ی گردن که در آن بیمار در وضعیت خوابیده به پشت است و برش در یکی از طرفین گردن ایجاد می گردد. میزان موفقیت عمل دیسِککتومی 90 درصد است. عمل جراحی دیسککتومی ممکنست با روش های درمانی دیگر از جمله ورزش و مراقبت های خاص همراه باشد. به طور معمول جراحان پس از عمل دیسِککتومی انجام تمرین های ورزشی خاص و مراقبت های لازم را به بیمار توصیه می کنند تا از عود بیماری جلوگیری شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » دیسککتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

کشش تسمه

کش ورزشی و میله EZ

کرانچ با دستگاه

پرس سرشانه با یک دمبل

پرس سینه با زنجیر

Top