دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

چگونه انجام می شود؟

یک دیسک بین مهره ای شامل دو بخش است :
لایه ی سخت خارجی ( annulous) و مواد نرم داخلی که درون این لایه قرار دارد ( nucleus pulposus).
هرگونه آسیب دیدگی یا پارگی لایه ی خارجی سبب می شود که محتویات درون دیسک به بیرون راه پیدا کند. بیرون آمدن محتویات دیسک به نام پارگی دیسک شناخته می شود. وسعت این بیماری به میزان پارگی و آسیب دیدگی دیسک بستگی دارد. روش های درمانی متعددی وجود دارد که از همه موفقیت آمیز تر عمل جراحی دیسِککتومی است.

دیسککتومی هم به روش های متعدد انجام می شود. زیرا با پیشرفت علم و فن آوری روش ها ی نوینی معرفی می گردد. مهم ترین روش ها به صورت خلاصه در این جا شرح داده شده است:

دیسککتومی به روش باز- در عمل جراحی دیسِککتومی به روش باز که رایج ترین روش درمانی برای خارج کردن دیسک پاره شده به شمار می آید، برشی در ناحیه ی ستون فقرات ایجاد می شود. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. نخستین قدم برداشتن بخشی از مهره است که مانند سقفی روی اعصاب نخاعی قرارگرفته است ( لامینکتومی ). با این کار یک فضای کوچک ایجاد شده و جراح از طریق آن به مشاهده و بررسی داخل کانال نخاعی می پردازد. سپس با کمک ابزار های تخصصی مواد و اجزاء دیسک پاره شده خارج می شود درنتیجه فشار از روی ریشه ی اعصاب برداشته خواهد شد. در این عمل بخش زیادی از ماده ی درون دیسک خارج می شود.

دیسککتومی با میکروسکوپ- این روش که کم تهاجمی تر است و تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد بیشتر در درمان دیسک پاره شده در ناحیه ی کمر به کار می رود. در این روش برش کوچک تری به طول 2 تا 4 سانتی متر ایجاد می شود. سپس با استفاده از میکروسکوپ ساختارهای ظریف و داخلی مشاهده می گردد که البته از مشاهده با چشمان غیر مسلح دقیق تر است. ابزار های بسیار ظریفی برای خارج کردن دیسک پاره شده و محتویات آن مورد استفاده قرار می گیرد که حداقل آسیب را به بافت های مجاور وارد می سازد. بیمارانی که این عمل جراحی را انجام می دهند پس از یک شب بستری شدن در بیمارستان مرخص شده و تورم و درد کمتری دارند.

دیسِککتومی با کمک ویدئو- دیسککتومی با کمک ویدئو روشی است که در آن یک دوربین قابل انعطاف از طریق یک سوراخ کوچک وارد دیسک آسیب دیده می شود. یک سوراخ کوچک دیگر هم برای بررسی دیسک ایجاد می شود و با کمک ابزار های بسیار ظریف عمل دیسککتومی انجام می گیرد. این روش در مواردی انجام می شود که پارگی دیسک محدود باشد و نیازی به ایجاد برش طولانی تر جهت خروج محتویات دیسک وجود نداشته باشد. بدین ترتیب از آسیب دیدن بافت های مجاور جلوگیری می شود.

دیسِککتومی با لیزر- عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از جدید ترین روش های جراحی است که نتایج رضایتبخشی در بردارد. این روش در حدود یک ساعت به طول می انجامد و می تواند در بخش سرپایی انجام شود. پس از آماده کردن بیمار، یک سوزن درون دیسک وارد می شود و محتویات نرم آن را توسط پرتو لیزرمی سوزاند. در نتیجه حجم دیسک کم تر شده و از فشار ناشی از آن بر روی عصب کاسته خواهد شد. این روش کم تهاجمی ترین روش و درعین حال مقرون به صرفه است و درد کمتری هم به دنبال دارد.

به طور معمول همه ی روش های دیسِککتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند به جز عمل دیسککتومی با لیزر. این عمل معمولا" در ناحیه ی پشت بیمار انجام می شود به جز عمل جراحی دیسک در ناحیه ی گردن که در آن بیمار در وضعیت خوابیده به پشت است و برش در یکی از طرفین گردن ایجاد می گردد. میزان موفقیت عمل دیسِککتومی 90 درصد است. عمل جراحی دیسککتومی ممکنست با روش های درمانی دیگر از جمله ورزش و مراقبت های خاص همراه باشد. به طور معمول جراحان پس از عمل دیسِککتومی انجام تمرین های ورزشی خاص و مراقبت های لازم را به بیمار توصیه می کنند تا از عود بیماری جلوگیری شود.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top