ادامه موضوع

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک
عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک
پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟
عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟
خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک
جایگزین های عمل جراحی دیسک
به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود
دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک
عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن
عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر
عمل جراحی دیسک با لیزر
میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی
عمل جراحی میکرو دیسِککتومی
دیسککتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

بهبودی پس از عمل دیسِککتومی چیست؟

عمل جراحی دیسککتومی شامل برداشتن دیسک پاره شده در ستون فقرات است. دیسک بین مهره ای یک صفحه ی غضروفی است که بین دو مهره قرار می گیرد. این دیسک خاصیت محافظتی در برابر فشار و نیروهای وارد بر مهره دارد. دیسک بین مهره ای از دو قسمت تشکیل شده است، لایه ی خارجی و محتویات یا بافت نرم داخلی. لایه ی خارجی یک لایه ی فیبروزی است که در آن ماده ای ژله مانند وجود دارد. به محض پاره شدن این لایه، ماده ی ژله مانند بیرون می ریزد که به نام پارگی دیسک معروفست.
پس از انجام عمل دیسِککتومی بیمار و پزشک هر دو می خواهند از نتایج آن با خبر شوند.

بهبودی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله:

سن- سن بیمار اهمیت زیادی دارد. پارگی دیسک معمولا" در سنین بالا اتفاق می افتد اما ممکنست که در بین جوانان هم دیده شود. در سنین بالا روند ترمیم بافت و جایگزینی بسیار کند است درنتیجه نتیجه ی حاصل به کندی به دست می آید. هرقدر بیمار پیر تر باشد روند ترمیم و بهبودی هم کند تر خواهد بود.

جنس- روند بهبودی در مردان کند ترطی می شود. زیرا سبک زندگی آن ها متفاوت است. آن ها بیشتر از زنان بار سنگین جا به جا می کنند و سبک زندگی فعال تری دارند. درنتیجه، استراحت نکردن و عدم مراقبت کافی بهبودی را به تاخیر می اندازد.

وزن-  وزن بیمار هم به خصوص در مورد عمل جراحی دیسِککتومی اهمیت زیادی دارد. هرقدر وزن بیمار بیشتر باشد، بار بیشتری به ستون مهره ها تحمیل شده و درنتیجه روند بهبودی به کندی پیش می رود.

وسعت پارگی دیسک- وسعت پارگی دیسک هم با اهمیت است. هر قدر وسعت ضایعه بیشتر باشد مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابد.

وسعت جراحی- واضح است که هر قدر جراحی وسیع تر و عمیق تر باشد، روند بهبودی کند تر و طولانی تر خواهد بود. اما در جراحی های میکروسکوپی برش کوچکی ایجاد شده و وسعت عمل کم تر است در نتیجه بهبودی سریع تر حاصل می شود.

انتخاب روش جراحی- روش جراحی قدیمی به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. اما در روش های جدید تر مانند دیسِککتومی با لیزر زمان کوتاه تری برای بهبودی مورد نیاز است.

مراقبت های بعد از عمل- پس از عمل، جراح توصیه های لازم را به بیمار می کند. مراقبت مناسب و پی گیری درمان البته نتیجه ی مطلوبی به دست خواهد داد. مهم ترین توصیه هایی که جراح می کند عبارتند از:
  • بیمار باید پس از برطرف شدن تاثیر داروی بیهوشی شروع به حرکت کند و پاها، انگشتان پا را حرکت دهد. حرکت دادن پاها سبب تقویت جریان خون در عروق عمقی شده و از بروز ترومبوفلبیت جلوگیری می کند.
  • بهتر است که بیمار یک تا دو روز در بیمارستان بستری شود تا تحت نظر باشد. او باید با کمک پرستار در اتاق خود راه برود تا جریان خون در بدنش تقویت شود. بیمار باید خرده کارهای شخصی اش را انجام دهد.
  • پس از مرخص شدن از بیمارستان بیمار باید در منزل از توالت فرنگی استفاده کند تا وزن بدن بر ناحیه ی جراحی شده تحمیل نشود. همچنین، می تواند با کمک پرستار کارهای شخصی خود را انجام دهد از جمله خم شدن یا بلند کردن اجسام.
  • بیمار باید تا دو هفته از رانندگی و بلند کردن اجسام بیش از 2 کیلوگرم خود داری کند.
  • پس از گذشت 6 هفته بعد از جراحی و کسب بهبودی نسبی، بیمار می تواند تحت نظر متخصص برنامه ی فیزیوتراپی را شروع کند.
  • بیمارانی که مسکن های قوی مصرف می کنند نباید تنها بمانند زیرا ممکنست دچار سرگیجه شوند و تعادل خود را از دست بدهند.
  • بیمار باید پس از جراحی مرتب به پزشک مراجعه کند و مورد معاینه قرار بگیرد تا هر گونه پیشرفت بهبودی یا بروز عارضه ی جانبی بررسی شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » دیسککتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

ایستاده با هالتر

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

تمرین با دمبل سنگین

پرس سینه - وزنه برداری

حرکت دادن توپ تمرین به عقب و جلو

Top