بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

بهبودی پس از عمل دیسِککتومی چیست؟

عمل جراحی دیسککتومی شامل برداشتن دیسک پاره شده در ستون فقرات است. دیسک بین مهره ای یک صفحه ی غضروفی است که بین دو مهره قرار می گیرد. این دیسک خاصیت محافظتی در برابر فشار و نیروهای وارد بر مهره دارد. دیسک بین مهره ای از دو قسمت تشکیل شده است، لایه ی خارجی و محتویات یا بافت نرم داخلی. لایه ی خارجی یک لایه ی فیبروزی است که در آن ماده ای ژله مانند وجود دارد. به محض پاره شدن این لایه، ماده ی ژله مانند بیرون می ریزد که به نام پارگی دیسک معروفست.
پس از انجام عمل دیسِککتومی بیمار و پزشک هر دو می خواهند از نتایج آن با خبر شوند.

بهبودی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله:

سن- سن بیمار اهمیت زیادی دارد. پارگی دیسک معمولا" در سنین بالا اتفاق می افتد اما ممکنست که در بین جوانان هم دیده شود. در سنین بالا روند ترمیم بافت و جایگزینی بسیار کند است درنتیجه نتیجه ی حاصل به کندی به دست می آید. هرقدر بیمار پیر تر باشد روند ترمیم و بهبودی هم کند تر خواهد بود.

جنس- روند بهبودی در مردان کند ترطی می شود. زیرا سبک زندگی آن ها متفاوت است. آن ها بیشتر از زنان بار سنگین جا به جا می کنند و سبک زندگی فعال تری دارند. درنتیجه، استراحت نکردن و عدم مراقبت کافی بهبودی را به تاخیر می اندازد.

وزن-  وزن بیمار هم به خصوص در مورد عمل جراحی دیسِککتومی اهمیت زیادی دارد. هرقدر وزن بیمار بیشتر باشد، بار بیشتری به ستون مهره ها تحمیل شده و درنتیجه روند بهبودی به کندی پیش می رود.

وسعت پارگی دیسک- وسعت پارگی دیسک هم با اهمیت است. هر قدر وسعت ضایعه بیشتر باشد مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابد.

وسعت جراحی- واضح است که هر قدر جراحی وسیع تر و عمیق تر باشد، روند بهبودی کند تر و طولانی تر خواهد بود. اما در جراحی های میکروسکوپی برش کوچکی ایجاد شده و وسعت عمل کم تر است در نتیجه بهبودی سریع تر حاصل می شود.

انتخاب روش جراحی- روش جراحی قدیمی به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. اما در روش های جدید تر مانند دیسِککتومی با لیزر زمان کوتاه تری برای بهبودی مورد نیاز است.

مراقبت های بعد از عمل- پس از عمل، جراح توصیه های لازم را به بیمار می کند. مراقبت مناسب و پی گیری درمان البته نتیجه ی مطلوبی به دست خواهد داد. مهم ترین توصیه هایی که جراح می کند عبارتند از:
  • بیمار باید پس از برطرف شدن تاثیر داروی بیهوشی شروع به حرکت کند و پاها، انگشتان پا را حرکت دهد. حرکت دادن پاها سبب تقویت جریان خون در عروق عمقی شده و از بروز ترومبوفلبیت جلوگیری می کند.
  • بهتر است که بیمار یک تا دو روز در بیمارستان بستری شود تا تحت نظر باشد. او باید با کمک پرستار در اتاق خود راه برود تا جریان خون در بدنش تقویت شود. بیمار باید خرده کارهای شخصی اش را انجام دهد.
  • پس از مرخص شدن از بیمارستان بیمار باید در منزل از توالت فرنگی استفاده کند تا وزن بدن بر ناحیه ی جراحی شده تحمیل نشود. همچنین، می تواند با کمک پرستار کارهای شخصی خود را انجام دهد از جمله خم شدن یا بلند کردن اجسام.
  • بیمار باید تا دو هفته از رانندگی و بلند کردن اجسام بیش از 2 کیلوگرم خود داری کند.
  • پس از گذشت 6 هفته بعد از جراحی و کسب بهبودی نسبی، بیمار می تواند تحت نظر متخصص برنامه ی فیزیوتراپی را شروع کند.
  • بیمارانی که مسکن های قوی مصرف می کنند نباید تنها بمانند زیرا ممکنست دچار سرگیجه شوند و تعادل خود را از دست بدهند.
  • بیمار باید پس از جراحی مرتب به پزشک مراجعه کند و مورد معاینه قرار بگیرد تا هر گونه پیشرفت بهبودی یا بروز عارضه ی جانبی بررسی شود.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top