ادامه موضوع

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک
عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک
پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟
عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟
خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک
جایگزین های عمل جراحی دیسک
بهبودی پس از عمل جراحی دیسک
دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک
عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن
عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر
عمل جراحی دیسک با لیزر
میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی
عمل جراحی میکرو دیسِککتومی
دیسککتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

چرا عمل جراحی دیسِککتومی انجام می شود؟

عمل جراحی دیسک در مواردی که دیسک پاره شده باشد انجام می گیرد. جهت تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی لازمست که دیسک به طور کامل بررسی و معاینه شود. در ستون فقرات 33 عدد مهره وجود دارد که 24 عدد از آن ها جدا از هم و بقیه به یکدیگر متصلند. در فاصله ی بین مهره هایی که جدا از یکدیگر قرار دارند دیسک بین مهره ای قرار دارد. دیسک بین مهره ای ا ز جنس غضروف است و سبب حرکت و انعطاف پذیری مهره ها شده و فشار را از روی آن ها بر می دارد. دیسک های بین مهره ای مستعد آسیب دیدگی یا پاره شدن هستند که البته نه فقط بر اثر بالا رفتن سن بلکه بر اثر قرار گرفتن بدن در حالت نامناسب، ایستادن یا نشستن به مدت طولانی، بلند کردن اجسام سنگین یا تصادف بروز می کند.

دیسک بین مهره ای از دو قسمت تشکیل شده است، بخش خارجی که لایه ای است فیبروزی و بخش داخلی که از مواد نرم ژله ای حاوی ژل میکروپروتئین و کمی فیبر درست شده است. وقتی که دیسک پاره می شود، بخشی از دیسک از راستای خود خارج شده و بیرون می زند. این حالت به نام پارگی دیسک معروف است. وقتی که این اتفاق می افتد مواد درون دیسک بیرون می ریزد و اعصاب و طناب نخاعی را احاطه می کند.
 سپس علائم و نشانه های بیماری ظاهر می شود زیرا اعصاب و نخاع تحت فشار قرار دارند. اگرچه علائم و نشانه ها به عصبی که تحت فشار قرار گرفته بستگی دارد اما بازهم علائم و نشانه های زیر قابل ذکر است :
- درد ناگهانی مانند برق گرفتگی : احساس درد ناگهانی و شدید بر اثر اختلال در کار اعصاب حسی بروز می کند که گاه به صورت دائمی و گاهی هم به صورت موقتی است.
- احساس نیش زدن یا سوزن سوزن شدن : احساس سوزن سوزن شدن یا نیش زدن در ناحیه ی خاص یا در سرتاسر پا وجود دارد که باز هم بر اثر تحت فشار قرار گرفتن اعصاب ایجاد می شود. احساس درد هم همراه با سوزن سوزن شدن وجود دارد.
- بیحسی یا خواب رفتن : بیحسی یا خواب رفتن عضو هم وجود دارد که به عصبی که تحت فشار قرار دارد بستگی دارد.
- بیحرکتی : اگر عصب حرکتی درگیر شده باشد، بیحرکتی عضو هم بروز می کند.
- بی اختیاری ادرار : بی اختیاری ادرار هم یکی از نشانه های بیماریست.
- مشکلات دفع : اگر اعصاب منتشر شده درعضلات دستگاه گوارش درگیر باشد، اسهال یا یبوست بروز می کند.
- درد : درد یکی از شکایت های رایج و همیشگی بیماران است.
- سندرم دم اسبی : سندرم دم اسبی مربوط به درگیر شدن اعصاب دم اسبی در ناحیه ی کمر است که با نشانه های عدم کنترل دفع ادرار و مدفوع، بیحسی در اطراف ناحیه ی تناسلی و بیحسی و خواب رفتگی پیشرونده ی پا ها بروز می کند.
 وقتی که بیمار این علائم و نشانه ها و ناراحتی خود را ذکر می کند لازمست که آزمایش های تشخیصی انجام شود. MRI یکی از مهم ترین راه های تشخیص بیماری است. هنگامی که پاره شدن دیسک تشخیص داده شد درمورد درمان تصمیم گیری می شود. ابتدا روش های غیر جراحی لحاظ می شود. اگر بیمار پاسخ مطلوبی به این روش ها بدهد درمان به همان روش ادامه می یابد اما اگر درد شدت پیدا کرد یا فرصت کافی برای به کار گیری روش های غیر جراحی وجود نداشت
، باید انجام عمل جراحی را در نظر گرفت. در عمل جراحی دیسک، دیسک پاره شده و اجزای آن برداشته می شود تا فشار از روی اعصاب درگیر شده کم شود و درد پایان یابد.
هدف اصلی از انجام عمل دیسک، از بین بردن درد و علائم و نشانه های بیماری است. علت دیگر برای انجام عمل دیسِکتومی، جلوگیری از عود بیماری و پاره شدن مجدد دیسک است. پس از انجام عمل جراحی بیمار باید با احتیاط رفتار کند و سبک زندگی خود را تغییر دهد، ورزش های خاصی را انجام دهد تا از بازگشت بیماری و پاره شدن مجدد دیسک جلوگیری شود. عمل جراحی دیسِککتومی خطرات خاص خود را در بر دارد و باید پیش از انجام آن با جراح مشورت کنیم.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » دیسککتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت با طناب

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

ایستاده با هالتر

پرس آرنولد با دمبل

تقویت دلتویید با دستگاه سیم کش

کرانچ با توپ بوسو

Top