عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

چرا عمل جراحی دیسِککتومی انجام می شود؟

عمل جراحی دیسک در مواردی که دیسک پاره شده باشد انجام می گیرد. جهت تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی لازمست که دیسک به طور کامل بررسی و معاینه شود. در ستون فقرات 33 عدد مهره وجود دارد که 24 عدد از آن ها جدا از هم و بقیه به یکدیگر متصلند. در فاصله ی بین مهره هایی که جدا از یکدیگر قرار دارند دیسک بین مهره ای قرار دارد. دیسک بین مهره ای ا ز جنس غضروف است و سبب حرکت و انعطاف پذیری مهره ها شده و فشار را از روی آن ها بر می دارد. دیسک های بین مهره ای مستعد آسیب دیدگی یا پاره شدن هستند که البته نه فقط بر اثر بالا رفتن سن بلکه بر اثر قرار گرفتن بدن در حالت نامناسب، ایستادن یا نشستن به مدت طولانی، بلند کردن اجسام سنگین یا تصادف بروز می کند.

دیسک بین مهره ای از دو قسمت تشکیل شده است، بخش خارجی که لایه ای است فیبروزی و بخش داخلی که از مواد نرم ژله ای حاوی ژل میکروپروتئین و کمی فیبر درست شده است. وقتی که دیسک پاره می شود، بخشی از دیسک از راستای خود خارج شده و بیرون می زند. این حالت به نام پارگی دیسک معروف است. وقتی که این اتفاق می افتد مواد درون دیسک بیرون می ریزد و اعصاب و طناب نخاعی را احاطه می کند.
 سپس علائم و نشانه های بیماری ظاهر می شود زیرا اعصاب و نخاع تحت فشار قرار دارند. اگرچه علائم و نشانه ها به عصبی که تحت فشار قرار گرفته بستگی دارد اما بازهم علائم و نشانه های زیر قابل ذکر است :
- درد ناگهانی مانند برق گرفتگی : احساس درد ناگهانی و شدید بر اثر اختلال در کار اعصاب حسی بروز می کند که گاه به صورت دائمی و گاهی هم به صورت موقتی است.
- احساس نیش زدن یا سوزن سوزن شدن : احساس سوزن سوزن شدن یا نیش زدن در ناحیه ی خاص یا در سرتاسر پا وجود دارد که باز هم بر اثر تحت فشار قرار گرفتن اعصاب ایجاد می شود. احساس درد هم همراه با سوزن سوزن شدن وجود دارد.
- بیحسی یا خواب رفتن : بیحسی یا خواب رفتن عضو هم وجود دارد که به عصبی که تحت فشار قرار دارد بستگی دارد.
- بیحرکتی : اگر عصب حرکتی درگیر شده باشد، بیحرکتی عضو هم بروز می کند.
- بی اختیاری ادرار : بی اختیاری ادرار هم یکی از نشانه های بیماریست.
- مشکلات دفع : اگر اعصاب منتشر شده درعضلات دستگاه گوارش درگیر باشد، اسهال یا یبوست بروز می کند.
- درد : درد یکی از شکایت های رایج و همیشگی بیماران است.
- سندرم دم اسبی : سندرم دم اسبی مربوط به درگیر شدن اعصاب دم اسبی در ناحیه ی کمر است که با نشانه های عدم کنترل دفع ادرار و مدفوع، بیحسی در اطراف ناحیه ی تناسلی و بیحسی و خواب رفتگی پیشرونده ی پا ها بروز می کند.
 وقتی که بیمار این علائم و نشانه ها و ناراحتی خود را ذکر می کند لازمست که آزمایش های تشخیصی انجام شود. MRI یکی از مهم ترین راه های تشخیص بیماری است. هنگامی که پاره شدن دیسک تشخیص داده شد درمورد درمان تصمیم گیری می شود. ابتدا روش های غیر جراحی لحاظ می شود. اگر بیمار پاسخ مطلوبی به این روش ها بدهد درمان به همان روش ادامه می یابد اما اگر درد شدت پیدا کرد یا فرصت کافی برای به کار گیری روش های غیر جراحی وجود نداشت
، باید انجام عمل جراحی را در نظر گرفت. در عمل جراحی دیسک، دیسک پاره شده و اجزای آن برداشته می شود تا فشار از روی اعصاب درگیر شده کم شود و درد پایان یابد.
هدف اصلی از انجام عمل دیسک، از بین بردن درد و علائم و نشانه های بیماری است. علت دیگر برای انجام عمل دیسِکتومی، جلوگیری از عود بیماری و پاره شدن مجدد دیسک است. پس از انجام عمل جراحی بیمار باید با احتیاط رفتار کند و سبک زندگی خود را تغییر دهد، ورزش های خاصی را انجام دهد تا از بازگشت بیماری و پاره شدن مجدد دیسک جلوگیری شود. عمل جراحی دیسِککتومی خطرات خاص خود را در بر دارد و باید پیش از انجام آن با جراح مشورت کنیم.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top