تنگی کانال نخاعی همانند یک بیماری دردناک بسیار خطرناک است. درد ناشی از این بیماری نه تنها شدید است بلکه مدت زیادی هم پا برجا می ماند. تنگی کانال نخاعی معمولا چیزی جز باریک شدن مسیر استخوانی کمری نمی باشد که باعث ایجاد فشار بر روی طناب نخاعی (spinal cord) شده و در بیماران، درد ایجاد می کند.

منظور از عوامل خطر چیست؟

عوامل خطر، وضعیت ها و یا موقعیت هایی هستند که بدن را مستعد یک بیماری می کنند. این حالت می تواند یک وضعیت فیزیکی باشد و یا یک سناریوی معمولی باشد که در طی آن احتمال وقوع تنگی کانال نخاعی محتمل تر است. عوامل خطر گوناگونی وجود دارد که می توانند باعث افزایش این بیماری و وقوع آن شوند و این ها مواردی هستند که به عنوان عوامل خطر نام می گیرند. به بیان ساده تر، عواملی که باعث ایجاد خطرات بیشتری از نظر وقوع تنگی کانال نخاعی می شوند، به عنوان عوامل خطر مرتبط با تنگی کانال نخاعی (spinal stenosis risk factors) نام می گیرند.

عوامل خطر مرتبط با تنگی کانال نخاعی

عوامل خطر مرتبط با تنگی کانال نخاعی در واقع آن دسته از عوامل هستند که خطر وقوع این بیماری را در افراد افزایش می دهند. این عوامل می توانند هر چیزی باشند که باعث ایجاد این بیماری می شوند. در اینجا عوامل خطر معدودی را در ارتباط با تنگی کانال نخاعی بیان می کنیم:

عامل مرتبط با سن بیمار- ثابت شده است که سن، یک عامل خطر مهم و شناخته شده برای تنگی کانال نخاعی می باشد. همچنین آمار نشان می دهد که این بیماری بیشتر در افراد گروه سنی مسن تر بیش از افراد جوان رخ می دهد. افراد مسن تر به این بیماری حساس ترند. علت زمینه ی این رخداد، دژنریشن ( روند تخریبی) استخوان ها است. با افزایش تدریجی سن، استخوان ها ضعیف تر می شوند، و از طرفی شدت و احتمال وقوع تنگی کانال نخاعی هم بیشتر می شود.

روند توارث در زمینه ی باریک شدن کانال نخاعی- این مورد یک عامل خطر دیگر می باشد. بسیاری از کانال های نخاعی که به طور ارثی کوچکتر هستند، یک عامل خطر در این زمینه می باشند. احتمال وقوع تنگی کانال نخاعی در این وضعیت ها بسیار بالا است. افرادی که مجرای نخاعی کوچکتر دارند، از نظر ایجاد تنگی کانال نخاعی استعداد بیشتری دارند.

عامل مرتبط با وزن زیادی ( اضافه وزن)- افرادی که اضافه وزن دارند، باید بدانند که این وضعیت عامل مهمی از نظر ایجاد تنگی کانال نخاعی است و عامل خطری برای آن محسوب می شود. افرادی که اضافه وزن دارند در مقایسه با افرادی که کم وزن تر هستند، بیشتر دچار این بیماری می شوند.

عامل مرتبط با جنسیت- از طرفی جنسیت هم می تواند یک عامل خطر مهم و قابل توجه باشد. به نظر می رسد که تنگی کانال نخاعی به میزان برابری در هر دو جنس رخ دهد، ولی زنان نسبت به این اختلال مستعدتر هستند.

عامل خطر مرتبط با جراحی ستون فقرات- جراحی های ستون فقرات از دیگر عوامل خطر مهم مرتبط با تنگی کانال نخاعی می باشد. افرادی که تحت برخی از جراحی های ستون فقرات قرار گرفته اند، احتمال بیشتری برای ایجاد تنگی کانال نخاعی دارند. ناحیه ای که در آن جا جراحی انجام می شود، باعث تضعیف مجرای نخاعی می شود و با گذشت زمان، این ناحیه با خطر بیشتری هم مواجه می شود تا جایی که ممکن است در آن تنگی کانال نخاعی رخ دهد.

کنترل عوامل خطر مرتبط با تنگی کانال نخاعی

همانطور که قبلا اشاره شد، عوامل خطر مرتبط با تنگی کانال نخاعی مواردی هستند که احتمال وقوع این بیماری را افزایش می دهند. بنابراین، بهترین راه برای کنترل آن، معیار های مختلفی است که احتمال این عوامل خطر را کاهش می دهد. اگر این عوامل خطر به هر نحوی بر روی فرد اثرگذار باشد، وی می بایست مراقبت اضافی و بیشتری را انجام دهد.

نتیجه

بنابراین، نتیجه می گیریم که تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری است که می تواند از طرق بسیاری بر روی افراد اثرگذار باشد. روش های فراوانی وجود دارد که می توانند به ما کمک کنند تا بتوانیم با احتمال کمتری از نظر وقوع تنگی کانال نخاعی به زندگی خود ادامه دهیم و در واقع شانس بروز آن را در زندگی خود کاهش دهیم. پس، تمامی عوامل خطر مرتبط با تنگی کانال نخاعی برای داشتن زندگی سالم می بایست به طور جدی در نظر گرفته شوند.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top