ادامه موضوع

انواع تنگی کانال نخاعی
درمان تنگی کانال نخاعی
معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای
آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی
شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها
تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی
بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص
روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی
پروگنوز تنگی کانال نخاعی
تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری
عوارض تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی
علل تنگی کانال نخاعی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
تنگی کانال نخاعی یک مقوله ی پزشکی مهم است که بسیاری از افراد را در کل دنیا درگیر می کند. افرادی که سن بیش از 50 سال دارند، در مقایسه با افراد جوانتر به این اختلال مستعد تر هستند. در حالی که این بدان معنی نیست که افراد جوان تر نسبت به تنگی کانال نخاعی کاملا ایمن و مصون هستند. حتی ممکن است تنگی کانال نخاعی در نوزادان هم دیده شود، به این صورت که مجرای نخاعی آن ها باریک تر می شود. همچنین این وضعیت در افرادی دیده می شود که دچار آسیب ستون فقرات شده اند.

ما می توانیم تنگی کانال نخاعی را به صورت وضعیت طبی تعریف کنیم که تنگ شدن فضاهای موجود در مجرای ستون فقرات ایجاد می شود، و در نتیجه ی آن فشاری بر روی مجرای نخاعی و ریشه های عصبی وارد می شود. مجرای مرکزی که از آن طناب نخاعی عبور می کند، معمولا در اثر این تنگ شدگی متاثر می شود. ناحیه ی دیگری هم که در اثر این اختلال آسیب می بیند، مجرا است، و در بخش قاعده ای و یا اعصابی وجود دارد که از طناب نخاعی ایجاد می شوند. سوراخ های موجود در مهره هم می توانند در اثر این بیماری مزمن تحت تاثیر قرار بگیرند. علائم کاملا متمایز زمانی ایجاد می شوند که این نواحی در اثر تنگ شدگی متاثر شوند. اگر بخش تحتانی ستون فقرات تحت فشار قرار بگیرد، پاهای بیمار ممکن است دچار بی حسی شوند و اگر بخش فوقانی تحت فشار قرار بگیرد، ممکن است درد و بی حسی در شانه ها و اندام ها ایجاد شود.

برای تشخیص هر نوع مشکل طبی و پیش از شروع درمان آن، لازم است که در ابتدا علائم آن مشخص شود. علائم تنگی کانال نخاعی را می توان به راحتی شناسایی کرد، و برای آن که بدانیم چگونه آن ها را بشناسیم، در زیر مطالبی ذکر شده است.

علائم تنگی کانال نخاعی

قبل از هر چیز می بایست این مطلب را در ذهن داشته باشیم که تنگی کانال نخاعی می تواند به تدریج ایجاد شود و در نتیجه علائم هم می تواند به تدریج ایجاد شود و از طرفی می تواند به تدریج روند نامطلوب تری را پیش بگیرد. دیگر نکته مهم اینست که علائم این بیماری می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متغیر باشد. همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که فرد هیچ نوع علامتی نداشته باشد. این وضعیت ممکن است زمانی رخ دهد که تنگ شدن کانال نخاعی بر روی اعصاب و طناب نخاعی الزاما فشاری را وارد نکند. وقتی که ریشه های اعصاب و یا طناب نخاعی تحت فشار قرار می گیرند، علائم کم کم ایجاد می شود.

از طرفی علائم به این موضوع بستگی دارد که کدام ناحیه در اثر تنگ شدگی متاثر می شود. معمولا مشاهده شده که تنگی کانال نخاعی بر روی کمر و گردن اثر دارد. ایجاد تنگی کانال نخاعی بر روی بخش میانی کمر و یا ناحیه ی قفسه سینه ای ( توراسیک) خیلی شایع نمی باشد.

علائم تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی گردنی

علائم پایه ای تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی شامل درد در شانه ها و گردن می باشد. درد رفته رفته رو به پائین به سمت بازو ها پیشروی می کند. سیر علائم تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی شامل بی حسی، ضعف عضلانی و سردرد می باشد. اعصابی که تعادل بدن را هم کنترل می کنند، متاثر می شوند، بنابر این ممکن است فرد سقوط کند (بیفتد) و یا بیمار احساس دست پا چلفتی بودن کند. این درد می تواند مزمن شود و یا گاهی سیر شدید و یا خفیف داشته باشد.

علائم تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی کمری، شامل تنگی ناحیه ی کمری است. علامت اولیه برای این نوع تنگی شامل درد در پاها است، وقتی که بیمار بر روی پاهای خود برای زمان طولانی می ایستد. برای مدت زمانی، نشستن و یا خم شدن، درد بیمار را تسکین می دهد، ولی درست وقتی دوباره بیمار می ایستد، این درد شروع می شود. این نوع کاهش درد وقتی که بیمار خم می شود، نشانه ی معمولی برای تنگی کانال نخاعی ناحیه ی کمری است. این نوع درد به عنوان لنگش کاذب (pseudoclaudication) نامیده می شود. سایر علائم تنگی کانال نخاعی شامل ضعف، سوزن سوزن شدن اندام ها و بی حسی و سایر علائم می باشد.
نوع شدید تنگی کانال نخاعی ناحیه ی کمری هم می تواند بر روی کنترل حرکات روده ای و مثانه اثرگذار باشد.

نتیجه

علائم تنگی کانال نخاعی می تواند از حد خفیف تا حدی که برای فرد غیر قابل تحمل باشد، متغیر باشد. درمان صحیح و به جا در مورد تنگی کانال نخاعی و یا در وضعیتی که واقعا غیر قابل کنترل باشد، بسیار لازم است. هر زمان که فردی متوجه این علائم شود، می بایست فورا با پزشک مشورت کند و درمان صحیحی برای وی اتخاذ شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

بلند کردن عضله دلتویید

حرکت دادن توپ تمرین به عقب و جلو

حرکت دو ضرب با کتل بل

سیم کش با تکنیک فلیپ ( Flip ) جودو

کرانچ با توپ بوسو

رساندن دست به پاشنه پا

Top