تنگی کانال نخاعی یک مقوله ی پزشکی مهم است که بسیاری از افراد را در کل دنیا درگیر می کند. افرادی که سن بیش از 50 سال دارند، در مقایسه با افراد جوانتر به این اختلال مستعد تر هستند. در حالی که این بدان معنی نیست که افراد جوان تر نسبت به تنگی کانال نخاعی کاملا ایمن و مصون هستند. حتی ممکن است تنگی کانال نخاعی در نوزادان هم دیده شود، به این صورت که مجرای نخاعی آن ها باریک تر می شود. همچنین این وضعیت در افرادی دیده می شود که دچار آسیب ستون فقرات شده اند.

ما می توانیم تنگی کانال نخاعی را به صورت وضعیت طبی تعریف کنیم که تنگ شدن فضاهای موجود در مجرای ستون فقرات ایجاد می شود، و در نتیجه ی آن فشاری بر روی مجرای نخاعی و ریشه های عصبی وارد می شود. مجرای مرکزی که از آن طناب نخاعی عبور می کند، معمولا در اثر این تنگ شدگی متاثر می شود. ناحیه ی دیگری هم که در اثر این اختلال آسیب می بیند، مجرا است، و در بخش قاعده ای و یا اعصابی وجود دارد که از طناب نخاعی ایجاد می شوند. سوراخ های موجود در مهره هم می توانند در اثر این بیماری مزمن تحت تاثیر قرار بگیرند. علائم کاملا متمایز زمانی ایجاد می شوند که این نواحی در اثر تنگ شدگی متاثر شوند. اگر بخش تحتانی ستون فقرات تحت فشار قرار بگیرد، پاهای بیمار ممکن است دچار بی حسی شوند و اگر بخش فوقانی تحت فشار قرار بگیرد، ممکن است درد و بی حسی در شانه ها و اندام ها ایجاد شود.

برای تشخیص هر نوع مشکل طبی و پیش از شروع درمان آن، لازم است که در ابتدا علائم آن مشخص شود. علائم تنگی کانال نخاعی را می توان به راحتی شناسایی کرد، و برای آن که بدانیم چگونه آن ها را بشناسیم، در زیر مطالبی ذکر شده است.

علائم تنگی کانال نخاعی

قبل از هر چیز می بایست این مطلب را در ذهن داشته باشیم که تنگی کانال نخاعی می تواند به تدریج ایجاد شود و در نتیجه علائم هم می تواند به تدریج ایجاد شود و از طرفی می تواند به تدریج روند نامطلوب تری را پیش بگیرد. دیگر نکته مهم اینست که علائم این بیماری می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متغیر باشد. همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که فرد هیچ نوع علامتی نداشته باشد. این وضعیت ممکن است زمانی رخ دهد که تنگ شدن کانال نخاعی بر روی اعصاب و طناب نخاعی الزاما فشاری را وارد نکند. وقتی که ریشه های اعصاب و یا طناب نخاعی تحت فشار قرار می گیرند، علائم کم کم ایجاد می شود.

از طرفی علائم به این موضوع بستگی دارد که کدام ناحیه در اثر تنگ شدگی متاثر می شود. معمولا مشاهده شده که تنگی کانال نخاعی بر روی کمر و گردن اثر دارد. ایجاد تنگی کانال نخاعی بر روی بخش میانی کمر و یا ناحیه ی قفسه سینه ای ( توراسیک) خیلی شایع نمی باشد.

علائم تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی گردنی

علائم پایه ای تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی شامل درد در شانه ها و گردن می باشد. درد رفته رفته رو به پائین به سمت بازو ها پیشروی می کند. سیر علائم تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی شامل بی حسی، ضعف عضلانی و سردرد می باشد. اعصابی که تعادل بدن را هم کنترل می کنند، متاثر می شوند، بنابر این ممکن است فرد سقوط کند (بیفتد) و یا بیمار احساس دست پا چلفتی بودن کند. این درد می تواند مزمن شود و یا گاهی سیر شدید و یا خفیف داشته باشد.

علائم تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی کمری، شامل تنگی ناحیه ی کمری است. علامت اولیه برای این نوع تنگی شامل درد در پاها است، وقتی که بیمار بر روی پاهای خود برای زمان طولانی می ایستد. برای مدت زمانی، نشستن و یا خم شدن، درد بیمار را تسکین می دهد، ولی درست وقتی دوباره بیمار می ایستد، این درد شروع می شود. این نوع کاهش درد وقتی که بیمار خم می شود، نشانه ی معمولی برای تنگی کانال نخاعی ناحیه ی کمری است. این نوع درد به عنوان لنگش کاذب (pseudoclaudication) نامیده می شود. سایر علائم تنگی کانال نخاعی شامل ضعف، سوزن سوزن شدن اندام ها و بی حسی و سایر علائم می باشد.
نوع شدید تنگی کانال نخاعی ناحیه ی کمری هم می تواند بر روی کنترل حرکات روده ای و مثانه اثرگذار باشد.

نتیجه

علائم تنگی کانال نخاعی می تواند از حد خفیف تا حدی که برای فرد غیر قابل تحمل باشد، متغیر باشد. درمان صحیح و به جا در مورد تنگی کانال نخاعی و یا در وضعیتی که واقعا غیر قابل کنترل باشد، بسیار لازم است. هر زمان که فردی متوجه این علائم شود، می بایست فورا با پزشک مشورت کند و درمان صحیحی برای وی اتخاذ شود.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top