تنگی کانال نخاعی بیماری است که جمعیت عظیمی از جهان را این روزها تحت تاثیر قرار داده است. این اختلال معمولا در افراد بالای 50 سال دیده می شود. در حالی که، به این معنی نیست که افراد جوان تر دچار این آسیب نمی شوند. همچنین بیان شده که در افراد تازه متولد که دچار باریک شدگی کانال نخاعی هستند و یا افرادی که آسیب دیده اند هم این اختلال ایجاد می شود. در ادامه ما این اختلال را بیان می کنیم.

تعریف

تنگی کانال نخاعی را می توان به صورت وضعیت طبی بیان کرد که فضاهای درون ستون فقرات باریک تر می شود و این باریک شدگی فشار زیادی را بر روی ریشه های اعصاب وارد می کند و همچنین بر روی طناب نخاعی فشار می آورد. معمولا یک و یا بیش از 3 ناحیه خاص از ستون فقرات به علت این باریک شدگی متاثر می شوند.

نواحی متاثر شده ستون فقرات

اولین ناحیه ای از مجرای نخاعی که در این اختلال تحت تاثیر قرار می گیرد، در مرکز ستون مهره ها قرار دارد و شامل محلی برای ریشه های اعصاب و طناب نخاعی است. دومین ناحیه، مجرای ستون فقرات است که در قاعده و یا ریشه های اعصاب وجود دارد که از ستون مهره ها خارج می شود. آخرین بخش سوراخ های مهره ای می باشد. این 3 ناحیه وقتی که تحت تاثیر این تنگی قرار می گیرند، علائم متفاوتی را ایجاد می کنند. اگر فشار بر روی بخش تحتانی نخاع وارد شود، درد در پاها ایجاد می شود و ممکن است فرد دچار بی حسی شود. از سوی دیگر اگر فشار بر روی بخش بالایی وارد شود، علائم مشابهی در نزدیک شانه ها ایجاد می شود و درد هم به سمت پاها گسترش می یابد.

علائم تنگی کانال نخاعی

همانطور که در بالا اشاره شد، افراد بالای 50 سال معمولا دچار تنگی کانال نخاعی می شوند، ولی افراد از هر گروه سنی می توانند دچار این بیماری شوند. تنگی فضا در مجرای نخاعی، که ما در بالا بحث کردیم، ممکن است بدون هر نوع علامتی رخ دهد. اگر باریک شدگی باعث ایجاد فشار بر روی دم اسب ( کودا اکوئینا) (cauda equina ) و یا ریشه های اعصاب شود، علائم شروع می شود. معمولا افراد بی حسی و یا درد را در اندام ها تجربه می کنند، بدون آن که هر نوع دردی را در کمر و یا گردن خود تجربه کنند. باریک شدن ممکن است فشاری را بر روی ریشه های اعصاب وارد کند و در نتیجه باعث انتشار درد به سمت پاها شود. ورزش هایی که در آن بدن خم می شود، در این مورد کمک شایانی می کنند.

اگر تنگی شدید باشد، علائم می تواند شدت پیدا کند، و باعث مشکلاتی در کنترل دفعی (کنترل روده ای) و اختلال در پاها شوند. یکی از شدید ترین اشکال تنگی، سندرم دم اسب (cauda equina syndrome) است. این فرم از بیماری تنگی نخاعی نادر است و علائم آن شامل عدم کنترل مثانه، روده و عملکردهای جنسی می باشد. علائم ممکن است شامل فقدان حس در اندام ها هم باشد. سندرم دم اسب یک اختلال طبی بسیار جدی است و در این مورد درمان اورژانسی مورد نیاز است.

تشخیص

رویکردهای متعدد و گوناگونی برای تشخیص تنگی نخاعی به کار می روند. معمولا پزشکان شرح حال پزشکی را برای بیمار در نظر می گیرند تا بتوانند این مشکل را پیدا کنند. مرحله ی بعد بررسی که توسط پزشک انجام می شود، معاینات بالینی است. پزشکان همچنین برای بیمار قبل از انجام بررسی های بیشتر تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس انجام می دهند. سایر تکنیک های به کار رفته شامل تصویر برداری با استفاده از تشدید مغناطیسی (Magnetic Resonance Imaging)، توموگرافی کامپیوتری محوری (Computerized Axial Tomography)، میلوگرام (Myelogram) (تزریق‌ ماده‌ رنگی‌ در مایع‌ پیرامون ستون‌ مهره‌ تا در زمان تصویر برداری با اشعه‌ ایکس‌ به‌ راحتی‌ دیده‌ شود ) و اسکن استخوانی ( Bone Scan ) می باشد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک مشکل جدی است و نمی بایست از آن غفلت کرد. درمان های غیر جراحی زیادی برای تنگی وجود دارد. درمان ها شامل کایروپرکتیک (Chiropractic ) (نوعی درمان مکمل برای مشکلات اسکلتی بدن) و طب سوزنی (Acupuncture) است. در نهایت نکته مثبتی که می توان گفت اینست که تنگی کانال نخاعی، مشکل بزرگی برای جمعیت است، ولی اگر مراقبت مناسبی انجام شود، قابل درمان است. در حالی که، متخصصین همواره باید این مطلب را در ذهن داشته باشند که پیشگیری از درمان بهتر است. (“Prevention is better than cure”)
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top