ادامه موضوع

انواع تنگی کانال نخاعی
درمان تنگی کانال نخاعی
معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای
آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی
علائم تنگی کانال نخاعی
شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها
تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی
بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص
روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی
پروگنوز تنگی کانال نخاعی
تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری
عوارض تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی
علل تنگی کانال نخاعی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
تنگی کانال نخاعی بیماری است که جمعیت عظیمی از جهان را این روزها تحت تاثیر قرار داده است. این اختلال معمولا در افراد بالای 50 سال دیده می شود. در حالی که، به این معنی نیست که افراد جوان تر دچار این آسیب نمی شوند. همچنین بیان شده که در افراد تازه متولد که دچار باریک شدگی کانال نخاعی هستند و یا افرادی که آسیب دیده اند هم این اختلال ایجاد می شود. در ادامه ما این اختلال را بیان می کنیم.

تعریف

تنگی کانال نخاعی را می توان به صورت وضعیت طبی بیان کرد که فضاهای درون ستون فقرات باریک تر می شود و این باریک شدگی فشار زیادی را بر روی ریشه های اعصاب وارد می کند و همچنین بر روی طناب نخاعی فشار می آورد. معمولا یک و یا بیش از 3 ناحیه خاص از ستون فقرات به علت این باریک شدگی متاثر می شوند.

نواحی متاثر شده ستون فقرات

اولین ناحیه ای از مجرای نخاعی که در این اختلال تحت تاثیر قرار می گیرد، در مرکز ستون مهره ها قرار دارد و شامل محلی برای ریشه های اعصاب و طناب نخاعی است. دومین ناحیه، مجرای ستون فقرات است که در قاعده و یا ریشه های اعصاب وجود دارد که از ستون مهره ها خارج می شود. آخرین بخش سوراخ های مهره ای می باشد. این 3 ناحیه وقتی که تحت تاثیر این تنگی قرار می گیرند، علائم متفاوتی را ایجاد می کنند. اگر فشار بر روی بخش تحتانی نخاع وارد شود، درد در پاها ایجاد می شود و ممکن است فرد دچار بی حسی شود. از سوی دیگر اگر فشار بر روی بخش بالایی وارد شود، علائم مشابهی در نزدیک شانه ها ایجاد می شود و درد هم به سمت پاها گسترش می یابد.

علائم تنگی کانال نخاعی

همانطور که در بالا اشاره شد، افراد بالای 50 سال معمولا دچار تنگی کانال نخاعی می شوند، ولی افراد از هر گروه سنی می توانند دچار این بیماری شوند. تنگی فضا در مجرای نخاعی، که ما در بالا بحث کردیم، ممکن است بدون هر نوع علامتی رخ دهد. اگر باریک شدگی باعث ایجاد فشار بر روی دم اسب ( کودا اکوئینا) (cauda equina ) و یا ریشه های اعصاب شود، علائم شروع می شود. معمولا افراد بی حسی و یا درد را در اندام ها تجربه می کنند، بدون آن که هر نوع دردی را در کمر و یا گردن خود تجربه کنند. باریک شدن ممکن است فشاری را بر روی ریشه های اعصاب وارد کند و در نتیجه باعث انتشار درد به سمت پاها شود. ورزش هایی که در آن بدن خم می شود، در این مورد کمک شایانی می کنند.

اگر تنگی شدید باشد، علائم می تواند شدت پیدا کند، و باعث مشکلاتی در کنترل دفعی (کنترل روده ای) و اختلال در پاها شوند. یکی از شدید ترین اشکال تنگی، سندرم دم اسب (cauda equina syndrome) است. این فرم از بیماری تنگی نخاعی نادر است و علائم آن شامل عدم کنترل مثانه، روده و عملکردهای جنسی می باشد. علائم ممکن است شامل فقدان حس در اندام ها هم باشد. سندرم دم اسب یک اختلال طبی بسیار جدی است و در این مورد درمان اورژانسی مورد نیاز است.

تشخیص

رویکردهای متعدد و گوناگونی برای تشخیص تنگی نخاعی به کار می روند. معمولا پزشکان شرح حال پزشکی را برای بیمار در نظر می گیرند تا بتوانند این مشکل را پیدا کنند. مرحله ی بعد بررسی که توسط پزشک انجام می شود، معاینات بالینی است. پزشکان همچنین برای بیمار قبل از انجام بررسی های بیشتر تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس انجام می دهند. سایر تکنیک های به کار رفته شامل تصویر برداری با استفاده از تشدید مغناطیسی (Magnetic Resonance Imaging)، توموگرافی کامپیوتری محوری (Computerized Axial Tomography)، میلوگرام (Myelogram) (تزریق‌ ماده‌ رنگی‌ در مایع‌ پیرامون ستون‌ مهره‌ تا در زمان تصویر برداری با اشعه‌ ایکس‌ به‌ راحتی‌ دیده‌ شود ) و اسکن استخوانی ( Bone Scan ) می باشد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک مشکل جدی است و نمی بایست از آن غفلت کرد. درمان های غیر جراحی زیادی برای تنگی وجود دارد. درمان ها شامل کایروپرکتیک (Chiropractic ) (نوعی درمان مکمل برای مشکلات اسکلتی بدن) و طب سوزنی (Acupuncture) است. در نهایت نکته مثبتی که می توان گفت اینست که تنگی کانال نخاعی، مشکل بزرگی برای جمعیت است، ولی اگر مراقبت مناسبی انجام شود، قابل درمان است. در حالی که، متخصصین همواره باید این مطلب را در ذهن داشته باشند که پیشگیری از درمان بهتر است. (“Prevention is better than cure”)
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کرانچ با توپ بوسو

کشیدن کابل در مقابل بدن

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

شنا رفتن

حرکت صلیبی

فشار به صورت

Top