ادامه موضوع

انواع تنگی کانال نخاعی
درمان تنگی کانال نخاعی
معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای
تنگی کانال نخاعی
علائم تنگی کانال نخاعی
شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها
تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی
بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص
روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی
پروگنوز تنگی کانال نخاعی
تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری
عوارض تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی
علل تنگی کانال نخاعی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
در تنگی کانال نخاعی، طناب نخاعی و ریشه های اعصاب با باریک شدن ستون فقرات به علل خاص تحت فشار قرار می گیرد. این امر باعث ایجاد درد شدید و زیاد و بی حسی در اندام ها می شود. گاهی مواقع این بیماری ممکن است پیشرفته تر شود، ولی هر زمان که علائم بیماری مشهود باشد، بیمار می بایست فورا با پزشک مشورت کند. تشخیص این بیماری لازمه ی درمان صحیح می باشد. تشخیص، با استفاده از آزمون های متعددی حاصل می شود. این آزمون ها و بررسی ها برای تنگی کانال نخاعی اختصاصی می باشند.

پزشکان برای بررسی روند تشخیصی بیمار از شرح حال گرفتن شروع می کنند. در ادامه معاینات بالینی برای بیمار انجام می شود. پس از آن، آزمون های متعددی شامل تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس، تصویر برداری با تشدید مغناطیسی (Magnetic Resonance Imaging (MRI))، سی تی اسکن محوری (Computerized Axial Tomography (CAT), ) و اسکن استخوانی انجام می شود. معمولا این تست ها زمانی انجام می شوند که هر یک از تست ها به تنهایی نمی توانند اختلال را در بیمار نشان دهند. پس از انجام این تست ها و پس از آن که ثابت شد که این بیماران دچار تنگی کانال نخاعی شده اند، درمان شروع می شود. درمان ها شامل ورزش ها، دارو ها و در موارد زیادی از تنگی کانال نخاعی، جراحی می باشد. معمولا به خاطر عوارضی که جراحی دارد از آن اجتناب می شود. جزئیات تست های مختلفی که در بخش قبلی بیان شد، در پاراگراف های زیر مطرح می شود.

آزمون ها

پزشکان از راه های گوناگونی برای انجام آزمون های مربوط به تنگی کانال نخاعی استفاده می کنند. با استفاده از این آزمون ها، آن ها می توانند سایر تشخیص های محتمل را رد کنند.

مرحله ی اول این تست ها، بررسی و چک شرح حال پزشکی بیمار است. پزشک از بیمار در مورد آسیب ها، علائم و سایر مشکلات معمول بهداشتی و سلامتی سوال می پرسد، که می توانند علت بالقوه ای برای ایجاد این علائم باشند.

پس از آن، معاینات بالینی انجام می شود. با استفاده از این بررسی ها پزشک متوجه می شود که فعالیت ها و حرکات بیمار در چه حدی محدود شده است. همچنین هنگامی که بیمار خم می شود، به ایجاد درد در بیمار توجه می کند. مورد بعدی بررسی حس و رفلکس ها ( پاسخ های غریزی با منشاء نخاع) می باشد.

آزمون های کامل پزشکی در بخش زیر بحث شده اند

تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)- معمولا این روش پیش از تمام دیگر آزمون ها انجام می شود تا ببینیم آیا آسیب وجود دارد، و یا آیا توموری وجود دارد که باعث درد شده است یا که خیر. پرتوهای اشعه ی ایکس برای عبور از بخش کمری بیمار استفاده می شوند و تصویر 2 بعدی از کمر را ارائه می دهد. ساختار مهره را می توان تعیین کرد و کلسیفیکاسیون را هم می توان بررسی کرد.

تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (Magnetic Resonance Imaging (MRI- در این آزمون برای تصویر برداری از انرژی مغناطیسی استفاده می شود. سیگنال های تولید شده، تصاویر 3 بعدی از کمر ایجاد می کنند. آسیب های بافت های نرم به بهترین نحو با استفاده از ام آر آی نشان داده می شوند. ام آر آی ریشه های اعصاب و طناب نخاعی را همراه با افزایش سایز آن ها نشان می دهد، از طرفی می توان با آن تومورها و یا دژنریشن ( روند تخریبی) را اگر وجود داشته باشد، مشاهده کرد.

توموگرافی محوری کامپیوتری (Computerized Axial Tomography (CAT- این آزمون تصویر برداری هم همانند ام آر آی است. در این نوع تصویر برداری، پرتوهای ایکس در زوایای مختلف بر روی کمر بیمار هدایت می شوند و آن ها تصاویر 3 بعدی از کمر ایجاد می کنند. ساختار و ناهنجاری های مجرای نخاعی را می توان با کمک این تست شناسایی کرد.

اسکن استخوانی- ماده ی رادیواکتیو مخصوصی به داخل استخوان ها تزریق می شود. این ماده به استخوان ها می چسبد، بویژه به نواحی که شکستگی فعال در استخوان ها وجود دارد و یا جایی که استخوان ها شکل گرفته اند. تومورها، شکستگی ها، آرتریت ( التهاب مفصل) و عفونت ها را می توان با استفاده از اسکن استخوانی شناسایی کرد، ولی این روش نمی تواند بین اختلالات مختلف تمایز قائل شود. پس اسکن استخوانی معمولا همراه با سایر تست های مهم انجام می شود.

نتیجه

علل زیادی وجود دارد که می تواند موجب ایجاد تنگی نخاعی شوند. علت آن هر چه که باشد، این اختلال همواره قابل علاج است. پیش از آغاز روند درمانی، در ابتدا می بایست این اختلال تشخیص داده شود. این کار با استفاده از آزمون های متعددی انجام می شود. این آزمون ها می بایست با دقت فراوانی انجام شوند، به طوری که تنگی می تواند عوارض زیادی را ایجاد کند. بر اساس گزارشات حاصله از آزمون ها، درمان صحیح می بایست اتخاذ شود. روش های درمانی ممکن است به صورت جراحی و یا غیر جراحی باشد و یا درمان های جایگزین استفاده شوند. در حالی که، جراحی به عنوان گزینه ی درمانی آخر در نظر گرفته می شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

حرکت دو ضرب با کتل بل

دوچرخه زدن

پرس سینه با زنجیر

بلند کردن هالتر

کشش فوقانی بدن با صندلی

غلتاندن با هالتر

Top