ادامه موضوع

انواع تنگی کانال نخاعی
درمان تنگی کانال نخاعی
آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی
علائم تنگی کانال نخاعی
شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها
تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی
بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص
روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی
پروگنوز تنگی کانال نخاعی
تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری
عوارض تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی
علل تنگی کانال نخاعی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک چه نوع اختلالی است؟

این اختلال را می توان به عنوان وضعیتی بیان کرد که در آن طناب نخاعی و یا اعصاب نخاعی به علت باریک شدن کانال ستون فقرات تحت فشار قرار می گیرند. معمولا این فشردگی در ناحیه ی قفسه سینه و یا در سمت راست در ناحیه ی پشتی قفسه سینه ایجاد می شود. هنگامی که اعصاب نخاعی فشرده می شوند، این وضعیت با میزان درد کم و یا در فرم شدید با درد زیاد همراهی دارد.

علل تنگی نخاعی ناحیه ی توراسیک

این اختلال به علت فشردگی اعصاب نخاعی و یا طناب های نخاعی ایجاد می شود که اساسا بواسطه ی باریک شدگی مجرای ستون فقرات و یا سوراخ ها در میان مهره ها رخ می دهد. این فشار در ناحیه ی مشخصی متمرکز می شود و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه ی غضروفی مفصل می شود. علت اولیه برای این بیماری روند افزایش سن است. روند بدتر شدن در نتیجه ی افزایش سن باعث کاهش ظرفیت جذبی مهره می شود و در نتیجه باعث ایجاد فشار بر روی اعصاب می شود.
بنابر این، دیسک ها نمی توانند دوباره جای بگیرند و ظرفیت خود را از دست می دهند. این امر در نهایت باعث ایجاد فشردگی می شود.

تشخیص تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک

روند تشخیص برای این بیماری کاملا پیچیده است و شامل نکات زیر است:

مرور شرح حال پزشکی بیماران- برای تشخیص بیماری پزشک می تواند شرح حال پزشکی بیمار را مرور کند. مطالعات اخیر نشان می دهد که اگر خانواده بیمار دچار این بیماری باشند، احتمال دارد که بیمار هم دچار این عارضه شود.

روند تصویر برداری- پزشکان در اکثر مواقع روش های تصویر برداری متعددی را انجام می دهند شامل MRI، سی تی اسکن، و تصاویر 3 بعدی را از مهره ایجاد می کنند و به آن ها اجازه می دهد که مطالعه ی درستی را در مورد این ناحیه انجام دهند.

شدت تشخیص- پزشکان آزمون های فیزیکی متعددی را برای بیماران انجام می دهند و در مورد شدت بیماری نتیجه گیری می کنند. این امر به آن ها اجازه می دهد که در مورد شدت و وسعت بیماری نظر بدهند.

علائم تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک

همانند تمام بیماری های تنگی نخاعی، علائم اولیه شامل درد در پاها و کمر می باشد. دردی که توسط افراد تجربه می شود، در زمان پیاده روی افزایش می یابد ولی اگر بیمار آرام شود، فورا بهبود می یابد و به سطح قابل تحملی بر می گردد. در موارد مشخصی، حتی اختلالات همراه با عملکرد های مثانه و روده ای هم دیده می شود. سایر علائم شامل عدم تمایل به راه رفتن، و عدم تحمل هر نوع فشار بر روی طناب نخاعی می باشد.

علائم مشابه فشردگی نخاعی، که شامل فقدان حس و حرکات در نواحی مشخص شده هستند، مشاهده می شود. ضعف در هنگام راه رفتن همراه با تجربه ی سفتی در قفسه سینه هم به عنوان علامتی از تنگی نخاعی ناحیه ی توراسیک در نظر گرفته می شود. عدم توانایی در ایستادن برای ساعات طولانی هم علامت دیگری برای این اختلال است.

درمان تنگی نخاعی ناحیه ی توراسیک

درمان کانسرواتیو ( محافظه کارانه) به عنوان بهترین راه برای درمان این اختلال معرفی شده است. درمان شامل داروهای ضد التهابی و روند کاهنده درد و ورزش می باشد. انواع متفاوت مدیریت درد همراه با درمان فیزیکی نقش مفیدی در این روند دارند. تزریقات استروئیدها و نیز بلوک های عصبی ممکن است باعث کاهش درد بیمار در سطح قابل توجهی از نظر اداره ی بیماری شوند.

جدا از فرم درمان غیر جراحی، در این مورد اگر بیماری بسیار شدید باشد، گزینه ای برای روش جراحی محسوب می شود. لامینکتومی (Laminectomy) ( برداشت لامینای مهره ای) و یا کورپکتومی (corpectomy) (برداشت جسم مهره چند مهره مجاور و ایجاد فضای خالی و جایگزینی با استخوان پیوندی) فرم های اولیه ی روش های جراحی هستند که پزشک به عنوان انتخاب اول درمانی بیمار آن را بر می گزیند. این روش امکان افزایش فضای را در بین طناب نخاعی ایجاد می کند تا باعث تسکین بیمار شود. از طرفی باعث ایجاد وضعیت مشخص وسیعی از نظر ثبات در طناب نخاعی می شود. روش جراحی با حداقل تهاجم هم گزینه مناسبی برای درمان بیماری در این روش جراحی می باشد. همچنین این روش برای کاهش فشار بر روی طناب نخاعی پیشنهاد می شود، بنابر این در حد زیادی باعث کاهش وسعت درد می شود. بنابر این، این دو روش جراحی به طور ویژه ای، برای درمان این اختلال در نظر گرفته می شوند.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

چرخش بازو

تقویت دلتویید با دستگاه سیم کش

بلند کردن هالتر روی نیمکت شیب دار

پرس با کتل

چرخاندن صفحه هالتر

Top