تنگی کانال نخاعی به وضعیتی اشاره دارد که در آن یک یا چند ناحیه از ستون فقرات دچار تنگ شدن می شود. این باریک شدگی در اکثر موارد در ناحیه کمری و گردنی رخ می دهد و در اثر این روند باریک شدگی، فشاری بر روی نخاع و اعصاب وارد می شود.

علائم تنگی کانال نخاعی بسیار طیف گسترده ای دارد. این علائم می تواند از درد و بی حسی در اندام ها، کمر، شانه ها و گردن شروع شود. از طرفی فقدان حس و گاها مشکلات همراه با کنترل روده و مثانه (دفع ادرار و مدفوع) هم می توانند علائمی برای تنگی کانال نخاعی باشند.

درمان

درمان تنگی کانال نخاعی می تواند با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی و یا بسیاری از گزینه های درمانی جایگزین انجام شود.

با چه کسی در مورد درمان غیرجراحی مشورت کنیم

پزشک عمومی و یا متخصصین داخلی می توانند درمان های غیر جراحی را برای تنگی کانال نخاعی مطرح کنند. روماتولوژیست ها که در درمان آرتریت ( التهاب مفصل) و بیماری های مشابه خبره هستند، هم می توانند تنگی نخاعی را درمان کنند. همچنین متخصصین اعصاب هم می توانند به ما در این زمینه کمک کنند. همچنین جراحان مغز و اعصاب هم می توانند این اختلال را درمان کنند.

درمان های غیر جراحی

اگر تنگی کانال نخاعی خیلی شدید نباشد، پزشک می تواند درمان های زیر را تجویز نماید:
  • داروهای غیر استروئیدی شامل ناپروکسن (naproxen)، آسپرین (aspirin) و ایبوپروفن (ibuprofen) که می توانند برای تسکین درد بیمار تجویز شوند.
  • داروهای ضد درد از جمله استامینوفن (acetaminophen) هم می تواند تجویز شود.
  • برای تسکین التهاب و برای کاهش انتشار درد پزشکان می توانند از تزریقات کورتیکواستروئید ها در غشای خارجی طناب نخاعی استفاده کنند.
  • بلوک های عصبی که برای تزریقات بی حس کننده ضروری است هم می تواند استفاده شود. این موارد درد را به طور گذرا تسکین می دهند.
  • بر اساس وسعتی که اعصاب در اثر تنگی تحت تاثیر قرار می گیرند، فعالیت های بیمار محدود می شود.
  • برای ثبات ستون فقرات، ورزش های فیزیکی تجویز می شود. این ورزش ها عضلات کمر و عضلات شکم را تقویت می کنند.
  • برای بیماران مسن تر و بیمارانی با ضعف عضلات شکمی، بریس ( محافظ) کمری به کار می رود. این وسایل باعث حمایت بیمار می شوند و به بازگشت وی به حرکات طبیعی کمک می کنند.

درمان های جایگزین

معمولا درمان های جایگزین به عنوان بخشی از درمان رایج و مرسوم محسوب نمی شود، ولی در برخی سیستم های مراقبتی سلامتی اشاره شده که در درمان تنگی مفید هستند. برخی از این موارد در زیر شرح داده شده اند:

Chiropractics (طب جایگزین برای درمان مشکلات ستون فقرات)- فلسفه ی این نوع درمان بیان می کند که اگر حرکات در ستون فقرات محدود شود، ممکن است بر روی عملکرد صحیح فرد اثر بگذارد و در نتیجه بیمار دچار درد شود. متخصصین کایروپرکتیک ستون فقرات را تنظیم می کنند، در نتیجه حرکات طبیعی ترمیم می شوند. می توان برای افزایش فضا در بین مهره و در نتیجه برای کاهش فشار بر روی اعصاب از کشش ( ترکشن) (Traction ) استفاده کرد.

Acupuncture (طب سوزنی)- این نوع درمان به این صورت است که بخش هایی از پوست با ورود سوزن های فلزی تحریک می شوند. گزارش شده که کمردرد با استفاده از طب سوزنی تسکین می یابد.
تحقیقات در رابطه ی با این درمان ها در حال پیگیری می باشد.

درمان جراحی

هنگامی که روش های درمانی غیر جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی نتوانند تسکین دراز مدتی را برای این بیماری فراهم نمایند، پزشکان از روش های جراحی بهره می برند. در حالی که، معمولا روش جراحی در آخرین مرحله ی درمان قرار دارد. هر زمانی که، ضعف و یا بی حسی با راه رفتن طبیعی فرد، عملکرد های روده ای و مثانه ای ( دفع ادرار و مدفوع) تداخل پیدا کند، جراحی لازم الاجرا می شود.

شایع ترین جراحی به کار رفته برای درمان تنگی کانال نخاعی، لامینکتومی (برداشت لامینای مهره) همراه با برداشت فشار ( دکمپرسیو ) (de-compressive laminectomy) می باشد. در این نوع از جراحی سقف و یا لامینای برخی مهره ها برداشته می شود و در نتیجه فضای بیشتری برای قرار گیری و عبور اعصاب فراهم می شود.

خطرات

در کل تمامی روش های جراحی که در آن ها از بی هوشی استفاده می شود خطراتی را به همراه دارند و وقتی که در افراد مسن تر انجام شود، ممکن است حتی خطرناک تر هم بشود. پس از انجام جراحی برای درمان تنگی کانال نخاعی، ممکن است عوارضی همانند پارگی در غشایی که طناب نخاعی را پوشانده دیده شود، و یا ممکن است عفونت و یا خونریزی دیده شود و در ورید ها لخته هایی ایجاد شود. این وضعیت ها قابل درمان هستند ولی معمولا بازتوانی از این ضایعات زمان طولانی می برد.

نتیجه گیری

درمان تنگی کانال نخاعی می تواند با روش های گوناگونی انجام شود. معمولا پزشکان از روش های غیر جراحی برای درمان مراحل اولیه این بیماری استفاده می کنند. اگر لازم باشد که جراحی انجام شود، می بایست با مراقبت و دقت زیادی انجام شود و باید در ذهن داشت که این جراحی اثرات طولانی مدتی دارد. می بایست بدانیم که طناب نخاعی بخش حساس و ظریفی از بدن است و می بایست به واقع با مراقبت و دقت کافی تحت درمان قرار بگیرد.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بر اساس شدت بیماری به تعدادی زیر گروه تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی ها در مورد علائم مختلف هر یک از انواع آن اطلاعات کاملی را ارائه می دهد.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top