هر بیماری که بر روی بدن انسان اثر می گذارد، با علائم شدید شروع نمی شود. با گذشت زمان این خطرات و تهدید ها بیشتر می شود و بیمار به صورت درمان نشده رها می شود. این امر باعث می شود تا تقسیم بندی برای عوارض و سطوح آن ایجاد شود و در اثر بیماری مشکلاتی برای فرد ایجاد می شود. تنگی کانال نخاعی بیماری است که به عنوان باریک شدگی مسیر عبور طناب نخاعی شناخته می شود. این باریک شدگی فشار اضافی را بر روی طناب نخاعی وارد می کند که در تمام طول مجرای نخاعی دیده می شود.

طناب نخاعی در واقع دسته ای از اعصاب هم ردیف است که درون مهره قرار گرفته اند. نهایتا فشار بر روی ریشه های اعصاب درون طناب نخاعی وارد می شود که از آن ها تعداد زیادی ریشه ی فرعی عصبی خارج می شود. این ریشه های فرعی و کوچکتر مسئول شماری از روندها درون بدن هستند.

تقسیم بندی

این بیماری باعث ایجاد درد و اختلالاتی می شود و بر حسب درجه ی عوارض جانبی در نظر گرفته می شود و می توان بر اساس 8 سرفصل متفاوت آن ها را به طور وسیعی تقسیم بندی کرد:
  • تنگی کانال نخاعی خفیف
  • تنگی نخاعی متوسط
  • تنگی نخاعی شدید
  • تنگی نخاعی مادرزادی
  • تنگی نخاعی دژنراتیو ( با روند تخریبی)
  • تنگی نخاعی مجرای ستون مهره ها
  • تنگی نخاعی رسس جانبی
  • تنگی نخاعی مرکزی
علائم اصلی تمام انواع تنگی کانال نخاعی مشابه هم هستند. نکته مهم برای تمایز آن ها از هم اینست که اثر مهم و برجسته ی آن ها از فردی به فرد دیگر فرق می کند.

تنگی نخاعی نوع خفیف

تنگی نخاعی در دوره ی شیرخوارگی، آسیب ها و مشکلات خیلی زیادی را برای بیمار ایجاد نمی کند. باعث ایجاد کمر درد و درد در پاها می شود. به راحتی می توان با استفاده از استروئیدها با عنوان از بین برنده ی درد آن ها را درمان کرد. ولی این امر اگر بیمار به درستی تشخیص داده نشود می تواند باعث تسریع خطر شود. اگر پاها و یا کمر بیمار تحت استرس زیادی قرار داشته باشند و در وضعیت هایی که فشار بالا و حداکثری بر روی این دو بخش وارد شود، درد بیمار افزایش می یابد. این موقعیت ها، در زمان پیاده روی، ورزش و ایستادن طولانی و برخی وضعیت های دیگر پدیدار می شوند. با نشستن و یا دراز کشیدن در وضعیت مشابه دفع مدفوع با قرار دادن پاها در قفسه سینه، درد بیمار بهبود می یابد.

تنگی نخاعی نوع متوسط

سطح بعدی برای بیماری تنگی کانال نخاعی، سطح متوسط است، زمانی که بیمار احساس افزایش درد را تجربه می کند و در راه رفتن، ورزش و ایستادن و یا هر نوع فعالیتی که به پاها و کمر فشار وارد می شود، دچار مشکل می شود. فشار وارده بر روی اعصاب در ناحیه ی کمری افزایش می یابد و مشکلات مضاعفی همانند ناپایداری تعادل وضعیتی، بی اختیاری جزئی در روده و یا مثانه می تواند ایجاد شود. این وضعیت یک حالت خطرناک و هشدار دهنده است که نشان می دهد زمان آنست که بیمار به پزشک مراجعه کند، پزشک می تواند مشکل آن ها را به طور جدی بر طرف کند.

تنگی نخاعی نوع شدید

تنگی کانال نخاعی بیماری است که روندی طولانی دارد. این بیماری بر روی بیمار اثر گذاشته و با گذشت زمان پیشرفت می کند. این نوع از تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد درد مزمنی در کمر، باتک ( باسن)، ران ها، ساق و پاها می شود. بی اختیاری در کنترل مدفوع و ادرار هم تا سطح خطرناکی افزایش می یابد. در این ناحیه بیمار دچار از دست دادن کامل و یا نسبی کنترل می شود که توسط اعصاب آسیب دیده حفظ می شدند. علائمی همانند فلج، ضعف عضلانی و اختلال حس هم در این مورد دیده می شود.

تنگی نخاعی در مجرای ستون مهره ای

این فرم بیماری چیزی جز تنگی نخاعی ناحیه ی کمری نیست که بر روی دهانه ی خلفی مجرای ستون فقرات اثر دارد.

تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی

از سوی دیگر تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی باعث باریک شدن دهانه ی قدامی مجرای ستون مهره ها می شود و موجب نتایج شدیدی می شود. این نتایج ممکن است جریان خون ناحیه ی نخاعی را به علت محدودیت ارتباط نامناسب بین مغز و طناب نخاعی کاهش دهد.

تنگی نخاعی مادرزادی

گاهی مواقع تنگی نخاعی از زمان تولد در افراد دیده می شود و به عنوان تنگی نخاعی مادرزاری نامیده می شود.

تنگی نخاعی دژنراتیو ( تخریبی)

این بیماری در روند افزایش سن بر روی بیمار اثر دارد، در واقع در زمانی که اندام های بدن در حال دژنریشن هستند، ایجاد می شود. برخی از انواع آن به عنوان تنگی نخاعی دژنراتیو نامیده می شود.
 

ادامه این موضوع

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری

تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری، بیماری است که معمولا به دنبال افزایش سن دیده می شود، ولیکن ممکن است از زمان تولد هم ایجاد می شود. بدون در نظر گرفتن سن بیمار، شناسایی و درمان بیماری در زمان صحیح، بسیار مهم و حیاتی است و در همان زمان می بایست با جدیت کامل بررسی های لازم انجام شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک اختلال جدی است که می تواند شمار زیادی از افراد را در سرتاسر جهان گرفتار کند. تنگی می تواند باعث وضعیت های بدنی مشخص غیر قابل تحملی شود، ولی خوشبختانه، این بیماری یک اختلال غیر قابل علاج نمی باشد. اگر درمان صحیحی انجام شود، و مراقبت فراوانی اتخاذ شود، این بیماری می تواند علاج پیدا کند.

تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی

تنگی نخاعی در ناحیه ی گردنی فرمی از بیماری است که می بایست بدون هر نوع سهل انگاری فورا به آن توجه شود. در اغلب موارد مراقبت دقیقی مورد نیاز است، ولی پیش از آن شما می بایست دید کلی در مورد چند عنوان مهم در مورد این یماری داشته باشید، از جمله علل، تشخیص، علائم و درمان آن.

آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی بیماری مزمنی است که می تواند موجب ایجاد درد شدیدی در اندام ها و اختلال در انجام فعالیت های روزانه شود. درمان های مربوط به این اختلال در دسترس هستند، ولی پیش از انجام درمان، می بایست تشخیص مناسبی انجام شود. این کار با استفاده از آزمون های گوناگون و متعددی انجام می شود از جمله، ام آر آی ( تصویر برداری با تشدید مغناطیسی ) (MRI)، تصویر برداری با استفاده از اشعه ی ایکس (X-Ray)، سی تی اسکن محوری (Computed Axial Tomography) (CAT scan)، و اسکن استخوان (Bone Scan) و سایر روش های تصویر برداری.

بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که ممکن است در هر زمانی و در هر فردی رخ دهد. در برخی شرایط، تمرینات مختص تنگی نخاعی تنها راه است که می تواند به بیمار در حفظ تناسب بدنی کمک کند و در برابر تنگی نخاعی تاثیر گذار است.

پروگنوز تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک تهدید رو به افزایش در میان بخش مسن جامعه است. این بیماری باعث درد و مشکلات شدیدی می شود. درمان جراحی راه حل کلی می باشد ولی نه در هر موردی.

تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی

تشخیص هر نوع بیماری همواره می بایست پیش از درمان آن انجام شود و این مرحله از برخورد با بیماری، در تنگی نخاعی بسیار مهم می باشد. هر زمان که شما در پاها و یا کمر خود احساس درد داشتید، فورا با پزشک مشورت کنید. پزشک یک سری آزمایشات را برای تشخیص این مشکل درخواست می کند و هنگامی که مشخص شود بیمار علائم تنگی نخاعی دارد، درمان را می توان شروع کرد.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی اختلالی است که می تواند بسیار دردسر ساز شود، ولی قابل درمان است. 3 راه برای درمان آن وجود دارد، این روش ها عبارتند از، روش های غیر جراحی، جراحی و درمان های جایگزین برای تنگی کانال نخاعی. درمان جراحی خطرات و عوارض خودش را دارد، پس می بایست با دقت فراوانی به کار رود.

روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری شدید است که شمار زیادی از افراد را در کل جهان گرفتار می کند. اکثر ما، یا از آن آگاه نیستیم و یا آن را جدی نمی گیریم. همانطور که همیشه گفته شده، پیشگیری از درمان بهتر است. (Prevention Is Better Than Cure)، در اینجا برخی از معیار های کلیدی پیشگیری از تنگی نخاعی بیان می شود، که با استفاده از آن ها می توان از وقوع آن پیشگیری کرد.

شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها

معدودی از ما می دانیم که درد کمر و یا درد گردن می تواند به تدریج باعث ایجاد بیماری بسیار خطرناکی شود که تنگی کانال نخاعی (Spinal Stenosis) نام دارد. در این جا جزئیاتی وجود دارد که بیان می کند چه عوامل خطری می تواند موجب ایجاد این بیماری شوند.

علائم تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی می تواند بر روی بخش های مختلف طناب نخاعی اثر بگذارد و در نتیجه علائم تنگی کانال نخاعی هم بر این اساس بسیار متغیر است. معمولا علائم این اختلال شامل بی حسی در اعضا و گردن و شانه می باشد و اگر درمان صحیح و به جایی انجام نشود، این وضعیت می تواند بدتر هم بشود.

علل تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی نوعی بیماری مزمن است که با تنگ شدن فضاهای بین مهره ای مشخص می شود. این تنگ شدگی به علت دژنریشن ( روند تخریبی) در طناب نخاعی به دنبال افزایش سن ایجاد می شود.

عوارض تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد چندین بیماری دیگر می شود که ممکن است از راه های گوناگون و سوء ای اثرگذار باشند. اختلال عصبی موجب پارالیزیس (فلج) (paralysis)، پارزی ( ضعف و فلج عضلانی ) (paresis)، عدم کنترل سایر اعضا و بسیاری از علائم ثانویه دیگر می شود.

معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای

تنگی کانال نخاعی در ناحیه ی توراسیک یک بیماری بسیار شایع در افراد مسن است و موردی است که نمی بایست از آن غفلت کرد. تنگی کانال نخاعی ناحیه ی توراسیک به علت باریک شدگی مجرای نخاعی رخ می دهد که باعث ایجاد درد غیر قابل تحملی می شود.

Top