ادامه موضوع

درمان تنگی کانال نخاعی
معرفی کلی تنگی کانال نخاعی ناحیه ی قفسه سینه ای
آزمون ها و بررسی های تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی
علائم تنگی کانال نخاعی
شناخت عوامل خطر تنگی کانال نخاعی و پرهیز از وقوع آن ها
تشخیص اختلال تنگی کانال نخاعی
بهبود درد در تنگی کانال نخاعی با استفاده از تمرینات و ورزش های مخصوص
روش های پیشگیری از تنگی کانال نخاعی
پروگنوز تنگی کانال نخاعی
تنگی نخاعی در ناحیه ی کمری
عوارض تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی ناحیه ی گردنی
علل تنگی کانال نخاعی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
هر بیماری که بر روی بدن انسان اثر می گذارد، با علائم شدید شروع نمی شود. با گذشت زمان این خطرات و تهدید ها بیشتر می شود و بیمار به صورت درمان نشده رها می شود. این امر باعث می شود تا تقسیم بندی برای عوارض و سطوح آن ایجاد شود و در اثر بیماری مشکلاتی برای فرد ایجاد می شود. تنگی کانال نخاعی بیماری است که به عنوان باریک شدگی مسیر عبور طناب نخاعی شناخته می شود. این باریک شدگی فشار اضافی را بر روی طناب نخاعی وارد می کند که در تمام طول مجرای نخاعی دیده می شود.

طناب نخاعی در واقع دسته ای از اعصاب هم ردیف است که درون مهره قرار گرفته اند. نهایتا فشار بر روی ریشه های اعصاب درون طناب نخاعی وارد می شود که از آن ها تعداد زیادی ریشه ی فرعی عصبی خارج می شود. این ریشه های فرعی و کوچکتر مسئول شماری از روندها درون بدن هستند.

تقسیم بندی

این بیماری باعث ایجاد درد و اختلالاتی می شود و بر حسب درجه ی عوارض جانبی در نظر گرفته می شود و می توان بر اساس 8 سرفصل متفاوت آن ها را به طور وسیعی تقسیم بندی کرد:
  • تنگی کانال نخاعی خفیف
  • تنگی نخاعی متوسط
  • تنگی نخاعی شدید
  • تنگی نخاعی مادرزادی
  • تنگی نخاعی دژنراتیو ( با روند تخریبی)
  • تنگی نخاعی مجرای ستون مهره ها
  • تنگی نخاعی رسس جانبی
  • تنگی نخاعی مرکزی
علائم اصلی تمام انواع تنگی کانال نخاعی مشابه هم هستند. نکته مهم برای تمایز آن ها از هم اینست که اثر مهم و برجسته ی آن ها از فردی به فرد دیگر فرق می کند.

تنگی نخاعی نوع خفیف

تنگی نخاعی در دوره ی شیرخوارگی، آسیب ها و مشکلات خیلی زیادی را برای بیمار ایجاد نمی کند. باعث ایجاد کمر درد و درد در پاها می شود. به راحتی می توان با استفاده از استروئیدها با عنوان از بین برنده ی درد آن ها را درمان کرد. ولی این امر اگر بیمار به درستی تشخیص داده نشود می تواند باعث تسریع خطر شود. اگر پاها و یا کمر بیمار تحت استرس زیادی قرار داشته باشند و در وضعیت هایی که فشار بالا و حداکثری بر روی این دو بخش وارد شود، درد بیمار افزایش می یابد. این موقعیت ها، در زمان پیاده روی، ورزش و ایستادن طولانی و برخی وضعیت های دیگر پدیدار می شوند. با نشستن و یا دراز کشیدن در وضعیت مشابه دفع مدفوع با قرار دادن پاها در قفسه سینه، درد بیمار بهبود می یابد.

تنگی نخاعی نوع متوسط

سطح بعدی برای بیماری تنگی کانال نخاعی، سطح متوسط است، زمانی که بیمار احساس افزایش درد را تجربه می کند و در راه رفتن، ورزش و ایستادن و یا هر نوع فعالیتی که به پاها و کمر فشار وارد می شود، دچار مشکل می شود. فشار وارده بر روی اعصاب در ناحیه ی کمری افزایش می یابد و مشکلات مضاعفی همانند ناپایداری تعادل وضعیتی، بی اختیاری جزئی در روده و یا مثانه می تواند ایجاد شود. این وضعیت یک حالت خطرناک و هشدار دهنده است که نشان می دهد زمان آنست که بیمار به پزشک مراجعه کند، پزشک می تواند مشکل آن ها را به طور جدی بر طرف کند.

تنگی نخاعی نوع شدید

تنگی کانال نخاعی بیماری است که روندی طولانی دارد. این بیماری بر روی بیمار اثر گذاشته و با گذشت زمان پیشرفت می کند. این نوع از تنگی کانال نخاعی باعث ایجاد درد مزمنی در کمر، باتک ( باسن)، ران ها، ساق و پاها می شود. بی اختیاری در کنترل مدفوع و ادرار هم تا سطح خطرناکی افزایش می یابد. در این ناحیه بیمار دچار از دست دادن کامل و یا نسبی کنترل می شود که توسط اعصاب آسیب دیده حفظ می شدند. علائمی همانند فلج، ضعف عضلانی و اختلال حس هم در این مورد دیده می شود.

تنگی نخاعی در مجرای ستون مهره ای

این فرم بیماری چیزی جز تنگی نخاعی ناحیه ی کمری نیست که بر روی دهانه ی خلفی مجرای ستون فقرات اثر دارد.

تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی

از سوی دیگر تنگی نخاعی ناحیه ی گردنی باعث باریک شدن دهانه ی قدامی مجرای ستون مهره ها می شود و موجب نتایج شدیدی می شود. این نتایج ممکن است جریان خون ناحیه ی نخاعی را به علت محدودیت ارتباط نامناسب بین مغز و طناب نخاعی کاهش دهد.

تنگی نخاعی مادرزادی

گاهی مواقع تنگی نخاعی از زمان تولد در افراد دیده می شود و به عنوان تنگی نخاعی مادرزاری نامیده می شود.

تنگی نخاعی دژنراتیو ( تخریبی)

این بیماری در روند افزایش سن بر روی بیمار اثر دارد، در واقع در زمانی که اندام های بدن در حال دژنریشن هستند، ایجاد می شود. برخی از انواع آن به عنوان تنگی نخاعی دژنراتیو نامیده می شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » تنگی کانال نخاعی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

ایستاده با میله EZ

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

کرانچ با دستگاه

چرخش بازو

چرخاندن صفحه هالتر

بلند کردن هالتر

Top