ادامه موضوع

تبخال و زخم های مخاطی
تبخال چیست؟
عوامل ریسک مشکلات پوستی
اختلالات پوستی رایج
لکه های کبدی - لکه های پیری
جوش سر سیاه – علل و درمان
 

برخی از پزشکان سایت

 
عفونت ویروسی دهان که به نام تبخال معروف است شامل تشکیل دسته ای از تاول روی لب و اطراف دهان است. پوست دور تاول ها هم قرمز رنگ، متورم و زخمی است. تاول ها پاره شده و مایعی روشن از آن ها خارج می شود. مدت زمان بهبودی تا 2 هفته است. تبخال بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس ( HSV) ایجاد می شود. این ویروس دو نوع است نوع 1 و نوع 2. هر دو نوع می توانند سبب بروز تبخال در اطراف دهان و ناحیه تناسلی شوند.

به طور معمول ویروس هرپس سیمپلکس از راه یک شکاف ایجاد شده روی پوست بدن یا در داخل دهان وارد بدن می شود. در بیشتر موارد از راه تماس با تبخال یا ترشحات آن - مانند استفاده مشترک از وسایل شخصی از جمله وسیله ی اصلاح، بوسیدن فرد مبتلا یا تماس با بزاق فرد - سرایت می کند. فرد مبتلا به تبخال معمولا" این ویروس را از طرق یاد شده به فرزند خود انتقال می دهد. تبخال می تواند به نقاط دیگر بدن هم سرایت کند.

نخستین نشانه ی تبخال شامل درد در ناحیه ی دهان و لب هاست. تب، گلودرد یا تورم غدد لنفاوی ناحیه گردن یا سایر نقاط بدن هم بروز می کند. کودکان در سنین پایین تر هم پیش از تظاهر نشانه های تبخال، دچار آبریزش دهان می شوند. پس از تشکیل تاول، تبخال سر باز می کند و مایعی بی رنگ از آن خارج می شود. پس از آن به تدریج زخم التیام یافته و در ظرف مدت 2 هفته بهبود پیدا می کند. برای برخی از افراد تبخال بسیار دردناک است.
بعضی از افراد ویروس را در بدن خود دارند اما به تبخال مبتلا نمی شوند.

پزشک در هنگام معاینه بالینی پرسش هایی درباره عفونت با ویروس و سابقه ی تماس با آن می پرسد. البته ممکنست نیازی به انجام دادن آزمایش وجود نداشته باشد.
تبخال به طور معمول به خودی خود در ظرف مدت چند روز بهبود می یابد. اما اگر دردناک باشد و بیمار را ناراحت کند نیاز به درمان دارد. درمان تبخال شامل استفاده از کرم های پوستی، پماد یا گاهی اوقات هم قرص است. درمان با این داروها رفع نشانه ها ی ناراحت کننده ی بیماری و کاهش درد ضایعات پوستی را تسریع می کند.

ویروس هرپس سیمپلکس که تبخال ایجاد می کند از بین نمی رود. پس از آلوده شدن با این ویروس، ویروس تا آخر عمر در بدن شما باقی خواهد ماند. اگر مرتب دچار تبخال می شوید، درمان دارویی تعداد دفعات بروز تبخال را کاهش می دهد و از شدت بیماری می کاهد.

با انجام کارهای زیر می توانید از آلوده شدن با ویروس هرپس سیمپلکس درامان بمانید:
  1. در تماس با مایعات و ترشحات آلوده به ویروس قرار نگیرید، مانند بوسیدن فرد مبتلا.
  2. از وسایل شخصی به صورت مشترک استفاده نکنید مانند وسایل اصلاح، لیوان یا هر وسیله ای که فرد مبتلا به تبخال مورد استفاده قرار داده است.
  3. پس از آلوده شدن با ویروس، راهی مطمئن برای پیشگیری از بروز تبخال وجود ندارد. اما می توانید با انجام کارهای زیر از بروز آن جلوگیری کنید یا از تعداد دفعات بروز آن بکاهید:
  • از شرایطی که احتمال بروز تبخال را زیاد می کند دوری کنید مانند استرس، ابتلا به آنفولانزا.
  • همیشه از چرب کننده لب یا کرم ضد آفتاب استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی سبب بروز تبخال می شود.
  • از وسایل شخصی به صورت مشترک استفاده نکنید. مانند وسایل اصلاح، تیغ، ظرف غذا، مسواک یا اشیاء دیگری که فرد مبتلا به تبخال مورد استفاده قرار می دهد.
  • در هنگام بروز تبخال دست های خود را مرتب بشوئید و به ضایعات پوستی دست نزنید. این کار سبب سرایت تبخال به نقاط دیگر از جمله چشم ها، ناحیه تناسلی یا افراد دیگر می شود.
  • اگر مرتب به تبخال دچار می شوید با پزشک خود درمیان بگذارید تا در صورت نیاز داروهای لازم را تجویز کند، درنتیجه از بروز تبخال های مکرر جلوگیری شود.
 
 
دسته بندی
مشکلات پوستی » مشکلات پوستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

تقویت دلتویید با دستگاه سیم کش

پشت بازو خوابیده

دمبل با دو دست

دمبل روی نیمکت شیب دار

بلند کردن عضله دلتویید

دمبل زدن در مقابل بدن

Top