ادامه موضوع

تبخال، علت ها، پیشگیری، درمان و نشانه های آن
تبخال چیست؟
عوامل ریسک مشکلات پوستی
اختلالات پوستی رایج
لکه های کبدی - لکه های پیری
جوش سر سیاه – علل و درمان
 

برخی از پزشکان سایت

 
آیا این ضایعه ی پوستی زخم مخاطی است یا تبخال است؟

تبخال- یعنی تجمعی از تاول ها که ابتدا شفاف است و به تدریج کدر می شوند. اولین ضایعه ی عفونی در درون دهان به وجود می آید اما تاول ها در خارج از دهان و روی لب ظاهر می گردد.

زخم های مخاطی دهان- زخم های مخاطی به رنگ خاکستری یا سفید ظاهر می شوند که توسط ناحیه ی ملتهب قرمزرنگ احاطه شده است. این زخم ها فقط درون دهان روی زبان، داخل گونه یا ناحیه ی داخلی لب ها تشکیل می شوند.

تبخال چیست؟

برخلاف نامش، این ضایعه ی پوستی براثر ابتلا به سرما خوردگی ایجاد نمی شود. تبخال به طور معمول ناشی ازابتلا به عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس ( HSV) است.
 تاول های تبخال در بخش های مختلف بدن می تواند به وجود بیاید اما بیشتر از همه روی لب ها، گونه یا بینی وحتی ( درموارد خیلی خاص) داخل چشم بروز می کند.
 نشانه های نخستین عفونت با ویروس شبیه به سایر عفونت های ویروسی دیگر است یعنی تب، تورم غدد لنفاوی، خستگی و بروز زخم های متعدد در داخل دهان یا روی لثه را در بر دارد.

این عارضه شدت زیادی ندارد و فرد مبتلا 24 تا 48 ساعت پیش از تشکیل تاول ها در ناحیه ی مورد نظر احساس سوزش یا درد می کند. تاول های کوچک از مایع کدر و سفید رنگ پر می شود. سپس تاول پاره شده و از آن یک ناحیه ی قرمز و براق به جا می ماند. به تدریج زخم تبخال خشک شده و در ظرف مدت 7 تا 10 روز التیام پیدا می کند. تشکیل زخم های دردناک در داخل دهان یا دور دهان غذا خوردن را دشوار می سازد.

نشانه های بیماری پس از چند روز برطرف می شود اما ویروس در بدن و سلول های عصبی باقی می ماند تا غیرفعال شود. بار دیگر که ویروس فعال شود، از راه سلول های عصبی به نواحی پوست حرکت کرده و سبب بروز تبخال در همان ناحیه خواهد شد. بیشتر افراد مبتلا به تبخال نمی توانند اولین تماس خود با ویروس را به یاد بیاورند. ممکنست در زمان کودکی با ویروس تماس پیدا کرده باشند و نشانه های ابتلا به ویروس هم بسیار خفیف بروز کرده باشد. بعضی از افراد هم هرگز به تبخال مبتلا نمی شوند زیرا ویروس HSV در بدنشان فعالیت دوباره ی خود را از سر نمی گیرد درحالی که ممکنست بعضی از افراد بارها و بارها به تبخال مبتلا شوند.

علت ها- ویروس هرپس سیمپلکس سبب بروز تبخال می شود. عفونت با این ویروس بسیار رایج است. در حدود 50 درصد از کودکانی که به کودکستان می روند و 90 درصد از بزرگسالان به این ویروس آلوده هستند. اما در تعداد کمی از آن ها نشانه های عفونت با این ویروس ظاهر می شود.

انواع ویروس HSV- به طور سنتی این ویروس را بر اساس محل استقرارش به دو نوع تقسیم کرده اند. ویروس HSV نوع 1 در فوقانی تنه زندگی می کند (مانند تبخالی که روی لب ظاهر می شود) و ویروس HSV نوع 2 در ناحیه ی تحتانی تنه (مانند ناحیه تناسلی و زخم هایی که بر اثر نزدیکی منتقل می شوند) به سر می برد. هرچند امکان عفونت با ویروس نوع 1 در ناحیه ی تحتانی تنه و برعکس وجود دارد. به طور مثال، عفونت با ویروس HSV نوع 1 می تواند از راه دهان به ناحیه تناسلی منتقل شود. هر دو نوع ویروس نشانه ها و علائم و دوره ی بیماری مشابه دارند و هردو مسری هستند درنتیجه باید از تماس با فرد مبتلا خودداری شود.

عواملی وجود دارد که می تواند ویروس HSV را فعال کند از جمله قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استرس، آفتاب سوختگی، خستگی و ابتلا به سایر عفونت ها، تب، قاعدگی و اختلالات گوارشی. در بیشتر موارد نمی توان یک عامل خطر مشخص را پیش بینی کرد. البته شناسایی عامل خطر به فرد کمک می کند که از قرار گرفتن در شرایطی که ویروس را فعال می سازد خود داری کند. به طور مثال اگر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی سبب بروز تبخال در24 تا 48 ساعت بعد می شود پس می توان نتیجه گرفت که " عامل خطر" است و باید از آن اجتناب کرد تا تبخال بروز نکند.

درمان- درمانی برای تبخال وجود ندارد. هرچند داروهای خاصی برای رفع درد و کاهش ناراحتی ناشی از تشکیل تاول ها تجویز می شود.
 آسیکلوویر ( زوویراکس یا والترکس ) داروی ضد ویروسی است که به صورت قرص خوراکی تجویز می شود و اگر 24 تا 48 ساعت پس از بروز نشانه های اولیه مصرف شود نشانه ها را تسکین می دهد. مصرف کرم های موضعی تاثیر کمتری در تسکین بیماری دارد.

می توان برای مرطوب نگه داشتن لب ها چند باردر روز از قلم مرطوب کننده لب استفاده کرد. پس از رویه بستن زخم ها، می توان از کرم اکسید دوزنگ هم استفاده کرد. مصرف یک ماده ی خشک کننده مانند الکل 70 درصد یا پماد بلیترکس هم در هنگام تشکیل نخستین نشانه ها توصیه می شود.

توجه: مصرف پمادهای کورتیکوستروئیدی توصیه نمی شود. درمان با رنگ - نور( dye-light therapy)، واکسینه شدن برعلیه آبله یا مصرف ویتامین ( مگر در مواردی که کمبود آن وجود داشته باشد ) توصیه نمی شود. این تکنیک ها موثر نیست و ممکنست وضعیت را بدتر کند.

انتقال و پیشگیری- ویروس HSV مسری است و هر تماسی با تاول ها آن را منتقل می کند. به علاوه، بیشتر افراد مبتلا به ویروس آن را در هنگامی که تبخال ندارند انتقال می دهند. انتقال ویروس از ناحیه ای که تبخال در آن ظاهر می شود به طور تصادفی 3 تا 6 روز در سال اتفاق می افتد.

پس افرادی که مرتب دچار تبخال ناحیه لب می شوند لازمست که در هنگام نزدیکی جنسی از کاندوم یا محافظ لاتکس استفاده کنند. سرایت تبخال به ناحیه ی دیگر بدن خود فرد رایج نیست. البته شست و شوی دست ها پس از تماس با تاول ها بهترین راه احتیاطی است و به خصوص از سرایت ویروس به چشم ها جلوگیری می کند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر با موارد زیر رو به رو شدید به پزشک مراجعه کنید:
  • تبخال با عفونت های دیگر آلوده شده باشد ( یعنی از آن چرک خارج شود ).
  • تبخال پس از گذشت دو هفته بهبود نیابد.
  • تب کنید.
  • یا با التهاب چشم ها روبه رو شدید.
 
 
دسته بندی
مشکلات پوستی » مشکلات پوستی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس سرشانه با یک دمبل

حرکت صلیبی

غلتاندن با هالتر از روی نیمکت

به پهلو

پرس پشت بازو نشسته

چرخش به سمت خارج

Top