عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. تا کنون عمل جراحی دیسک کمر درمان انتخابی به شمار می رفت اما روش های جدید و کم تهاجمی تر هم معرفی شده که انقلابی را در روش های درمانی این عارضه ایجاد کرده است. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از:

آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک (IDET)- این روش که بسیار متداول است برای درمان درد ناحیه ی کمر که بیش از 6 ماه دوام یافته باشد به کار میرود. کمر درد به صورت شدید تر از درد ناحیه ی پاها بروز می کند. این درد یک درد ناشی از ضربه است نه سندرم درد نوروپاتیک.

روش کار شامل به کارگیری یک لوله ی گرم کننده است که از راه یک کانال زیر جلدی واقع در روی دیسک آسیب دیده وارد می شود. وقتی که به دیسک رسید و محل عمل توسط فلوروسکوپ تایید شد، دیسک را گرم می کند. گرما تحت کنترل است و از طریق لوله ی گرماده تامین می شود. گرما سبب جمع و سفت شدن محتویات درون دیسک می شود و درد را برطرف می سازد. این روش تا کنون یک روش بی خطر به شمار رفته و آسیب دیدگی عصب یا عفونت بعد از آن دیده نشده است.

دشوارترین قسمت کار بخش وارد کردن سوزن درون فضای بین دیسک L5 تا S1 است. در موارد نادری این عارضه درمان نشده و به کار گیری این روش بی نتیجه می شود. تقریبا" در 70 درصد از بیماران کمر درد از بین می رود در حالی که 30 درصد از بیماران بی تاثیری آن را ذکر کرده اند.
در مجموع، عوارض اندکی دارد و روند بهبودی به سرعت طی می شود.

نوکلئوپلاستی- روش جدیدتری که برای درمان کمردرد ناشی از آسیب دیدن دیسک به کار می رود، نوکلئوپلاستی است. این روش برای درمان آسیب دیدگی دیسک ناشی از تحلیل رفتن آن یا بیرون زدگی و پارگی دیسک که به ریشه ی اعصاب آسیب می رساند، به کار گرفته می شود. عوارض جانبی آن شامل کلاپس کامل دیسک است که امکان دسترسی به فضای بین مهره ای را از بین می برد و عفونت فضای درونی دیسک.

در روش نوکلئوپلاستی، کانول به صورت زیر جلدی وارد فضای دیسک شده و درست مانند روش قبل با این تفاوت که کانول در این روش در طرف خط میانی دیسک پاره شده قرار می گیرد ولی در روش IDET در مقابل خط میانی آن قرار دارد. سپس تحت هدایت فلوروسکوپ، یک کاتتر وارد فضای دیسک می شود. سر این کاتتر دمای پایین دارد. اما مقاومت آن سبب گرم شدن مایع درون دیسک شده و مواد موجود را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می کند. این گاز ها از راه سوزن خارج می شوند. سپس با ذوب شدن محتویات دیسک و کاهش فشار درون آن تغییراتی در فضای دیسک ایجاد و فشار ناشی از پارگی دیسک یا ساختارهای دیگر از روی عصب برداشته می شود.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top