ادامه موضوع

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک
عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک
پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟
عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟
خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک
به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود
بهبودی پس از عمل جراحی دیسک
دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک
عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن
عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر
عمل جراحی دیسک با لیزر
میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی
عمل جراحی میکرو دیسِککتومی
دیسککتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. تا کنون عمل جراحی دیسک کمر درمان انتخابی به شمار می رفت اما روش های جدید و کم تهاجمی تر هم معرفی شده که انقلابی را در روش های درمانی این عارضه ایجاد کرده است. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از:

آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک (IDET)- این روش که بسیار متداول است برای درمان درد ناحیه ی کمر که بیش از 6 ماه دوام یافته باشد به کار میرود. کمر درد به صورت شدید تر از درد ناحیه ی پاها بروز می کند. این درد یک درد ناشی از ضربه است نه سندرم درد نوروپاتیک.

روش کار شامل به کارگیری یک لوله ی گرم کننده است که از راه یک کانال زیر جلدی واقع در روی دیسک آسیب دیده وارد می شود. وقتی که به دیسک رسید و محل عمل توسط فلوروسکوپ تایید شد، دیسک را گرم می کند. گرما تحت کنترل است و از طریق لوله ی گرماده تامین می شود. گرما سبب جمع و سفت شدن محتویات درون دیسک می شود و درد را برطرف می سازد. این روش تا کنون یک روش بی خطر به شمار رفته و آسیب دیدگی عصب یا عفونت بعد از آن دیده نشده است.

دشوارترین قسمت کار بخش وارد کردن سوزن درون فضای بین دیسک L5 تا S1 است. در موارد نادری این عارضه درمان نشده و به کار گیری این روش بی نتیجه می شود. تقریبا" در 70 درصد از بیماران کمر درد از بین می رود در حالی که 30 درصد از بیماران بی تاثیری آن را ذکر کرده اند.
در مجموع، عوارض اندکی دارد و روند بهبودی به سرعت طی می شود.

نوکلئوپلاستی- روش جدیدتری که برای درمان کمردرد ناشی از آسیب دیدن دیسک به کار می رود، نوکلئوپلاستی است. این روش برای درمان آسیب دیدگی دیسک ناشی از تحلیل رفتن آن یا بیرون زدگی و پارگی دیسک که به ریشه ی اعصاب آسیب می رساند، به کار گرفته می شود. عوارض جانبی آن شامل کلاپس کامل دیسک است که امکان دسترسی به فضای بین مهره ای را از بین می برد و عفونت فضای درونی دیسک.

در روش نوکلئوپلاستی، کانول به صورت زیر جلدی وارد فضای دیسک شده و درست مانند روش قبل با این تفاوت که کانول در این روش در طرف خط میانی دیسک پاره شده قرار می گیرد ولی در روش IDET در مقابل خط میانی آن قرار دارد. سپس تحت هدایت فلوروسکوپ، یک کاتتر وارد فضای دیسک می شود. سر این کاتتر دمای پایین دارد. اما مقاومت آن سبب گرم شدن مایع درون دیسک شده و مواد موجود را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می کند. این گاز ها از راه سوزن خارج می شوند. سپس با ذوب شدن محتویات دیسک و کاهش فشار درون آن تغییراتی در فضای دیسک ایجاد و فشار ناشی از پارگی دیسک یا ساختارهای دیگر از روی عصب برداشته می شود.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » دیسککتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

تمرین با دمبل سنگین

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

حالت ایستاده

حرکت با طناب

کرانچ با دستگاه

پرس سینه - وزنه برداری

Top