عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. به خصوص در مورد جراحی که لازمست پیش از انجام آن با خطرهای ناشی از آن آشنا شویم. خطرهای ناشی از انجام عمل دیسک عبارتند از:

خطرهای حین عمل

  • واکنش به داروی بیهوشی- به منظور بیهوش کردن بیمار از داروهای بیهوشی استفاده می شود. ممکنست بیمار نسبت به آن ها حساسیت نشان دهد که به صورت خفیف یا شدید ( شوک آنافیلاکتیک ) بروز می کند.
  • واکنش به داروهای مصرفی- همانند حساسیت به داروی بیهوشی، ممکنست که بیمار نسبت به داروهای مصرفی دیگر از جمله مسکن ها یا آنتی بیوتیک ها هم حساسیت نشان دهد.
  • خونریزی- خونریزی شدید در برخی از بیماران که اختلالات خونی دارند یا داروی رقیق کننده ی خون مصرف می کنند دیده می شود. در برخی از موارد لازمست که آزمایش هایbleeding time و clotting time انجام شود. آسیب دیدن ورید هم با خونریزی شدید همراهست و نیاز به انتقال خون خواهد داشت.
  • آسیب دیدن اعصاب- در حین عمل جراحی ممکنست که به اعصاب، شبکه عصبی یا نخاع آسیب وارد شود. ممکنست آسیب دیدگی بر اثر تحت فشار قرار گرفتن عصب یا جابه جا شدن آن بروز کند. حتی ممکنست که عصب به طور تصادفی قطع شود.
  • آسیب دیدن بافت های مجاور- آسیب دیدن بافت های مجاور بر اثر سهل انگاری بروز می کند. اگر برش مناسب نباشد، عمق نا مناسبی داشته باشد به طوری که به بافت های مجاور آسیب برساند و اسکار زیادی از خود به جا بگذارد.
  • نشت مایع مغزی نخاعی- اگر به طور تصادفی لایه ی اطراف نخاع پاره شود، مایع مغزی نخاعی به بیرون نشت می کند. اگر مقدار مایع خارج شده زیاد باشد، باید بلافاصله مورد توجه قرار گرفته و ترمیم شود. اما اگر مقدار مایع خارج شده زیاد نباشد، نیازی به جراحی مجدد نیست.

خطرهای بعد از عمل جراحی
  • عفونت- عفونت یکی از رایج ترین خطرهاست. اگر چه آنتی بیوتیک مناسب جهت پیشگیری از بروز عفونت تجویز می شود اما باز هم احتمال بروز عفونت وجود دارد. عفونت ممکنست به صورت سطحی یا عمیق بروز کند که به بیمار و جراح، هر دو، بستگی دارد. استفاده از محیط یا ابزارهای جراحی استریل نشده یا سهل انگاری بیمار در مراقبت از زخم، پانسمان از جمله عوامل موثر در بروز عفونت به شمار می روند. عفونت عمیقی بسیار خطرناک است و نیاز به توجه خاص دارد زیرا نه فقط به عضلات و استخوان ها سرایت می کند بلکه ممکنست وارد جریان خون شده و سپتی سمی ایجاد کند.
  • ترومبوز- ترومبوز براثر ایجاد لخته ی غیر طبیعی بروز می کند که منجر به مسدود کردن مسیر حرکت خون در اعضای مهم بدن و حتی اندام ها می شود. خطرناک ترین نوع ترومبوز، ترومبوز عروق عمقی است که سبب مسدود شدن ورید های عمقی و بزرگ می شود. در این موارد به طور معمول، خونرسانی به پاها مختل شده و خون در پا ها تجمع پیدا می کند.
  • آمبولی- آمبولی به معنای جدا شدن لخته به طور غیر طبیعی ست. به طور معمول لخته های تشکیل شده در یک جا جمع می شوند و به تدریج با شروع روند ترمیم بافت و زخم توسط سلول های سفید خون خورده شده و از بین می روند. اما در مواردی لخته ی تشکیل شده، به راحتی حل نمی شود و از بین نمی رود بلکه از جای خود کنده شده و از طریق جریان خون به سمت نقطه ی دیگری از بدن حرکت می کند. اگر لخته وارد عروق نازک شریانی یا وریدی شود خطر ایجاد می کند. آمبولی ریه یکی از موارد بسیار خطرناک است که در آن جریان خون در ریه ها به سبب وجود لخته در عروق اصلی مختل می شود.
  • عود بیماری- در حین عمل جراحی دیسک، لایه ی خارجی فیبروزی ترمیم نشده و به سبب وجود شکاف در آن، امکان اندکی برای عود بیماری و خروج محتویات دیسک به بیرون وجود دارد. البته ممکنست که دیسک عمل شده عود نکند بلکه پارگی دیسک درنقطه ی دیگر بروز کند.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top