ادامه موضوع

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک
عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک
عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟
خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک
جایگزین های عمل جراحی دیسک
به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود
بهبودی پس از عمل جراحی دیسک
دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک
عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن
عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر
عمل جراحی دیسک با لیزر
میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی
عمل جراحی میکرو دیسِککتومی
دیسککتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند.
عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد. باز هم تکرار می کنیم که باید درباره آن ها با پزشک مشورت کنید. بیمار باید پیش از انجام دادن یک جراحی با اهمیت مانند عمل دیسککتومی، به نکات زیر توجه کند:

وضعیت جسمی بیمار
 • بیمارانی که مبتلا به بیماری خاصی هستند باید به پزشک اطلاع دهند. شرایط خاص شامل ابتلا به دیابت، پرفشاری خون، نارسایی کلیوی، پیوند عضو، هپاتیت ب، هپاتیت ث، ایدز، HIV، استئوآرتریت، پوکی استخوان و اختلالات هورمونی است.
 • بیماری دیابت سبب به تاخیر انداختن زمان التیام زخم می شود.
 • ابتلا به فشار خون بیمار را در معرض خونریزی شدید قرار می دهد.
 • نارسایی کلیوی سبب کنترل نشدن دیابت و پرفشاری خون می شود.
 • ابتلا به بیماری های هپاتیت ب و ث که کبد را گرفتار می سازد، می تواند سبب بروز واکنش به داروها شود.
 • ابتلا به بیماری ایدز و ویروس HIV سیستم ایمنی بیمار را تضعیف کرده و می تواند به بروز عفونت های شدید بعد از عمل بیانجامد.
 • بیماران مبتلا به استئوآرتریت و پوکی استخوان هم ساختار استخوانی ضعیفی دارند که درمان کامل را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • ابتلا به اختلالات هورمونی هم بیمار را در معرض خطر واکنش نسبت به داروها یا ماده ی بیهوشی قرار می دهد.

خطرهای مربوط به جراحی

عمل جراحی دیسک با خطرهای خاص خود همراه است که نتیجه ی عمل را تحت الشعاع قرار می دهد. این خطرها در دو مرحله بیمار را تهدید می کند یکی در حین عمل و دیگری بعد از عمل. خطرهای مربوط به جراحی عبارتند از :
 • حساسیت به داروی بیهوشی و داروهای مصرفی
بیمار ممکنست که به داروی بیهوشی یا داروی خاص دیگر حساسیت نشان دهد. البته این مشکل را می توان با انجام تست دارویی پیش از انجام عمل جراحی حل کرد.
 • خونریزی
معمولا" خونریزی در حین عمل جراحی خطر ناک است. بیمار با از دست دادن خون ممکنست نیاز به انتقال خون پیدا کند. در موارد نادر، خونریزی خفیف بعد از جراحی بروز می کند که براثر کنده شدن لخته و باز شدن زخم عمل ایجاد می شود.
 • عفونت
عفونت یکی از خطرهای رایج و مهم است. بیمارانی دچار عفونت می شوند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بهداشت خوبی ندارند یا آنتی بیوتیک ها را درست مصرف نمی کنند یا مجموعه ای از عوامل یاد شده دخالت دارد. عفونت به صورت سطحی یا عمقی بروز می کند.
 • آسیب دیدن اعصاب و بافت های مجاور
آسیب دیدن اعصاب در حین عمل اتفاق می افتد. بافت ها و اعصاب مجاور ناحیه ی عمل ممکنست تحت فشار قرار بگیرند، یا به طور تصادفی پاره شوند.
 • نشت مایع مغزی نخاعی
هر گونه آسیب دیدگی لایه ی محافظ نخاع می تواند به نشت مایع مغزی نخاعی بیانجامد.

ملاحظات بعد از عمل و بهبودی

روند بهبودی بستگی به بیمار دارد. در برخی از بیماران به سرعت طی می شود در حالی که در برخی دیگر کُند است. محدودیت های خاصی برای هر یک از بیمار فراخور وضعیت وی وجود دارد. به طور معمول از بیمار خواسته می شود که یک هفته استراحت کند، ورزش و کار را کنار بگذارد و فقط به انجام کارهای شخصی خود بپردازد. همچنین، باید به شکلی حمام کند که زخم ناحیه ی عمل خیس و عفونی نشود. سپس رژیم غذایی و دارویی خاص تجویز می شود و بعد از گذشت مدت زمان لازم بیمار می تواند بعضی از حرکت های ورزشی و کارهای روزانه ی خود را انجام دهد.

علاوه براین، احتمال موفقیت عمل جراحی باید با تیم جراحی درمیان گذاشته شود. در بعضی از موارد ممکنست که عمل جراحی موفقیت اندکی داشته باشد یا اصلا" نتیجه ی مطلوبی نداشته باشد. این موضوع باید به پزشک هم اطلاع داده شود. اگر بهبودی انتظار نمی رود باید درباره روش های جایگزین یا اولویت ها گفتگو شود. بیمار برای از بین رفتن ناراحتی خود تن به جراحی می دهد بنابراین باید در باره احتمال عدم موفقیت جراحی آگاهی داشته باشد. بهترست که روش های غیر جراحی را پیش از انجام جراحی امتحان کند. درصورتی که بیمار رضایت کامل داشته باشد باید برای جراحی شدن تصمیم بگیرد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » دیسککتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

چرخش آرنج ها

هالتر روی تخت شیب

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

پرس سینه با زنجیر

کلین اند پرس

Top