پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند.
عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد. باز هم تکرار می کنیم که باید درباره آن ها با پزشک مشورت کنید. بیمار باید پیش از انجام دادن یک جراحی با اهمیت مانند عمل دیسککتومی، به نکات زیر توجه کند:

وضعیت جسمی بیمار
 • بیمارانی که مبتلا به بیماری خاصی هستند باید به پزشک اطلاع دهند. شرایط خاص شامل ابتلا به دیابت، پرفشاری خون، نارسایی کلیوی، پیوند عضو، هپاتیت ب، هپاتیت ث، ایدز، HIV، استئوآرتریت، پوکی استخوان و اختلالات هورمونی است.
 • بیماری دیابت سبب به تاخیر انداختن زمان التیام زخم می شود.
 • ابتلا به فشار خون بیمار را در معرض خونریزی شدید قرار می دهد.
 • نارسایی کلیوی سبب کنترل نشدن دیابت و پرفشاری خون می شود.
 • ابتلا به بیماری های هپاتیت ب و ث که کبد را گرفتار می سازد، می تواند سبب بروز واکنش به داروها شود.
 • ابتلا به بیماری ایدز و ویروس HIV سیستم ایمنی بیمار را تضعیف کرده و می تواند به بروز عفونت های شدید بعد از عمل بیانجامد.
 • بیماران مبتلا به استئوآرتریت و پوکی استخوان هم ساختار استخوانی ضعیفی دارند که درمان کامل را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • ابتلا به اختلالات هورمونی هم بیمار را در معرض خطر واکنش نسبت به داروها یا ماده ی بیهوشی قرار می دهد.

خطرهای مربوط به جراحی

عمل جراحی دیسک با خطرهای خاص خود همراه است که نتیجه ی عمل را تحت الشعاع قرار می دهد. این خطرها در دو مرحله بیمار را تهدید می کند یکی در حین عمل و دیگری بعد از عمل. خطرهای مربوط به جراحی عبارتند از :
 • حساسیت به داروی بیهوشی و داروهای مصرفی
بیمار ممکنست که به داروی بیهوشی یا داروی خاص دیگر حساسیت نشان دهد. البته این مشکل را می توان با انجام تست دارویی پیش از انجام عمل جراحی حل کرد.
 • خونریزی
معمولا" خونریزی در حین عمل جراحی خطر ناک است. بیمار با از دست دادن خون ممکنست نیاز به انتقال خون پیدا کند. در موارد نادر، خونریزی خفیف بعد از جراحی بروز می کند که براثر کنده شدن لخته و باز شدن زخم عمل ایجاد می شود.
 • عفونت
عفونت یکی از خطرهای رایج و مهم است. بیمارانی دچار عفونت می شوند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بهداشت خوبی ندارند یا آنتی بیوتیک ها را درست مصرف نمی کنند یا مجموعه ای از عوامل یاد شده دخالت دارد. عفونت به صورت سطحی یا عمقی بروز می کند.
 • آسیب دیدن اعصاب و بافت های مجاور
آسیب دیدن اعصاب در حین عمل اتفاق می افتد. بافت ها و اعصاب مجاور ناحیه ی عمل ممکنست تحت فشار قرار بگیرند، یا به طور تصادفی پاره شوند.
 • نشت مایع مغزی نخاعی
هر گونه آسیب دیدگی لایه ی محافظ نخاع می تواند به نشت مایع مغزی نخاعی بیانجامد.

ملاحظات بعد از عمل و بهبودی

روند بهبودی بستگی به بیمار دارد. در برخی از بیماران به سرعت طی می شود در حالی که در برخی دیگر کُند است. محدودیت های خاصی برای هر یک از بیمار فراخور وضعیت وی وجود دارد. به طور معمول از بیمار خواسته می شود که یک هفته استراحت کند، ورزش و کار را کنار بگذارد و فقط به انجام کارهای شخصی خود بپردازد. همچنین، باید به شکلی حمام کند که زخم ناحیه ی عمل خیس و عفونی نشود. سپس رژیم غذایی و دارویی خاص تجویز می شود و بعد از گذشت مدت زمان لازم بیمار می تواند بعضی از حرکت های ورزشی و کارهای روزانه ی خود را انجام دهد.

علاوه براین، احتمال موفقیت عمل جراحی باید با تیم جراحی درمیان گذاشته شود. در بعضی از موارد ممکنست که عمل جراحی موفقیت اندکی داشته باشد یا اصلا" نتیجه ی مطلوبی نداشته باشد. این موضوع باید به پزشک هم اطلاع داده شود. اگر بهبودی انتظار نمی رود باید درباره روش های جایگزین یا اولویت ها گفتگو شود. بیمار برای از بین رفتن ناراحتی خود تن به جراحی می دهد بنابراین باید در باره احتمال عدم موفقیت جراحی آگاهی داشته باشد. بهترست که روش های غیر جراحی را پیش از انجام جراحی امتحان کند. درصورتی که بیمار رضایت کامل داشته باشد باید برای جراحی شدن تصمیم بگیرد.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top