عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد. برای آشنا شدن با عوارض جانبی موقتی یا دائمی باید آن ها را بهتر بشناسیم:

عوارض جانبی موقتی

عوارض ناشی از بیهوشی
- عوارض ناشی از بیهوشی عمومی رایج است و حتی در یک فرد سالم هم بروز می کند. این عوارض ممکنست بلافاصله بعد از جراحی مشاهده شود و به مدت چند روز باقی بماند. به طور معمول بیمار از کم آبی و تهوع شکایت می کند که حاکی از این است که بیمار شب قبل از عمل الکل مصرف کرده است. برخی از بیماران از سردرد و درد در ناحیه عضلات و مفاصل شکایت می کنند. بعضی دیگر هم نشانه هایی شبیه به آنفلوانزا دارند مانند سرفه، گلودرد که پس از جراحی بروز می کند. بعضی از عوارض جانبی نادر است اما باز هم در برخی از افراد دیده می شود. از جمله تشنج و کابوس های شبانه. برخی از بیماران هم لرزش یا لرز مانند سرما خوردگی را ذکر می کنند. بعضی از آن ها هم بعد از عمل تهوع دارند.

عوارض جانبی ناشی از مصرف ضد دردهای مخدر- داروهای ضد درد مخدر پس از انجام عمل جراحی مصرف می شود زیرا تاثیر خوبی دارد. گیجی، کاهش تعداد تنفس، تنفس ضعیف و سطحی، خشکی دهان، کم آبی، یبوست، اختلال در دفع مثانه و روده، تهوع، استفراغ، واکنش های آلرژیک از جمله عوارض ناشی از مصرف این داروهاست. بیماری که پیش از عمل داروهای ضد درد مخدر مصرف می کرده هم، پس از عمل با تاثیر کمتر مسکن های مخدر روبه رو می شود.

در برخی از موارد، عوارض جانبی دیگر مانند دپرسیون تنفسی وابسته به دوز دارو (به خصوص با مصرف مسکن های قوی)، گیجی، تشنج، توهم، بثورات جلدی، کاهش دمای بدن، سرگیجه، برادیکاردی ( کاهش تعداد ضربان قلب)، تاکی کاردی (افزایش تعداد ضربان قلب)، کاهش فشار خون وضعیتی، سردرد، احتباس ادرار، اسپاسم مثانه یا رحم، سفت شدن عضلات، انقباض غیر ارادی عضلات (در موارد مصرف مقادیر بالا) و قرمز شدن پوست ممکنست بروز کند. مصرف دراز مدت ضد درد های مخدر نه فقط اعتیاد آور است بلکه وضعیت ایمنی بدن بیمار را مختل کرده و از تولید گلبول های سفید خون می کاهد. مردانی که به صورت دراز مدت داروهای ضد درد مخدر مصرف کرده اند سطح تستوسترون خونشان پایین است که اگر درمان نشود منجر به بروز استئوپروز و کاهش قدرت عضلانی خواهد شد.

درد- درد موضعی یکی از عوارض جانبی است که در همه بیماران دیده می شود. این درد به صورت تیرکشنده و غیر قابل کنترل در ناحیه ی عمل حس می شود. درد را می توان با مصرف ضد دردهای مخدر کنترل کرد. بعضی از بیماران ممکنست در ناحیه ی عمل احساس خارش داشته باشند که طبیعی است و حاکی از تشکیل اسکار می باشد.


عوارض جانبی دائمی

عود بیماری- عود بیماری در 5 تا 10 درصد از موارد دیده می شود. البته همه در معرض عود بیماری قرار ندارند. معمولا" بیماران مسن تر که توصیه های بعد از عمل را به خوبی پی گیری نمی کنند دچار عود بیمار و پارگی مجدد دیسک می شوند. در مواردی هم که پارگی دیسک خیلی شدید باشد، طول ناحیه ی پاره شده در لایه ی خارجی دیسک زیاد باشد، احتمال عود دیسک زیادتر است.

آسیب دیدگی عصب- اگرچه آسیب دیدگی عصب در حین جراحی را نمی توان در زیرگروه عوارض جانبی ناشی از عمل دیسک قرار داد اما یکی از عوارض خطرناک این عمل به شمار می رود. به طور معمول بر اثر کشیدگی بیش از حد عصب یا فشرده شده آن به مدت طولانی در حین عمل بروز می کند. در مواردی هم بر اثر سهل انگاری های پزشکی اتفاق می افتد.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک

انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد.

Top