ادامه موضوع

ورزش بعد از عمل جراحی دیسک
پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟
عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟
خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک
جایگزین های عمل جراحی دیسک
به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود
بهبودی پس از عمل جراحی دیسک
دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک
عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن
عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر
عمل جراحی دیسک با لیزر
میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی
عمل جراحی میکرو دیسِککتومی
دیسککتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد. برای آشنا شدن با عوارض جانبی موقتی یا دائمی باید آن ها را بهتر بشناسیم:

عوارض جانبی موقتی

عوارض ناشی از بیهوشی
- عوارض ناشی از بیهوشی عمومی رایج است و حتی در یک فرد سالم هم بروز می کند. این عوارض ممکنست بلافاصله بعد از جراحی مشاهده شود و به مدت چند روز باقی بماند. به طور معمول بیمار از کم آبی و تهوع شکایت می کند که حاکی از این است که بیمار شب قبل از عمل الکل مصرف کرده است. برخی از بیماران از سردرد و درد در ناحیه عضلات و مفاصل شکایت می کنند. بعضی دیگر هم نشانه هایی شبیه به آنفلوانزا دارند مانند سرفه، گلودرد که پس از جراحی بروز می کند. بعضی از عوارض جانبی نادر است اما باز هم در برخی از افراد دیده می شود. از جمله تشنج و کابوس های شبانه. برخی از بیماران هم لرزش یا لرز مانند سرما خوردگی را ذکر می کنند. بعضی از آن ها هم بعد از عمل تهوع دارند.

عوارض جانبی ناشی از مصرف ضد دردهای مخدر- داروهای ضد درد مخدر پس از انجام عمل جراحی مصرف می شود زیرا تاثیر خوبی دارد. گیجی، کاهش تعداد تنفس، تنفس ضعیف و سطحی، خشکی دهان، کم آبی، یبوست، اختلال در دفع مثانه و روده، تهوع، استفراغ، واکنش های آلرژیک از جمله عوارض ناشی از مصرف این داروهاست. بیماری که پیش از عمل داروهای ضد درد مخدر مصرف می کرده هم، پس از عمل با تاثیر کمتر مسکن های مخدر روبه رو می شود.

در برخی از موارد، عوارض جانبی دیگر مانند دپرسیون تنفسی وابسته به دوز دارو (به خصوص با مصرف مسکن های قوی)، گیجی، تشنج، توهم، بثورات جلدی، کاهش دمای بدن، سرگیجه، برادیکاردی ( کاهش تعداد ضربان قلب)، تاکی کاردی (افزایش تعداد ضربان قلب)، کاهش فشار خون وضعیتی، سردرد، احتباس ادرار، اسپاسم مثانه یا رحم، سفت شدن عضلات، انقباض غیر ارادی عضلات (در موارد مصرف مقادیر بالا) و قرمز شدن پوست ممکنست بروز کند. مصرف دراز مدت ضد درد های مخدر نه فقط اعتیاد آور است بلکه وضعیت ایمنی بدن بیمار را مختل کرده و از تولید گلبول های سفید خون می کاهد. مردانی که به صورت دراز مدت داروهای ضد درد مخدر مصرف کرده اند سطح تستوسترون خونشان پایین است که اگر درمان نشود منجر به بروز استئوپروز و کاهش قدرت عضلانی خواهد شد.

درد- درد موضعی یکی از عوارض جانبی است که در همه بیماران دیده می شود. این درد به صورت تیرکشنده و غیر قابل کنترل در ناحیه ی عمل حس می شود. درد را می توان با مصرف ضد دردهای مخدر کنترل کرد. بعضی از بیماران ممکنست در ناحیه ی عمل احساس خارش داشته باشند که طبیعی است و حاکی از تشکیل اسکار می باشد.


عوارض جانبی دائمی

عود بیماری- عود بیماری در 5 تا 10 درصد از موارد دیده می شود. البته همه در معرض عود بیماری قرار ندارند. معمولا" بیماران مسن تر که توصیه های بعد از عمل را به خوبی پی گیری نمی کنند دچار عود بیمار و پارگی مجدد دیسک می شوند. در مواردی هم که پارگی دیسک خیلی شدید باشد، طول ناحیه ی پاره شده در لایه ی خارجی دیسک زیاد باشد، احتمال عود دیسک زیادتر است.

آسیب دیدگی عصب- اگرچه آسیب دیدگی عصب در حین جراحی را نمی توان در زیرگروه عوارض جانبی ناشی از عمل دیسک قرار داد اما یکی از عوارض خطرناک این عمل به شمار می رود. به طور معمول بر اثر کشیدگی بیش از حد عصب یا فشرده شده آن به مدت طولانی در حین عمل بروز می کند. در مواردی هم بر اثر سهل انگاری های پزشکی اتفاق می افتد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » دیسککتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

خم شدن به پهلو با میله هالتر

پرس شانه با هالتر

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت شیب دار

به پهلو

ایستاده با دمبل

با نیمکت لاری

Top