بیشتر مشکلات مربوط به دیسک بر اثر سبک زندگی بی تحرک ایجاد می شود. بیماران بیش وزن، افرادی که ناچارند به خاطر شغلشان مدت های زیاد بنشینند یا بایستند، افرادی که حالت بدنی نامناسب دارند و کسانی که به صورت نادرست اجسام را بلند می کنند در معرض ابتلا به بیماری های دیسک و ستون فقرات قرار دارند. همه ی افراد یاد شده از یک وجه مشترک برخوردارند: عضلاتشان در ناحیه ی کمر کم توان و ضعیف است. انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد. اولین هدف از انجام عمل جراحی از بین بردن درد به طور کامل یا کاهش آن است. اما پس از جراحی هدف بعدی قدرت بخشیدن به عضلات ناحیه ی کمر است تا ستون فقرات را بهتر نگه دارند. این ورزش ها شامل موارد زیر است:

برنامه ها ی توانبخشی- این تمرین ها باید تحت نظر فیزیوتراپ انجام شود. تمرین های توانبخشی دو بار در هفته انجام می گیرد. درست پس از گذشت زمان بهبودی پس از عمل و ترمیم زخم به بیمار توصیه می شود تا در برنامه های توانبخشی شرکت کند. در ابتدا بیمار باید به مدت 10 دقیقه در هر جلسه تمرین ها را انجام دهد که به تدریج به 1 ساعت افزایش می یابد. وقتی که بیمار تمرین های مقدماتی را فرا گرفت، می تواند آن ها را در منزل انجام دهد ولی بازهم قابل ذکرست که باید انجام تمرین ها به طور مرتب و منظم باشد.

تمرین های مربوط به عضلات نگه دارنده ی ستون فقرات- خم شدن به طرفین، چرخش کمر و خم شدن به جلو و عقب از تمرین های تقویت کننده ی عضلات نگه دارنده ستون فقرات است. این تمرین ها با تاکید بر عضلات TA، Multifidus، ES انجام گیرد. یک برنامه ی ترمیمی برای بازگشت توان و قدرت عضلات ناحیه ی ستون فقرات مورد نیاز است که تحت تاثیر بیماری قرار نداشته باشد، هرچند انجام عمل دیسک عضلات نگهدارنده را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشترین توجه به تمرین های خنثی است شامل شنا رفتن، پل زدن به پشت، پل زدن به پهلو.

بعضی از ورزش های شکم هم برای تقویت شکم انجام می شود از جمله تمرین روی صندلی (نشستن روی صندلی در حالی که پشت تکیه داده شده و خم نمی شود و زانو ها به سمت شکم بالا می آید)، درازنشست با توپ، دراز نشست در وضعیتی که پاها به سمت بالا و عمود بر سطح بدن قرار دارند، دراز نشست در حالی که همزمان دست راست به صورت مورب به زانوی چپ برسد و برعکس.

حرکت های کششی- حرکت های کششی نقش مهمی در حفظ سلامت عضلات، کشش و شکل آن ها ایفا می کند. پس از انجام تمرین های قدرتی توصیه می شود که تمرین های کششی را انجام دهید. کشش در ناحیه ی کمر سلامت عضلات این ناحیه را حفظ کرده و خطر بروز کمر درد و آسیب دیدگی را کاهش می دهد. در هر تمرینی لازمست که حرکات به درستی انجام شود تا بهترین نتیجه به دست آید. حرکت های کششی هم از جمله تمرین هاییست که باید به درستی انجام گیرد و گرنه ممکنست به عضلات آسیب برساند. تمرینات کششی نه فقط طول و کشش عضله را تقویت می کند بلکه انعطاف پذیری فرد را افزایش می دهد. دامنه حرکتی را افزایش داده و با برداشتن استرس، جریان خون را بهبود بخشیده و طرز قرار گرفتن بدن فرد را اصلاح می کند.

یوگا- یوگا روش بسیار خوبی برای تقویت عضلات به شمار می رود. یوگا نه فقط ذهن و بدن را آرام می سازد بلکه درد را از بین برده و کشش عضلات را حفظ می کند. مهم تر از همه این است که موثر ترین نوع یوگا، یوگا آسانا است که با طرز قرار گرفتن بدن سرو کار دارد. این روش انواع وضعیت های بدنی را در بر می گیرد از جمله ایستادن، نشستن و دراز کشیدن. همچنین، برای کنترل وزن و ا رفزایش میزان انعطاف پذیری بدن هم موثر است.

پیاده روی- پیاده روی ساده ترین تمرین پایه به شمار می رود. انجام آن برای هر سنی توصیه می شود. این تمرین در مراحل اولیه ی هر برنامه ی ورزشی گنجانده می شود. به طور معمول پیاده روی به مدت 40 تا 80 دقیقه، 5 بار در هفته برنامه ی قابل قبولی است. مهم ترین نکته در مورد این تمرین ساده این است که بیمار باید روی سطحی راه برود که شیب تند نداشته باشد و در وضعیت بدنی مناسبی هم قرار بگیرد.
 

ادامه این موضوع

دیسککتومی

عمل جراحی دیسک در موارد پاره شدن دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل جراحی دیسک به روش باز هم نامیده می شود. جراحی شامل برداشتن لیگمان پاره شده، استخوان شکسته و مواد درون دیسک پاره شده است.

به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود

عمل جراحی دیسک برای درمان پارگی دیسک در ستون فقرات انجام می شود. این عمل به منظور از بین بردن درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب توسط دیسک انجام می گیرد.

بهبودی پس از عمل جراحی دیسک

بهبودی پس از انجام عمل دیسِککتومی بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ بیماری نمی خواهد به مدت طولانی بستری شود. بهبودی پس از عمل دیسککتومی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله، سن، جنس، انتخاب روش جراحی و مراقبت های بعد از عمل.

پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

پیش از انجام عمل دیسک لازمست که بیمار بداند چه راهی را باید طی کند. این جراحی خطرها و عواقب خاص خود را در پی دارد و باید درباره آن ها با پزشک مشورت کند. عمل دیسک یک جراحی مهم به شمار می رود که ممکنست بسیار موفقیت آمیز باشد یا هیچ تاثیری به دنبال نداشته باشد. مانند همه ی جراحی ها، خطرهای خاص خود را در بر دارد.

جایگزین های عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک کمری یکی از رایج ترین عمل های جراحی دیسک است زیرا مهره های ناحیه ی کمر بیشتر از سایر قسمت ها آسیب می بینند. دو روش درمانی جدید که می توانند جایگزین عمل جراحی دیسک کمر شود عبارتند از: آنولوپلاستی الکتروترمال درون دیسک و نوکلئوپلاستی.

خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک تاکنون یک جراحی موفقیت آمیز شناخته شده است. البته با خطرهایی همراه است که مرگبار نیستند اما به هر حال باید مورد توجه باشند. بهتر است پیش از بروز هر پیشامدی از احتمال وقوع آن آگاه باشیم. بدر این مقاله با خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک آشنا می شوید.

دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک

دیسککتومی یک عمل جراحی است که برای درمان پارگی دیسک ستون فقرات انجام می شود. در این عمل محتویات و اجزای دیسک پاره شده خارج می شود تا فشار روی عصب از بین برود.

عمل جراحی دیسک با لیزر

عمل جراحی دیسک با لیزر یکی از روش های کم تهاجمی درمان دیسک به شمار می رود. در این روش دیسک خارج نمی شود بلکه محتویات نرم آن توسط لیزر سوزانده می شود.

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن

عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن به دو روش عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه قدامی و عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی انجام می شود. عمل جراحی دیسک گردن در ناحیه خلفی بهترین گزینه است.

عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر

پاره شدن دیسک کمر یکی از رایج ترین بیماری های دیسک است. به سبب بد بودن وضعیت بدنی فرد، عدم استفاده از تکنیک های صحیح بلند کردن اجسام، بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن حرکت های ناگهانی قسمت تحتانی کمر بیشتر از سایر قسمت ها گرفتار می شود.

عمل جراحی میکرو دیسِککتومی

جراحی میکرو دیسِککتومی روشی است که در آن جراحی دیسک با کمک میکروسکوپ انجام می شود. نسبت به جراحی معمولی کم تهاجمی تر است. میکرو دیسککتومیخطرهای خاص خود را به همراه دارد. این عمل در بیماران ناتوان و یا بیمارانی که پس از جراحی درمان و توصیه های جراح و متخصص بیهوشی را پی گیری نمی کنند انجام می شود.

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک

عمل جراحی دیسک هم عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که موقتی است و برطرف خواهد شد. اما بعضی از عوارض جانبی دائمی است و به ماهیت آن ها بستگی دارد.

عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟

عوارض در حین عمل جراحی دیسک شامل از دست دادن خون، نشت مایع مغزی نخاعی، مشکلات مربوط به بیهوشی و دیگر مسائل می باشد. عوارض بعد از عمل نیز عفونت، آمبولی ریه، آسیب دیدن عصب و دیگر مسایل می باشد.

میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی

دیسِککتومی یعنی عمل جراحی برداشتن دیسک پاره شده است که بیش از 60 سال قدمت دارد. در این عمل برشی به طول 2-4 سانتی متر ایجاد شده و بخشی از استخوان برداشته می شود تا محل آسیب دیده بهتر دیده شود.

Top