ادامه موضوع

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی دیسک
پیش از عمل دیسک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟
عوارض ناشی از عمل دیسک کدامند؟
خطرهای ناشی از عمل جراحی دیسک
جایگزین های عمل جراحی دیسک
به چه دلیل عمل جراحی دیسک - دیسِککتومی انجام می شود
بهبودی پس از عمل جراحی دیسک
دیسککتومی یا عمل جراحی دیسک
عمل جراحی دیسک در ناحیه گردن
عمل جراحی دیسک در ناحیه کمر
عمل جراحی دیسک با لیزر
میکروآندوسکوپیک دیسِککتومی
عمل جراحی میکرو دیسِککتومی
دیسککتومی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
بیشتر مشکلات مربوط به دیسک بر اثر سبک زندگی بی تحرک ایجاد می شود. بیماران بیش وزن، افرادی که ناچارند به خاطر شغلشان مدت های زیاد بنشینند یا بایستند، افرادی که حالت بدنی نامناسب دارند و کسانی که به صورت نادرست اجسام را بلند می کنند در معرض ابتلا به بیماری های دیسک و ستون فقرات قرار دارند. همه ی افراد یاد شده از یک وجه مشترک برخوردارند: عضلاتشان در ناحیه ی کمر کم توان و ضعیف است. انجام عمل جراحی هم باعث از بین رفتن قدرت عضلات نگه دارنده ی ناحیه ی ستون فقرات می گردد. طبق گزارش های ارائه شده، قدرت عضلات تنه پس از انجام عمل جراحی دیسک تا 30 درصد کاهش می یابد. اولین هدف از انجام عمل جراحی از بین بردن درد به طور کامل یا کاهش آن است. اما پس از جراحی هدف بعدی قدرت بخشیدن به عضلات ناحیه ی کمر است تا ستون فقرات را بهتر نگه دارند. این ورزش ها شامل موارد زیر است:

برنامه ها ی توانبخشی- این تمرین ها باید تحت نظر فیزیوتراپ انجام شود. تمرین های توانبخشی دو بار در هفته انجام می گیرد. درست پس از گذشت زمان بهبودی پس از عمل و ترمیم زخم به بیمار توصیه می شود تا در برنامه های توانبخشی شرکت کند. در ابتدا بیمار باید به مدت 10 دقیقه در هر جلسه تمرین ها را انجام دهد که به تدریج به 1 ساعت افزایش می یابد. وقتی که بیمار تمرین های مقدماتی را فرا گرفت، می تواند آن ها را در منزل انجام دهد ولی بازهم قابل ذکرست که باید انجام تمرین ها به طور مرتب و منظم باشد.

تمرین های مربوط به عضلات نگه دارنده ی ستون فقرات- خم شدن به طرفین، چرخش کمر و خم شدن به جلو و عقب از تمرین های تقویت کننده ی عضلات نگه دارنده ستون فقرات است. این تمرین ها با تاکید بر عضلات TA، Multifidus، ES انجام گیرد. یک برنامه ی ترمیمی برای بازگشت توان و قدرت عضلات ناحیه ی ستون فقرات مورد نیاز است که تحت تاثیر بیماری قرار نداشته باشد، هرچند انجام عمل دیسک عضلات نگهدارنده را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشترین توجه به تمرین های خنثی است شامل شنا رفتن، پل زدن به پشت، پل زدن به پهلو.

بعضی از ورزش های شکم هم برای تقویت شکم انجام می شود از جمله تمرین روی صندلی (نشستن روی صندلی در حالی که پشت تکیه داده شده و خم نمی شود و زانو ها به سمت شکم بالا می آید)، درازنشست با توپ، دراز نشست در وضعیتی که پاها به سمت بالا و عمود بر سطح بدن قرار دارند، دراز نشست در حالی که همزمان دست راست به صورت مورب به زانوی چپ برسد و برعکس.

حرکت های کششی- حرکت های کششی نقش مهمی در حفظ سلامت عضلات، کشش و شکل آن ها ایفا می کند. پس از انجام تمرین های قدرتی توصیه می شود که تمرین های کششی را انجام دهید. کشش در ناحیه ی کمر سلامت عضلات این ناحیه را حفظ کرده و خطر بروز کمر درد و آسیب دیدگی را کاهش می دهد. در هر تمرینی لازمست که حرکات به درستی انجام شود تا بهترین نتیجه به دست آید. حرکت های کششی هم از جمله تمرین هاییست که باید به درستی انجام گیرد و گرنه ممکنست به عضلات آسیب برساند. تمرینات کششی نه فقط طول و کشش عضله را تقویت می کند بلکه انعطاف پذیری فرد را افزایش می دهد. دامنه حرکتی را افزایش داده و با برداشتن استرس، جریان خون را بهبود بخشیده و طرز قرار گرفتن بدن فرد را اصلاح می کند.

یوگا- یوگا روش بسیار خوبی برای تقویت عضلات به شمار می رود. یوگا نه فقط ذهن و بدن را آرام می سازد بلکه درد را از بین برده و کشش عضلات را حفظ می کند. مهم تر از همه این است که موثر ترین نوع یوگا، یوگا آسانا است که با طرز قرار گرفتن بدن سرو کار دارد. این روش انواع وضعیت های بدنی را در بر می گیرد از جمله ایستادن، نشستن و دراز کشیدن. همچنین، برای کنترل وزن و ا رفزایش میزان انعطاف پذیری بدن هم موثر است.

پیاده روی- پیاده روی ساده ترین تمرین پایه به شمار می رود. انجام آن برای هر سنی توصیه می شود. این تمرین در مراحل اولیه ی هر برنامه ی ورزشی گنجانده می شود. به طور معمول پیاده روی به مدت 40 تا 80 دقیقه، 5 بار در هفته برنامه ی قابل قبولی است. مهم ترین نکته در مورد این تمرین ساده این است که بیمار باید روی سطحی راه برود که شیب تند نداشته باشد و در وضعیت بدنی مناسبی هم قرار بگیرد.
 
 
دسته بندی
گردن-کمر درد » دیسککتومی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

کشش تسمه

بلند کردن هالتر

ایستاده با دمبل

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

بلند کردن هالتر روی نیمکت شیب دار

کرانچ با سیم کش

Top