عوامل خطر هر بیماری، مواردی هستند که احتمال ابتلاء به آن بیماری را افزایش می دهند. برای سرطان ها هم عوامل خطری وجود دارد. عوامل خطر مربوط به هر نوع سرطان و در واقع تمام سرطان ها متغیر است. عوامل خطر سرطان پستان ممکن است عوامل خطر سرطان تخمدان نباشد و بالعکس. عوامل خطر مرتبط با سرطان تخمدان فراوان است و این عوامل خطر بر اساس تحقیقات فراوان و مشاهدات مداوم مشخص شده اند. احتمال ایجاد سرطان تخمدان در برخی نژادها بیشتر است. زنان اروپای شمالی و زنان سفید پوست آمریکای شمالی بیشترین نژادهایی هستند که تحت تاثیر قرار می گیرند. زنان جوامع آسیایی کمتر تحت تاثیر قرار می گیرند. سن، عامل خطر دیگری است که سرطان تخمدان را تحت تاثیر قرار می دهد.

عوامل خطر اصلی برای سرطان تخمدان عبارتند از:
  • سن
  • خطر مربوط به مشخصات خانوادگی (شانس فامیلی بودن سرطان)
  • شرح حال (تاریخچه) فردی
  • شرح حال و تاریخچه ی باروری
  • چاقی
  • داروهای باروری
  • Talcum powder (پودر تالک)
  • خطر هورمون درمانی (درمان با هورمون ها)
سرطان تخمدان به صورت شایعی در زنان 50 تا 60 ساله مشاهده می شود. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در طی این دوره بیش از خطر ابتلا به آن در سن کم است.

سرطان تخمدان در زنان زیر 45 سال ناشایع است. نسبت بروز سرطان تخمدان در زنان زیر 40 سال 1 به 10 است ولی نسبت بروز سرطان تخمدان در زنان 40 ساله و بالاتر 1 به 3 می باشد. سن حد واسط از نظر ابتلا به سرطان تخمدان به نظر 46 سال می باشد. تعداد زنان با سن کمتر از 21 سال که به سرطان تخمدان مبتلا می شوند، نادر است و تنها زیر 1 درصد همه ی موارد گزارش شده می باشند. زنانی که چاق هستند، شانس بالاتری از نظر ابتلا به سرطان تخمدان دارند. با افزایش وزن، شانس ابتلا به این سرطان تا 50 درصد بالا می رود.

زنانی که شروع زودرس قاعدگی را در زیر 12 سال تجربه می کنند، شانس بیشتری از نظر ابتلا به این بیماری دارند. زنانی که هیچ کودکی ندارند و زنانی که بعد از 30 سال اولین زایمان را انجام می دهند، در خطر بالاتری از نظر ابتلا به این سرطان قرار دارند. زنانی که زمان یائسگی آن ها بعد از 50 سال است، هم شانس خطر بالایی دارند. به نظر می رسد که تعداد دوره های قاعدگی و بروز سرطان تخمدان با هم نسبت مستقیمی دارند. مصرف طولانی مدت و منظم کلومیفن سیترات -clomiphine citrate می تواند باعث سرطان تخمدان شود، در ضمن هنگامی که زنان بعد از مصرف این دارو باردار نشوند، این خطر افزایش می یابد. ناباروری- Infertility هم یک خطر مضاعف دیگر برای سرطان تخمدان می باشد.

شرح حال خانوادگی سرطان تخمدان (تاریخچه ی خانوادگی از نظر ابتلا به سرطان تخمدان) یکی از خطرات اصلی است که می بایست کاملاً جدی تلقی شود. اگر دو نفر از بستگان درجه اول به این سرطان مبتلا باشند، خطر ابتلا به این سرطان 35 تا 40 درصد است. اگر یکی از بستگان درجه دوم به سرطان تخمدان مبتلا شود، شانس آن 2 تا 10 برابر وضعیت طبیعی است. اگر تنها یکی از بستگان درجه اول در دوران بعد از یائسگی به این سرطان مبتلا شود ممکن است یک مورد اسپورادیک (تک گیر) باشد و خطر اصلی و تهدید کننده ای برای زنان دیگر نمی باشد. تاریخچه ی (شرح حال) فردی سرطان پستان یا تخمدان هم عامل خطر اصلی و مهمی برای این بیماری است. استفاده از talcum powder (پودر تالک) در نواحی تناسلی جنس مونث یا بر روی سینه بند هم، عامل خطر مهمی از نظر ابتلا به سرطان تخمدان است.
 

ادامه این موضوع

سرطان تخمدان

تخمدان ها مسئول ترشح استروژن و پروژسترون هستند، دو هورمونی که برای رهایش (آزاد شدن) تخمک یا اووم و همچنین برای روند متعاقب باروری، لانه گزینی، بارداری و زایمان مهم هستند. تخمک ها از تخمدان ها آزاد می شوند و باعث می شود که تخمدان ها یکی از مهمترین اعضای بدن فرد مونث باشند.

پرسش هایی در مورد سرطان تخمدان که از پزشک باید پرسید

هنگامی که برای فردی تشخیص سرطان تخمدان مطرح می شود، موارد زیادی در ذهن وی شکل می گیرد. اگر برای بیمار سرطان تخمدان تشخیص داده شود، وضعیت مشابه قبل است، ولی اگر زن مبتلا جوان باشد، و این اختلال مدت ها قبل از قاعدگی رخ دهد، اضطراب و شک زیادی در وی ایجاد می شود. بهتر است از پزشک و تیم مراقبت در مورد این وضعیت سوال شود.

پیشگیری از سرطان تخمدان

پیشگیری از سرطان تخمدان تا حد معینی امکان پذیر است. عوامل خطر متعددی وجود دارد و زنان دارای این عوامل خطر می بایست از نتایج این بیماری آگاه باشند و برای استفاده از برخی روش های پیشگیری آماده شوند.

تشخیص، غربالگری و آزمون های سرطان تخمدان

تومور مارکرها (نشانگرهای بیولوژیک تخمدانی) موادی هستند که در بدن بیماران مبتلا به سرطان تخمدان شناسایی می شوند. این مواد ممکن است از خود تخمدان های متاثر شده و سایر بافت ها ایجاد شوند. تومور مارکر ها به طور وسیعی برای غربالگری وجود یا عدم وجود تومورها استفاده می شوند.

درمان سرطان تخمدان

گزینه های درمانی استاندارد برای سرطان تخمدان را می توان به طور وسیعی به انواع موضعی و سیستمیک تقسیم بندی کرد. گزینه های درمانی موضعی شامل جراحی و رادیوتراپی (اشعه درمانی) هستند. گزینه درمانی سیستمیک، شیمی درمانی است. تومورهای تخمدانی از نوع طناب جنسی گروهی ناهمگن از تومورها هستند و برخی از آن ها نئوپلاسم های بسیار جالبی در غدد جنسی هستند.

سوالات متداول در مورد سرطان تخمدان

سوالات زیادی در مورد سرطان تخمدان وجود دارد. اگر سرطان تخمدان تشخیص داده شود، باعث اضطراب و نگرانی زیادی در میان زنان می شود. به طور مثال چطور بیماری ایجاد می شود؟

علل سرطان تخمدان

سرطان بیماری تقسیم سلولی کنترل نشده است. سلول های دچار تقسیم سلولی کنترل نشده توانایی آپتوزیز خود را از دست می دهند و بنابراین به صورت توده انباشته می شوند. تمام سرطان ها ناشی از نوعی انحراف ژن ها از حالت طبیعی شان است.

مراحل سرطان تخمدان

سرطان های تخمدانی نوع اپیتلیالی- Ovarian epithelial cancers را می توان بر اساس معیار FIGO- international federation of gynecology and obstetrics- انجمن بین المللی زنان و مامایی) مرحله بندی کرد. مرحله بندی سرطان تخمدان بر اساس مشاهداتی است که در طی بررسی های زمان جراحی مشخص می شود.

مراقبت شخصی در مورد سرطان تخمدان

بیمار می بایست رفتارهای مناسب و سالم خوبی داشته باشد تا تکمیل کننده ی درمان وی باشد. رفتارها و درمان های پیگیرانه در طی دوره ی بعد از درمان هم به صورت متعادلی مهم و با اهمیت می باشند.

واکسن سرطان تخمدان

اخیراً محققان واکسنی پیدا کرده اند که در مقابله با سرطان تخمدان اثربخش است. این واکسن از آن جهت قابل توجه است که از ظرفیت ایمنی بدن استفاده می کند. این واکسن پاسخ ایمنی به سرطان تخمدان را در بدن فعال می کند.

Top