ادامه موضوع

سوالات متداول در مورد سرطان تخمدان
پیشگیری از سرطان تخمدان
مراقبت شخصی در مورد سرطان تخمدان
مراحل سرطان تخمدان
درمان سرطان تخمدان
واکسن سرطان تخمدان
پرسش هایی در مورد سرطان تخمدان که از پزشک باید پرسید
تشخیص، غربالگری و آزمون های سرطان تخمدان
سرطان تخمدان
علل سرطان تخمدان

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
عوامل خطر هر بیماری، مواردی هستند که احتمال ابتلاء به آن بیماری را افزایش می دهند. برای سرطان ها هم عوامل خطری وجود دارد. عوامل خطر مربوط به هر نوع سرطان و در واقع تمام سرطان ها متغیر است. عوامل خطر سرطان پستان ممکن است عوامل خطر سرطان تخمدان نباشد و بالعکس. عوامل خطر مرتبط با سرطان تخمدان فراوان است و این عوامل خطر بر اساس تحقیقات فراوان و مشاهدات مداوم مشخص شده اند. احتمال ایجاد سرطان تخمدان در برخی نژادها بیشتر است. زنان اروپای شمالی و زنان سفید پوست آمریکای شمالی بیشترین نژادهایی هستند که تحت تاثیر قرار می گیرند. زنان جوامع آسیایی کمتر تحت تاثیر قرار می گیرند. سن، عامل خطر دیگری است که سرطان تخمدان را تحت تاثیر قرار می دهد.

عوامل خطر اصلی برای سرطان تخمدان عبارتند از:
  • سن
  • خطر مربوط به مشخصات خانوادگی (شانس فامیلی بودن سرطان)
  • شرح حال (تاریخچه) فردی
  • شرح حال و تاریخچه ی باروری
  • چاقی
  • داروهای باروری
  • Talcum powder (پودر تالک)
  • خطر هورمون درمانی (درمان با هورمون ها)
سرطان تخمدان به صورت شایعی در زنان 50 تا 60 ساله مشاهده می شود. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در طی این دوره بیش از خطر ابتلا به آن در سن کم است.

سرطان تخمدان در زنان زیر 45 سال ناشایع است. نسبت بروز سرطان تخمدان در زنان زیر 40 سال 1 به 10 است ولی نسبت بروز سرطان تخمدان در زنان 40 ساله و بالاتر 1 به 3 می باشد. سن حد واسط از نظر ابتلا به سرطان تخمدان به نظر 46 سال می باشد. تعداد زنان با سن کمتر از 21 سال که به سرطان تخمدان مبتلا می شوند، نادر است و تنها زیر 1 درصد همه ی موارد گزارش شده می باشند. زنانی که چاق هستند، شانس بالاتری از نظر ابتلا به سرطان تخمدان دارند. با افزایش وزن، شانس ابتلا به این سرطان تا 50 درصد بالا می رود.

زنانی که شروع زودرس قاعدگی را در زیر 12 سال تجربه می کنند، شانس بیشتری از نظر ابتلا به این بیماری دارند. زنانی که هیچ کودکی ندارند و زنانی که بعد از 30 سال اولین زایمان را انجام می دهند، در خطر بالاتری از نظر ابتلا به این سرطان قرار دارند. زنانی که زمان یائسگی آن ها بعد از 50 سال است، هم شانس خطر بالایی دارند. به نظر می رسد که تعداد دوره های قاعدگی و بروز سرطان تخمدان با هم نسبت مستقیمی دارند. مصرف طولانی مدت و منظم کلومیفن سیترات -clomiphine citrate می تواند باعث سرطان تخمدان شود، در ضمن هنگامی که زنان بعد از مصرف این دارو باردار نشوند، این خطر افزایش می یابد. ناباروری- Infertility هم یک خطر مضاعف دیگر برای سرطان تخمدان می باشد.

شرح حال خانوادگی سرطان تخمدان (تاریخچه ی خانوادگی از نظر ابتلا به سرطان تخمدان) یکی از خطرات اصلی است که می بایست کاملاً جدی تلقی شود. اگر دو نفر از بستگان درجه اول به این سرطان مبتلا باشند، خطر ابتلا به این سرطان 35 تا 40 درصد است. اگر یکی از بستگان درجه دوم به سرطان تخمدان مبتلا شود، شانس آن 2 تا 10 برابر وضعیت طبیعی است. اگر تنها یکی از بستگان درجه اول در دوران بعد از یائسگی به این سرطان مبتلا شود ممکن است یک مورد اسپورادیک (تک گیر) باشد و خطر اصلی و تهدید کننده ای برای زنان دیگر نمی باشد. تاریخچه ی (شرح حال) فردی سرطان پستان یا تخمدان هم عامل خطر اصلی و مهمی برای این بیماری است. استفاده از talcum powder (پودر تالک) در نواحی تناسلی جنس مونث یا بر روی سینه بند هم، عامل خطر مهمی از نظر ابتلا به سرطان تخمدان است.
 
 
دسته بندی
سرطان » سرطان تخمدان
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

چرخش روسی با دستگاه سیم کش

کلین اند پرس

روی یک تخت شیب دار

با نیمکت لاری

چرخش به خارج با تسمه

دوچرخه زدن

Top