سوالات زیادی در مورد سرطان تخمدان وجود دارد. اگر سرطان تخمدان تشخیص داده شود، باعث اضطراب و نگرانی زیادی در میان زنان می شود. زنان از انگ اجتماعی بیماری خود و از نتایج درمان و تمام موارد ناخواسته ای که به بیماری آن ها مربوط است، می ترسند. سرطان تخمدان عامل بسیاری از موارد مرگ و میر در میان زنان است. سرطان تخمدان در دهه ی 4 یا 5 زندگی خانم ها مشخص می شود. این بیماری علتی برای اضطراب و نگرانی است، وضعیت سلامتی تمام این زنان ممکن است مطلوب نباشد و این بیماری در صورتی که با ضعف همراه شود، علتی برای نگرانی بیشتر است. سوالاتی که مکرراً پرسیده می شود را می توان در سه دسته ی وسیع تقسیم بندی کرد. در مورد درمان و نتایج حاصله پس از درمان، در مورد استعداد خانوادگی ابتلا به یک بیماری و در مورد باورهایی که در این رابطه وجود دارد.

در مورد بیماری و در مورد نتایج پس از درمان بیماری، موارد شک برانگیز زیادی وجود دارد، شامل:
 • سوال در مورد بیماری؟
 • چطور بیماری ایجاد می شود؟
 • آیا بیماری قابل درمان است؟
 • آیا بیماری شایع و متداول است؟
 • آیا درمان بیماری دردناک است؟
 • آیا درمان شامل شیمی درمانی (کموتراپی) هم می باشد؟
 • آیا درمان شامل رادیوتراپی (اشعه درمانی) هم می باشد؟
 • آیا برای درمان این بیماری جراحی کافی است؟
 • آیا این وضعیت باعث ایجاد سرطان در سایر نقاط بدن هم می شود؟
 • آیا زندگی پس از درمان مشکل است؟
 • آیا بدن پس از درمان ضعیف است؟
 • آیا هیچ رژیم کنترلی برای پیگیری پس از درمان وجود دارد؟
 • آیا شانسی برای ابتلای مجدد به بیماری وجود دارد؟
این موارد اصلی ترین سوالاتی هستند که در ذهن بیماران تداعی می شوند. حقیقت اینست که سرطان تخمدان اگر در مراحل اولیه بیماری شناسایی شود، به طور کامل قابل علاج است. درمان آن مشابه درمان سایر سرطان هاست و شامل جراحی در پی درمان کمکی (ادجوان) (adjuvant therapy) است. شیمی درمانی (کموتراپی) با داروهای BEP (بلئومایسین، اتوپوزاید و سیس پلاستین) بعد از جراحی به نظر موثر است و برای سال ها مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته است. فردی که می خواهد تحت درمان قرار بگیرد، در آغاز خسته می باشد و بدن به آرامی وارد مرحله ی طبیعی می شود. شیمی درمانی و رادیوتراپی (اشعه درمانی) ممکن است باعث ریزش مو شود، این حالت ممکن است برای زنان خجالت آور باشد ولی میزان ریزش مو در بین زنان متغیر است. برخی زنان میزان ریزش موی کمتری را تجربه می کنند و در برخی دیگر میزان ریزش مو زیاد است. زنان ممکن است در مورد خطرات و روش های پیشگیری نگران باشند.

وجود زمینه ی استعداد خانوادگی از نظر ابتلا به سرطان تخمدان، نگران کننده و اضطراب آور می باشد. سوالات پیرامون این مطلب شامل موارد زیر می باشد:
 • آیا اعضای خانواده من دچار سرطان تخمدان خواهند شد؟
 • احتمال ابتلا به سرطان تخمدان برای آن ها چقدر است؟
 • عوامل خطر مرتبط با سرطان تخمدان کدامند؟
 • آیا آن ها باید از داروهای ضد بارداری خوراکی (oral contraceptives) ) (OCP) استفاده کنند؟
 • آیا آن ها می بایست تحت اووفورکتومی پروفیلاکتیک ( برداشت پیشگیرانه تخمدان ها) (prophylactic oophorectomy) قرار بگیرند؟
 • روش های پیشگیری دیگر چیست؟/ آیا چاقی باعث سرطان تخمدان می شود؟
این سوالات متداول هستند و حقیقت اینست که علاوه بر استعداد ژنتیکی عوامل خطر قوی دیگری وجود ندارد. کنترل رژیم غذایی و مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی سودمند است، ولی این داروها (OCP) ممکن است خطر سرطان پستان را افزایش دهند.

از باورهایی که در مورد سرطان تخمدان وجود دارد باید دوری کرد. این روایات از نظر بسیاری از زنان واقعی تلقی می شود و آن ها در مورد این موارد مضطرب هستند. سوالات زیادی در رابطه با این علائم وجود دارد. علائمی مثل درد پشت، خونریزی واژینال (خونریزی از دستگاه تناسلی جنس مونث) و تورم پاها و غیره، علتی برای اضطراب و نگرانی هستند، ولی حقیقت اینست که این ها تنها علائم هستند و تمام این علائم همیشه نشانه سرطان تخمدان نیستند.
 

ادامه این موضوع

سرطان تخمدان

تخمدان ها مسئول ترشح استروژن و پروژسترون هستند، دو هورمونی که برای رهایش (آزاد شدن) تخمک یا اووم و همچنین برای روند متعاقب باروری، لانه گزینی، بارداری و زایمان مهم هستند. تخمک ها از تخمدان ها آزاد می شوند و باعث می شود که تخمدان ها یکی از مهمترین اعضای بدن فرد مونث باشند.

پرسش هایی در مورد سرطان تخمدان که از پزشک باید پرسید

هنگامی که برای فردی تشخیص سرطان تخمدان مطرح می شود، موارد زیادی در ذهن وی شکل می گیرد. اگر برای بیمار سرطان تخمدان تشخیص داده شود، وضعیت مشابه قبل است، ولی اگر زن مبتلا جوان باشد، و این اختلال مدت ها قبل از قاعدگی رخ دهد، اضطراب و شک زیادی در وی ایجاد می شود. بهتر است از پزشک و تیم مراقبت در مورد این وضعیت سوال شود.

پیشگیری از سرطان تخمدان

پیشگیری از سرطان تخمدان تا حد معینی امکان پذیر است. عوامل خطر متعددی وجود دارد و زنان دارای این عوامل خطر می بایست از نتایج این بیماری آگاه باشند و برای استفاده از برخی روش های پیشگیری آماده شوند.

تشخیص، غربالگری و آزمون های سرطان تخمدان

تومور مارکرها (نشانگرهای بیولوژیک تخمدانی) موادی هستند که در بدن بیماران مبتلا به سرطان تخمدان شناسایی می شوند. این مواد ممکن است از خود تخمدان های متاثر شده و سایر بافت ها ایجاد شوند. تومور مارکر ها به طور وسیعی برای غربالگری وجود یا عدم وجود تومورها استفاده می شوند.

درمان سرطان تخمدان

گزینه های درمانی استاندارد برای سرطان تخمدان را می توان به طور وسیعی به انواع موضعی و سیستمیک تقسیم بندی کرد. گزینه های درمانی موضعی شامل جراحی و رادیوتراپی (اشعه درمانی) هستند. گزینه درمانی سیستمیک، شیمی درمانی است. تومورهای تخمدانی از نوع طناب جنسی گروهی ناهمگن از تومورها هستند و برخی از آن ها نئوپلاسم های بسیار جالبی در غدد جنسی هستند.

علل سرطان تخمدان

سرطان بیماری تقسیم سلولی کنترل نشده است. سلول های دچار تقسیم سلولی کنترل نشده توانایی آپتوزیز خود را از دست می دهند و بنابراین به صورت توده انباشته می شوند. تمام سرطان ها ناشی از نوعی انحراف ژن ها از حالت طبیعی شان است.

عوامل خطر سرطان تخمدان

عوامل خطر مربوط به سرطان تخمدان بسیار زیاد است و از تحقیقات فراوان و مشاهدات مداوم حاصل می شود. در برخی نژاد ها، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان تخمدان وجود دارد.

مراحل سرطان تخمدان

سرطان های تخمدانی نوع اپیتلیالی- Ovarian epithelial cancers را می توان بر اساس معیار FIGO- international federation of gynecology and obstetrics- انجمن بین المللی زنان و مامایی) مرحله بندی کرد. مرحله بندی سرطان تخمدان بر اساس مشاهداتی است که در طی بررسی های زمان جراحی مشخص می شود.

مراقبت شخصی در مورد سرطان تخمدان

بیمار می بایست رفتارهای مناسب و سالم خوبی داشته باشد تا تکمیل کننده ی درمان وی باشد. رفتارها و درمان های پیگیرانه در طی دوره ی بعد از درمان هم به صورت متعادلی مهم و با اهمیت می باشند.

واکسن سرطان تخمدان

اخیراً محققان واکسنی پیدا کرده اند که در مقابله با سرطان تخمدان اثربخش است. این واکسن از آن جهت قابل توجه است که از ظرفیت ایمنی بدن استفاده می کند. این واکسن پاسخ ایمنی به سرطان تخمدان را در بدن فعال می کند.

Top