ادامه موضوع

تالاسمی
درمان بیماری تالاسمی
علائم بیماری تالاسمی
تالاسمی مینور
تالاسمی ماژور
تالاسمی تریت و علل آن
تالاسمی آلفا

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
بر خلاف تالاسمی آلفا، تالاسمی بتا با ساخت غیر طبیعی زنجیره های بتا گلوبین مشخص می شود. تالاسمی بتا، به عنوان تالاسمی ماژور هم شناخته می شود چون باعث ایجاد انواع جدی کم خونی می شود به طوری که می تواند تنها با استفاده از انتقال خون های دوره ای تحت کنترل قرار بگیرد. در سایر موارد، تالاسمی بتا به صورت کم خونی میکروسیتیک (کم خونی با سایر کوچک گلبول های قرمز) مشخص می شود. عموما تالاسمی با نقائص ژنتیکی در ژن های گلوبین مشخص می شود. در نتیجه، تالاسمی بتا به عنوان اختلال ژنتیکی در ژن های گلوبین بتا تفسیر می شود.

به علاوه، این وضعیت طبی دو زیر گروه دارد: بتا تالاسمی مینور که با ناهنجاری هایی در ژن های گلوبین بتا مشخص می شود و بتا تالاسمی ماژور که در نتیجه ی ساخت زنجیره های بتا گلوبین ظاهر می شود.

میزان وقوع آن در تمام جهان یکسان نمی باشد. آفریقا، آسیای جنوب شرقی و مدیترانه احتمال بالاتری برای ابتلا به این تالاسمی دارند. وقتی که جمعیتی از این نواحی به ناحیه ی دیگر می رود، هنوز هم احتمال ابتلا به تالاسمی وجود دارد. جنسیت بر روی وقوع این بیماری اثری ندارد، و مردان و زنان به طور برابری شانس ابتلا به تالاسمی دارند. واقعیت دیگر مرتبط با این بیماری نشان می دهد که علائم آن با افزایش سن واضح تر می شود. نشانه های این بیماری بیان می کند که در ماه ششم پس از تولد این اختلال مشهود تر می شود.

عوارض این بیماری، فرم جدی از کم خونی است، به علاوه می تواند منجر به نارسایی قلبی هم بشود. در برخی از بیماران، تغییرات اسکلتی با تالاسمی بتا ارتباط دارد. به علاوه، افرادی که به این وضعیت طبی مبتلا هستند، اختلالات زیر را هم دارند:
  • افزایش بیلی روبین خون
  • سنگ های کیسه صفرا که شامل بیلی روبین است.
علل تالاسمی بتا می تواند شامل تغییر در ژن های گلوبین بتا باشد. در کنار این موارد، اجزای بسیار دیگری هم وجود دارد که علائم بتا تالاسمی را تعیین می کنند. به علت برخی از این موارد، بیماران ممکن است علائم متفاوتی را نشان دهند، اگر چه ژن های بتا گلوبین در برخی موارد تغییر می کند. وقتی که علائم آن همانند سایر بیماری ها باشد، آزمایشات اختصاصی انجام می شود. مشخص شدن کم خونی میکروسیتیک با شدت کمتر در طی تشخیص می تواند کمک کننده باشد. شمارش گلبول های قرمز خون هم ممکن است در طی تحلیل انجام شود. الکتروفورز و کروماتوگرافی ستونی هم دو روش برای کمک به پزشکان در تشخیص صحیح بتا تالاسمی ماژور می باشند. تحلیل و بررسی پورفیرین اریتروسیتی آزاد ، نقش مهمی را در طی تشخیص بیماری بر عهده دارد. این آزمایشات زمانی موثر هستند که سعی می کنیم بتا تالاسمی مینور را تشخیص دهیم. به علاوه، بررسی سطح آهن خون به پزشکان اطلاعاتی را در مورد شدت کم خونی و اضافه بار احتمالی آهن ارائه می دهد. در برخی موارد، پزشکان بررسی مغز استخوان را انجام می دهند.

ممکن است بتوان بتا تالاسمی را پیش از تولد هم تشخیص داد. علاوه بر این، در بیماران بالغ، وقتی که مشخص می شود این بیماران تغییراتی را در ساختار اسکلتی خود دارند، می توان از آزمون های تصویر برداری هم استفاده کرد. در افراد مبتلا به بتا تالاسمی، قشر استخوان نازک می شود. بیشترین نواحی که متاثر می شوند جمجمه، استخوان های دراز و مهره ها می باشد. افرادی که دچار بیماری بتا تالاسمی هستند، هم ممکن است با مشکلاتی در کبد و درخت صفراوی تظاهر کنند. در حالی که، وضعیت قلب بیماران هم بسیار مهم است، به علت آن که بتا تالاسمی با اضافه بار آهن ارتباط دارد و ممکن است نارسایی قلبی ایجاد شود.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » تالاسمی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

بلند کردن هالتر

کرانچ با دستگاه

چرخش به خارج با تسمه

تمرین ایستاده با دمبل

پرس سینه - وزنه برداری

غلتاندن با هالتر روی زانو

Top