ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
کم خونی داسی شکل بیماری خونی است که در اثر اختلال در تولید هموگلوبین ایجاد می شود. هموگلوبین پروتئینی است که در خون وجود دارد و مسئول جابجایی اکسیژن در تمام بدن می باشد. در وضعیت های طبیعی، گلبول های قرمز خون شکل خاصی دارند ( مقعر الطرفین هستند) و همراه با هموگلوبین مقادیر مورد نیاز اکسیژن را به همه ی سلول های دیگر حمل می کنند. در کم خونی داسی شکل، هموگلوبین شکل غیر طبیعی دارد و به فرم داس در می آید. در این حالت، رگ های خونی بسته می شود و حمل عادی اکسیژن تحت تاثیر قرار می گیرد.

در کم خونی داسی شکل، عمر طبیعی گلبول های قرمز که در حدود 4 ماه بوده، به 20 روز کاهش می یابد. شمارش گلبول های قرمز خون کاهش می یابد و در نتیجه کم خونی ایجاد می شود.

کم خونی داسی شکل ارتباط قوی با نژاد آفریقایی دارد. بنا براین یکی از هر 12 آمریکایی آفریقایی ژن عامل ایجاد کننده ی کم خونی داسی شکل را دارند. این بیماری یک منشاء ارثی هم دارد و نمی تواند درمان شود. نشان داده شده است که کم خونی داسی شکل ممکن است نتیجه ی تغییر ژنتیکی (به عنوان جهش) باشد که هزاران سال قبل رخ داده است.

این بیماری واگیر دار نمی باشد و تنها راه ابتلا به آن وضعیت بیولوژیک والدین می باشد. کم خونی داسی شکل در صورتی ایجاد می شود که تنها هر دو والد ژن این بیماری را به فرزند خود منتقل کند. اگر کودک تنها از یک والد این ژن را بگیرد، کم خونی داسی شکل ایجاد نمی شود.

اولین علائم در 4 ماه پس از تولد کودک دیده می شود. وضعیت های تشدید شونده ای در این اختلال وجود دارد، شامل بحران همولیز، سکستراسیون و یا بحران آپلاستیک. این بحران ها ممکن است در تمام طول عمر وجود داشته باشند. شایع ترین علائم برای کم خونی داسی شکل، عبارتند از:

خستگی، زردی، درد استخوانی، تند شدن ضربان قلب ، تاخیر رشد و تب

تنها راه برای تشخیص کم خونی داسی شکل، انجام آزمایش خون می باشد شامل CBC (شمارش کامل سلول های خونی) و یا الکتروفورز هموگلوبین.
دیگر آزمونی که وجود آنمی داسی شکل را نشان می دهد، آزمون سلول داسی شکل می باشد که در آن اشکال غیر طبیعی هموگلوبین شناسایی می شود.

درمان کم خونی داسی شکل کار سختی است و به نظر می رسد که علاج آن غیر ممکن باشد. معمولا پزشکان برای بیمار اسید فولیک تجویز می کنند تا عملکرد بدن را در تولید گلبول های قرمز تسهیل کند. داروهای موثر در درمان درد در طی بحران های حاد ضروری هستند. این بحران ها می تواند در خانه هم اداره شود ولی اگر شدید باشد، مراقبت های بیمارستانی توصیه می شود. افراد جوان، که به آنمی داسی شکل مبتلا هستند، در طی زمان تحت ترانسفیوژن قرار می گیرند تا گلبول های قرمز خون را به اعضای بدن برسانند.

علی رغم تمام تلاش های انجام شده برای درمان کم خونی داسی شکل، هیچ دارویی در این رابطه کشف نشده است. ولی هیدروکسی اوره، دارویی است که درد حاد را در طی بحران ها کاهش می دهد و احتمال نیاز به بستری در بیمارستان را هم کم می کند. ژن درمانی به عنوان روش ابداعی در این زمینه لحاظ می شود و دانشمندان بر این باورند که در آینده امکان این وجود خواهد داشت که کم خونی داسی شکل را با برداشت ژن عامل ایجاد کننده ی بیماری، درمان کنیم.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

غلتاندن با هالتر روی زانو

دیپ با نیمکت

حرکت دو ضرب با دمبل

وزنه برداری دو ضرب

حالت ایستاده

خم به جلو با کابل

Top