ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
آنمی پرنیشیوز با برخی از کمبود های ویتامین B12 یا همان کوبالامین در بدن ارتباط دارد. این اختلال نشان می دهد که چگونه تولید گلبول های قرمز کاهش می یابد. در این حالت، گلبول های قرمز بسیار بزرگ می شوند و نمی توانند به اندازه ی مناسبی تقسیم شوند. ویتامین B12 جزء اصلی و مهمی برای ایجاد گلبول های قرمز می باشد ولی برای عملکرد دستگاه عصبی هم مهم می باشد و باعث می شود تا دستگاه عصبی، فعالیت های طبیعی را نشان دهد.

جذب ویتامین B12 توسط پروتئینی به نام فاکتور داخلی انجام می شود. این پروتئین توسط سلول های جداره ی معده تولید می شود. اگر در طی جراحی بخشی از بافت های معده آسیب ببیند، سلول های خاصی که این پروتئین را می سازند هم نمی توانند به فعالیت طبیعی خود ادامه دهند. کمبود ویتامین B12، در آنمی پرنیشیوز ممکن است به علت عدم رعایت رژیم غذایی متعادل باشد (حالتی که رژیم غذایی گیاه خواری نام دارد).

برای فهمیدن این که بدن کمبود ویتامین B12 دارد، آزمایش خون انجام می شود. آزمون شمارش کامل سلول های خونی (CBC) اطلاعاتی را در مورد تعداد گلبول های قرمز، تعداد گلبول های سفید، هموگلوبین، هماتوکریت و اندازه ی گلبول های قرمز ارائه می دهد. آزمون بررسی مغز استخوان روشی است که در طی آن نمونه ای از مغز استخوان برای ارزیابی آزمایشگاهی برداشته می شود. از این روش برای شناسایی لوکمی هم استفاده می شود و تنها برای تشخیص آنمی پرنیشیوز کاربرد ندارد. آزمون شیلینگ سطح جذبی ویتامین B12 را در بدن نشان می دهد. آنمی پرنیشیوز را می توان پس از آزمون بررسی سطح ویتامین B12 هم تشخیص داد. پس از انجام سایر آزمون ها و زمانی که آنمی مگالوبلاستیک (کم خونی با سلول های بزرگ تر از حد عادی) تشخیص داده شد، واضح است که احتمال آنمی پرنیشیور وجود دارد. (کم خونی پرنیشیوز نوعی آنمی مگالوبلاستیک است).

آنمی پرنیشیوز در اطفال معمولا در اثر عوامل ژنتیکی رخ می دهد و این نوع کم خونی، نمونه ای از آنمی پرنیشیوز مادرزادی است. این نوع آنمی پرنیشیوز بسیار نادر است. مطلب جالب دیگر در مورد آنمی پرنیشیوز این است که به نژاد هم بستگی دارد.

همان طور که پیش تر اشاره شد، آنمی پرنیشیوز باعث ایجاد مشکلات عصبی، قلبی عروقی و معده ای – روده ای می شود و خود را با کوتاه شدن تنفس (تنگی نفس)، ضربان قلب بالا، اسهال، خونریزی لثه ای و یا خستگی نشان می دهد.

درمان آنمی پرنیشیوز معمولا شامل تزریق ویتامین B12 است. اگر آتروفی معده مشخص شد، در ادامه مکمل های ویتامین B12 به صورت خوراکی تجویز می شود. همچنین ماده ای شامل ویتامین B12 وجود دارد که می توان آن را از راه داخل بینی تجویز کرد. درمان آنمی پرنیشیوز می بایست همیشه توسط رژیم غذایی مناسبی پیگیری شود، تا مقادیر کافی و مورد نیاز فولیک اسید، آهن و ویتامین ث در دسترس باشد.

بیمار مبتلا به آنمی پرنیشیوز ممکن است به سرطان معده هم مبتلا باشد. همچنین ممکن است پولیپ معده هم وجود داشته باشد که در زمان مشخص و صحیحی درمان نشود، ولی می تواند اختلالات شدید دستگاه عصبی هم وجود داشته باشد که باعث ایجاد سوزن سوزن شدن و تحریک شود.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

کرانچ با دستگاه

بلند کردن کتل

تقویت دلتویید با دستگاه سیم کش

کرانچ معکوس با سیم کش

به پهلو

رساندن دست به پاشنه پا

Top