ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
کم خونی فقر آهن، بیشترین اختلال خونی است که دیده می شود. کم خونی فقر آهن با کاهش تعداد گلبول های قرمز خون مشخص می شود که در نتیجه ی نقص آهن ایجاد می شود. برای تولید پروتئینی که هموگلوبین نام دارد، آهن لازم است. این پروتئین نقش بسیار مهمی در بدن بر عهده دارد. این پروتئین در حمل اکسیژن از ریه ها به تمام سلول های بدن موثر است.

در بیشتر موارد، کم خونی فقر آهن در خانم ها ظاهر می شود. داده های آماری نشان می دهد که 50 درصد خانم های باردار و 20 درصد زنان به طور کلی با این اختلال خونی مواجه هستند.

کم خونی فقر آهن ممکن است در اثر کمبود مواد معدنی رژیم غذایی ایجاد شود، به طوری که این رژیم های غذایی از نظر آهن فقیر هستند و یا به علت از دست رفتن خون رخ می دهد. وقتی که خونریزی رخ می دهد، بخش مهمی از آهنی که در خون وجود دارد، از دست می رود. از دست رفتن حجیم خون معمولا در افرادی رخ می دهد که دچار زخم پپتیک (زخم معده و زخم دئودنوم)، تومورهای کلیوی و یا مثانه و یا فیبروئید های رحمی هستند. خونریزی هموروئید هم به عنوان عاملی است که نشانه ی آنمی فقر آهن می باشد.

متداول ترین علائم برای کم خونی فقر آهن، خستگی و رنگ پریدگی پوست می باشد. همچنین، کوتاهی تنفس (تنگی نفس) و یا سردی اندام ها هم ممکن است در بیمارانی که دچار کم خونی فقر آهن هستند، دیده شود. بروز سردرد و نیز کاهش اشتها هم علائمی از این اختلال خونی می باشد، ولی تنها در موارد نادری این علائم ظاهر می شوند. اشتهای ضعیف و نامناسب معمولا در افرادی دیده می شود که کم خونی فقر آهن دارند. به علاوه، سندرم پای بی قرار هم به نظر یکی از علائم کم خونی فقر آهن می باشد. در حالی که، این علائم معمولا بدون آن که به آن ها توجهی شود، فراموش می شوند. این همان علتی است که چرا بهتر است هر چه زودتر به دنبال مراقبت پزشکی باشیم تا افراد بتوانند این علائم را متوجه شوند.

در صورتی که مواد معدنی در رژیم غذایی کم باشد، آنمی فقر آهن رخ می دهد. در این مورد، غذاهای خورده شده که از نظر آهن غنی هستند، ساده ترین روش برای حل این مشکل می باشند. یکی از مهم ترین منابع برای آهن، گوشت است. در نتیجه، از رژیم غذایی بر پایه ی گوشت که می تواند روشی برای پیشگیری باشد، می توان برای درمان کم خونی فقر آهن هم استفاده کرد. تخم مرغ و غلات کامل هم غذاهایی هستند که آهن دارند. این مواد را می توان برای درمان کم خونی فقر آهن استفاده کرد.

این اختلال خونی ممکن است در اثر ظرفیت نامناسب بدن برای جذب آهن ظاهر شود. این حالت معمولا زمانی رخ می دهد که اختلال روده ای وجود داشته باشد. روده ی کوچک وظیفه ی جذب آهن را در سیستم گوارشی بر عهده دارد، پس اختلال این عضو ممکن است موجب کم خونی فقر آهن شود. در سایر موارد، کم خونی فقر آهن زمانی ظاهر می شود که افراد از درمانی که بر اساس داروهای پیشگیری کننده ی جذب آهن است، استفاده کنند.

اختلالات قلبی، مشکلات رشد و سایر مسائل که در طی بارداری ظاهر می شوند، مهمترین و بیشترین عوارضی هستند که ممکن است در کم خونی فقر آهن وجود داشته باشد. این همان علتی است که چرا پیگیری درمان، حیاتی و مهم است. افراد می بایست هر چه سریع تر به محض این که متوجه علائم شدند، آن را به پزشک اطلاع دهند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

چرخش داخلی با کابل

سیم کش با تکنیک فلیپ ( Flip ) جودو

روی یک تخت شیب دار

پرس شانه با سیم کش

پشت بازو خوابیده

تقویت دلتویید با دستگاه سیم کش

Top