ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
آنمی یا کم خونی یکی از رایج ترین بیماری های خون است که با کاهش مقدار هموگلوبین یا تعداد اریتروسایت ها (سلول های قرمز خون) مشخص می گردد. در برخی از موارد معلوم می شود که فرد هم کمبود هموگلوبین دارد و هم با کاهش تعداد اریتروسایت ها روبه روست. هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را به اعضای دیگر بدن انتقال می دهد. شدت آنمی براساس میزان اکسیژنی که به سلول ها می رسد تعیین می گردد. بخش زیادی ازهموگلوبین را آهن تشکیل می دهد. همچنین، آهن نقش مهمی در تولید اریتروسایت ها ایفا می کند. بنا براین، کمبود این ماده ی معدنی در بدن می تواند به بروز آنمی بیانجامد.

آنمی به سه علت ممکنست بروز کند: اول از همه، آنمی به سبب از دست دادن مقادیر زیاد خون (که هموراژی نامیده می شود) بروز می کند. دومی علت بروز آنمی از بین رفتن یا انهدام سلول های خونی است. انهدام سلول های خون همولیز نامیده می شود. سومین علت بروز آنمی کاهش میزان تولید سلول های قرمز خون است. روند تولید سلول های قرمز خون هماتوپوئز نامیده می شود که با کم شدن میزان آهن خون، آنمی ناشی از فقر آهن بروز می کند.

آنمی یکی از رایج ترین بیماری های خونی است. لازمست که زنان نشانه های حاکی از بروز آنمی را بشناسند تا بتوانند در مراحل اولیه آن را تشخیص دهند. آنمی انواع مختلفی دارد که هریک از آن ها با نام فاکتور خاصی شناخته شده است.

از آن جا که نشانه ها واضح نیستند، این اختلال خونی در بیشتر موارد ناشناخته باقی می ماند. نشانه های حاکی از بروز آنمی عبارتند از: کوتاه شدن تنفس، خستگی، تپش قلب و حتی نارسایی قلبی. رنگ پریدگی یکی از علائم قابل مشاهده ی این بیماری به شمار می رود و پزشکان آن را مبنایی برای تشخیص بیماری قرار می دهند. به منظور تشخیص آنمی، پزشکان برای فردی که نشانه های بیماری را ذکر کند آزمایش خون درخواست می کنند. این آزمایش اطلاعات مهمی را در باره تعداد سلول های قرمز خون، ابعاد اریتروسایت ها و غلظت هموگلوبین به دست می دهد. ممکنست پارامتر های دیگر ی هم مورد آزمایش قرار گیرد اما این سه مورد مهم ترین بخش آزمایش خون است.

به محض تشخیص بیماری، پزشکان نحوه ی درمان بیمار را شرح می دهند. اول از همه، باید علت بروز آنمی توضیح داده شود تا درمان بیماری نتیجه ی بهتری بدهد. از آن جا که کمبود آهن رایج ترین علت بروز آنمی است، درمان این عارضه تجویز آهن و مهم تر از همه مصرف مکمل های حاوی آهن را در بر می گیرد. در بیشتر موارد، این عارضه به راحتی درمان می شود مگر آن که بیماری های وخیم دیگری سبب بروز آنمی شده باشد. ویتامین ث میزان جذب آهن را افزایش می دهد. در نتیجه، به علاوه بر مصرف مکمل های حاوی آهن، بیمار مبتلا به آنمی فقر آهن باید در رژیم درمانی خود ویتامین ث هم داشته باشد. روند خونسازی یا هماتوپوئز با مصرف برخی از پروتئین های نوترکیب مانند آلفا پروتئین بهبود می یابد. آنمی بیماری پیشرونده ایست و اگر درمان نشود وخامت پیدا می کند. پس بهترست که به محض تشخیص آن، درمان را شروع کنیم.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس آرنولد با دمبل

پرس سینه با زنجیر

رساندن دست به پاشنه پا

کلین اند پرس

با دستگاه سیم کش

خم شدن به پهلو با میله هالتر

Top