ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
تشخیص آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
روش درمان بیماری پس از تشخیص آنمی معمولا" به علت بروز آن بستگی دارد. عناصر متعددی در بروز آنمی دخالت دارند. هرچند، سه مکانیسم را عامل بروز این بیماری خونی دانسته اند:

مهم ترین علت بروز آنمی از دست دادن مقدار زیاد خون یا هموراژی است. هموراژی منجر به کاهش سطح آهن در خون فرد خواهد شد. اگر سطح خونی آهن به شدت کاهش یابد، آنمی کمبود آهن یا فقر آهن بروز می کند. از دست دادن مقدار زیاد خون یکی از عواملی است که بروزآنمی پس از هموراژی را توجیه می کند. پس از خونریزی یا هموراژی شدید میزان تولید هموگلوبولین افزایش یافته و سطح آهن خون کاهش می یابد. بیشتر تغییراتی که در سلول های قرمز خون ایجاد می شود در مدت 120 روز اتفاق می افتد.
 دومین علت بروز آنمی همولیز است. همولیز به معنای انهدام یا از بین رفتن سلول های قرمز خون است. کاهش تعداد سلول های قرمز خون علت اصلی بروزآنمی ناشی از همولیز است. این عارضه سبب آزاد شدن هموگلوبین سلول های قرمز در پلاسمای خون می شود. بنا براین، انتقال اکسیژ ن با مشکل رو به رو خواهد شد.

سومی علت بروز آنمی هماتوپوئز یا خونسازی غیر طبیعی است. هماتوپوئز به تولید سلول های قرمز خون یا اریتروسایت ها گفته می شود. وقتی که تولید سلول های قرمز خون کمتر از مقدار طبیعی باشد، آنمی بروز می کند. کاهش سطح سلول های خون عامل مشخصه ی این نوع آنمی است. به طور معمول کمبود آهن در بدن می تواند سبب بروز این نوع آنمی شود.

علت دیگر بروز آنمی، پیروی از رژیم فاقد آهن است. به منظور پیشگیری از بروز این نوع بیماری خونی، باید عوامل بروز آن را شناسایی و آن ها را حذف کرد. مصرف غذاهای سرشار از آهن در پیشگیری از بروز این نوع آنمی موثر است. به طور مثال، گوشت یکی از منابع سرشار از آهن است. از سوی دیگر مصرف سبزیجات حاوی آهن از جمله اسفناج هم توصیه می شود. غذاهایی که از جذب آهن جلوگیری می کند هم نباید مصرف شود.

بدین ترتیب یکی از علت های بروز آنمی فقر آهن، اختلال در جذب آهن است. به منظور جلوگیری از بروز این عارضه باید علت اصلی را ازبین برد و درمان آنمی را با مصرف مکمل های حاوی ویتامین ث و آهن شروع کرد. ممکنست علت بروز این نوع آنمی مصرف نشاسته وخوردن خاک باشد. بیماری های مزمن مانند سندرم سلیاک هم به بروز این نوع آنمی منجر می شود.

شناسایی عوامل بروز آنمی بسیار با اهمیت است زیرا درمان بیماری بستگی زیادی به علت بروز آن دارد. همچنین شناسایی علت های بروز بیماری به پیشگیری از آن کمک می کند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

بلند کردن عضله دلتویید

ایستاده با هالتر

پوش پرس دوبل با کتل بل

دمبل روی نیمکت شیب دار

پرس شانه با کابل

بلند کردن هالتر

Top