روش درمان بیماری پس از تشخیص آنمی معمولا" به علت بروز آن بستگی دارد. عناصر متعددی در بروز آنمی دخالت دارند. هرچند، سه مکانیسم را عامل بروز این بیماری خونی دانسته اند:

مهم ترین علت بروز آنمی از دست دادن مقدار زیاد خون یا هموراژی است. هموراژی منجر به کاهش سطح آهن در خون فرد خواهد شد. اگر سطح خونی آهن به شدت کاهش یابد، آنمی کمبود آهن یا فقر آهن بروز می کند. از دست دادن مقدار زیاد خون یکی از عواملی است که بروزآنمی پس از هموراژی را توجیه می کند. پس از خونریزی یا هموراژی شدید میزان تولید هموگلوبولین افزایش یافته و سطح آهن خون کاهش می یابد. بیشتر تغییراتی که در سلول های قرمز خون ایجاد می شود در مدت 120 روز اتفاق می افتد.
 دومین علت بروز آنمی همولیز است. همولیز به معنای انهدام یا از بین رفتن سلول های قرمز خون است. کاهش تعداد سلول های قرمز خون علت اصلی بروزآنمی ناشی از همولیز است. این عارضه سبب آزاد شدن هموگلوبین سلول های قرمز در پلاسمای خون می شود. بنا براین، انتقال اکسیژ ن با مشکل رو به رو خواهد شد.

سومی علت بروز آنمی هماتوپوئز یا خونسازی غیر طبیعی است. هماتوپوئز به تولید سلول های قرمز خون یا اریتروسایت ها گفته می شود. وقتی که تولید سلول های قرمز خون کمتر از مقدار طبیعی باشد، آنمی بروز می کند. کاهش سطح سلول های خون عامل مشخصه ی این نوع آنمی است. به طور معمول کمبود آهن در بدن می تواند سبب بروز این نوع آنمی شود.

علت دیگر بروز آنمی، پیروی از رژیم فاقد آهن است. به منظور پیشگیری از بروز این نوع بیماری خونی، باید عوامل بروز آن را شناسایی و آن ها را حذف کرد. مصرف غذاهای سرشار از آهن در پیشگیری از بروز این نوع آنمی موثر است. به طور مثال، گوشت یکی از منابع سرشار از آهن است. از سوی دیگر مصرف سبزیجات حاوی آهن از جمله اسفناج هم توصیه می شود. غذاهایی که از جذب آهن جلوگیری می کند هم نباید مصرف شود.

بدین ترتیب یکی از علت های بروز آنمی فقر آهن، اختلال در جذب آهن است. به منظور جلوگیری از بروز این عارضه باید علت اصلی را ازبین برد و درمان آنمی را با مصرف مکمل های حاوی ویتامین ث و آهن شروع کرد. ممکنست علت بروز این نوع آنمی مصرف نشاسته وخوردن خاک باشد. بیماری های مزمن مانند سندرم سلیاک هم به بروز این نوع آنمی منجر می شود.

شناسایی عوامل بروز آنمی بسیار با اهمیت است زیرا درمان بیماری بستگی زیادی به علت بروز آن دارد. همچنین شناسایی علت های بروز بیماری به پیشگیری از آن کمک می کند.
 

ادامه این موضوع

آنمی

آنمی یا کم خونی یکی از رایج ترین بیماری های خون است که با کاهش مقدار هموگلوبین یا تعداد اریتروسایت ها مشخص می گردد. در برخی از موارد معلوم می شود که فرد هم کمبود هموگلوبین دارد و هم با کاهش تعداد اریتروسایت ها روبه روست.

آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری

پیشگیری از بروز آنمی کار ساده ایست و باید از دستورات پزشک پیروی کرد، آنمی به ندرت به شکل شدید و خطرناک بروز می کند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند آهن کافی دریافت نمی کنند. مصرف شیر گاو علاوه بر شیر مادر می تواند از بروز آنمی فقر آهن در نوزادان پیشگیری کند. لازم به ذکر است که مصرف شیر گاو به عنوان مکمل برای نوزادان باید از سن 1 سالگی به بعد در نظر گرفته شود.

آنمی آپلاستیک

موثرترین درمان برای آنمی آپلاستیک، پیوند مغز استخوان است. اما امکان پس زدن و نپذیرفتن پیوند وجود دارد. به منظور جلوگیری از بروز عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می شود. اگر بیماری بر اثر قرار گرفتن در معرض اشعه یا مواد شیمیایی ایجاد شده باشد، قرار نگرفتن در معرض این عوامل وضعیت بیمار را بهتر می کند.

آنمی پرنیشیوز

آنمی پرنیشیوز و یا آنمی بدخیم در اثر کمبود ویتامین B12 در بدن رخ می دهد. برای جذب این ویتامین می بایست گلیکوپروتئینی به نام فاکتور داخلی از سلول های جداره ی معده تولید شود تا بتواند این ویتامین را حمل کند. در این نوع کم خونی، اختلال در تولید حامل ویتامین، وجود دارد.

آنمی داسی شکل

یکی از انواع کم خونی که با شکل غیر عادی گلبول های قرمز تظاهر می کند، کم خونی داسی شکل می باشد. گلبول های قرمز دیگر مقعر الطرفین نبوده و به شکل داس هستند، پس ممکن است در رگ های ریز گیر کنند و اختلال اکسیژن رسانی به بافت ها ایجاد شود.

آنمی فقر آهن

کم خونی فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی می باشد. می دانیم که هموگلوبین دو جزء دارد، یکی پروتئینی به نام گلوبین و دیگری ماده ی معدنی به نام آهن. اگر آهن به هر دلیلی به اندازه کافی در دسترس بدن قرار نگیرد، کم خونی فقر آهن ظاهر می شود.

آنمی مزمن

آنمی مزمن را نمی توان یک بیماری بر شمرد. در بیشتر موقعیت ها تشخیص آنمی مزمن حاکی از ابتلا به بیماری دیگر است. در این مورد اختلال در تعداد سلول های قرمز خون ایجاد می شود، یعنی تعداد آن ها کاهش می یابد.

آنمی یا کم خونی همولیتیک

همولیز به معنای تجزیه ی هموگلوبین می باشد. در آنمی های همولیتیک، به دنبال تجزیه ی هموگلوبین، تعداد گلبول های قرمز هم کاهش می یابد.

انواع آنمی

بیش از یک نوع آنمی وجود دارد. طبقه بندی آنمی بر اساس معیار های متعددی انجام می شود. لازمست که برخی از متغیر ها برای شناسایی نوع آنمی در فرد مبتلا بررسی شود. در بررسی تشخیصی تعیین تعداد رتیکولوسایت ها ی خون بیمار نقش مهمی دارد.

تشخیص آنمی

مهم ترین آزمایشی که جهت تشخیص آنمی باید انجام شود آزمایش خون است. ابتدا شمارش سلول های خون بررسی می شود. اگر تعداد سلول های قرمز خون کم باشد یعنی ابتلا به عارضه ی دیگری سبب بروز آنمی شده است. در این مرحله از تشخیص، مقدار هموگلوبین (پروتئین حاوی آهن) باید اندازه گیری شود.

درمان آنمی

اگر بیماری آنمی بر اثر فقر آهن به وجود آمده است، روش درمانی آنمی باید شامل مصرف آهن خوراکی باشد. به بیماران توصیه می شود که مکمل های حاوی آهن را مصرف کنند. ویتامین ث هم در جذب آهن نقش مهمی دارد. درنتیجه باید رژیم درمانی بیمار مکمل های حاوی ویتامین ث را هم در بر داشته باشد. این روش درمانی در مورد آنمی فقر آهن موثر و موفقیت آمیز خواهد بود.

علائم و نشانه های آنمی

یکی از نشانه های آنمی، از حال رفتن و بیحالی است. خستگی هم براثر کمبود انرژی عارض می شود. کمبود انرژی براثر کمبود برخی از پروتئین ها ی مورد نیاز در اکسیژن رسانی توسط آهن هم ایجاد می شود.

Top