ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
بیشتر نشانه های آنمی واضح نیست. این مسئله تشخیص بیماری را دشوار می سازد. البته وقتی که فرد دریافت که قلبش تند تر می زند، رنگ پریده است، درد قفسه سینه و مشکلات شناختی دارد باید به پزشک مراجعه کند.

پزشکان نشانه های حاکی از بروز آنمی را بر مبنای معیار های معینی بررسی می کنند. نخستین پرسشی که پزشک از بیمار می پرسد، سوابق پزشکی بیمار است. در بیشتر موارد، بیماران به آنمی ثانویه دچار می شوند. در این مورد، تشخیص آنمی راحت تر است. بدین معنا که آنمی بر اثر بروز بیماری دیگری به وجود آمده است. هموراژی یا خونریزی می تواند سبب بروز آنمی فقر آهن شود. در نتیجه لازمست که پزشک از سابقه ی بروز خونریزی داخلی مطلع شود. تشخیص علت بروز آنمی به درمان بیماری کمک زیادی خواهد کرد. یعنی الگوی درمانی، هم درمان آنمی و هم درمان علت اصلی بروز آن را در بر می گیرد. یکی از اطلاعاتی که پزشک را در تشخیص بیماری یاری می دهد سابقه ی خونریزی های شدید قاعدگی در زنان است.

قدم بعدی در تشخیص آنمی، به دست آوردن اطلاعات در باره سوابق خانوادگی ابتلا به آنمی است. علت دانستن سوابق خانوادگی در مورد ابتلا به آنمی این است که برخی از انواع آنمی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

همچنین لازمست که پزشک درباره رژیم غذایی بیمار هم اطلاعاتی به دست آورد. به خصوص بیماری که مشکوک به ابتلا به بیماری آنمی فقر آهن باشد. این مرحله از تشخیص بیماری اهمیت زیادی دارد زیرا آنمی فقر آهن یکی از انواع رایج این بیماریست.

مهم ترین آزمایشی که جهت تشخیص آنمی باید انجام شود آزمایش خون است. ابتدا شمارش سلول های خون بررسی می شود. اگر تعداد سلول های قرمز خون کم باشد یعنی ابتلا به عارضه ی دیگری سبب بروز آنمی شده است. در این مرحله از تشخیص، مقدار هموگلوبین ( پروتئین حاوی آهن ) باید اندازه گیری شود.

به منظور تشخیص آنمی لازمست که پزشک مقادیر طبیعی تعداد سلول های قرمز خون و مقدار هموگلوبین را بداند. در صورت بروز آنمی در زنان، مقدار غلظت پروتئین باید کمتر از 5/7 میلی مول در لیتر باشد. در مردان هم مقدار غلظت پروتئین کمتر از 1/8 میلی مول در لیتر حاکی از ابتلا به آنمی است.

کاهش تعداد سلول های قرمز خون هم یکی از ملاک های تشخصی آنمی به شمار می رود. البته کاهش تعداد اریتروسایت ها ممکنست به سبب خونریزی یا کاهش میزان تولید سلول های خونی در مغز استخوان باشد. ممکنست انجام آزمایش مغز استخوان هم برای تشخیص علت بروز آنمی انجام شود. اندازه ی سلول های قرمز خون هم ملاک مهمی درتشخیص آنمی به شمار می آید. پزشک می تواند با توجه به نتیجه ی این آزمایش شکل های گوناگون آنمی را تشخیص دهد.

مهم این است که به محض روبه رو شدن با نشانه های آنمی به پزشک مراجعه کنیم. پزشک با انجام آزمایش های لازم، روند تشخیص بیماری را طی کرده و درمان مناسب را توصیه می کند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

کشش فوقانی بدن با صندلی

چرخش روسی با دستگاه سیم کش

پشت بازو خوابیده

خم به جلو با دمبل – پیشانه چسبیده به نیمکت

غلتاندن با هالتر

کرانچ با سیم کش

Top