ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
آنمی یکی از انواع بیماری های خونیست که می تواند به طور کامل درمان شود. البته، درمان آن به انواع مختلف آن بستگی دارد. لازمست که فرد مبتلا به محض مشاهده ی نشانه ها به پزشک مراجعه کند. پزشک مراحل تشخیص بیماری را طی کرده و مناسب ترین روش درمانی را بر می گزیند. در آغاز، باید علت بروز آنمی مشخص گردد. روش درمان آنمی به عواملی که سبب بروز آن شده اند بستگی دارد.

اگر این بیماری بر اثر فقر آهن به وجود آمده است، روش درمانی آنمی باید شامل مصرف آهن خوراکی باشد. به بیماران توصیه می شود که مکمل های حاوی آهن را مصرف کنند. ویتامین ث هم در جذب آهن نقش مهمی دارد. درنتیجه باید رژیم درمانی بیمار مکمل های حاوی ویتامین ث را هم در بر داشته باشد. این روش درمانی در مورد آنمی فقر آهن موثر و موفقیت آمیز خواهد بود.

اگر آنمی بر اثر از دست دادن مقادیر زیاد خون بروز کرده است، ممکنست نیاز به انجام عمل جراحی باشد. هدف از درمان آنمی در این مورد متوقف کردن خونریزی یا هموراژی است. به طور معمول این روش درمانی وقتی مطرح می شود که آنمی بر اثر بروز عارضه ی دیگر پدید آمده باشد. ابتلا به بیماری های مجاری گوارشی، بیماری های رحم و ریه ها هم به بروز آنمی منجر می شود. پیش از انتخاب روش درمانی و شروع آن لازمست که پزشک با متخصصان دیگر مشورت کند. به طور مثال در صورتی که به بروز خونریزی در مجاری گوارشی مشکوک شده باشد باید با متخصص گوارش مشورت کند.

درمان آنمی فقر آهن شامل مصرف مکمل های حاوی آهن است اما ممکنست لازم باشد که رژیم غذایی بیمار هم تغییر کند. در این مورد، رژیم غذایی بیمار باید حاوی مواد غذایی حاوی آهن باشد. به طور مثال گوشت حاوی مقادیر زیادی آهن است. از انواع سبزیجات حاوی آهن می توان به اسفناج اشاره نمود. نان هم حاوی مواد ی است که جذب آهن را دشوار می سازد.

برخی از انواع نادر آنمی هم که در کودکان بروز می کند با کاهش ویتامین ب 6 و ب 12 همراه است. مصرف مکمل های حاوی این دو ویتامین توصیه می شود. در مواردی که آنمی در کودکان بر اثر مصرف دارو بروز می کند باید مصرف دارو قطع شود.

درمان آنمی شدید کمی فرق می کند. در این موارد درمان آنمی شامل انتقال خون از فرد دیگر به بیمار است. از آن جا که طحال سلول های خونی را منهدم می سازد، گاهی اوقات در این موارد لازمست که طحال بیمار برداشته شود یا درمان بر مبنای توقف انهدام سلول های خونی ادامه یابد. همچنین با تقویت تولید سلول های خونی یا اریتروسایت ها در مغز استخوان هم می توان آنمی را درمان کرد.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

پوش پرس دوبل با کتل بل

پرس شانه با سیم کش

کشش فوقانی بدن با صندلی

دمبل با دو دست

تمرین با دمبل سنگین

پشت بازو خوابیده

Top