آنمی یکی از انواع بیماری های خونیست که می تواند به طور کامل درمان شود. البته، درمان آن به انواع مختلف آن بستگی دارد. لازمست که فرد مبتلا به محض مشاهده ی نشانه ها به پزشک مراجعه کند. پزشک مراحل تشخیص بیماری را طی کرده و مناسب ترین روش درمانی را بر می گزیند. در آغاز، باید علت بروز آنمی مشخص گردد. روش درمان آنمی به عواملی که سبب بروز آن شده اند بستگی دارد.

اگر این بیماری بر اثر فقر آهن به وجود آمده است، روش درمانی آنمی باید شامل مصرف آهن خوراکی باشد. به بیماران توصیه می شود که مکمل های حاوی آهن را مصرف کنند. ویتامین ث هم در جذب آهن نقش مهمی دارد. درنتیجه باید رژیم درمانی بیمار مکمل های حاوی ویتامین ث را هم در بر داشته باشد. این روش درمانی در مورد آنمی فقر آهن موثر و موفقیت آمیز خواهد بود.

اگر آنمی بر اثر از دست دادن مقادیر زیاد خون بروز کرده است، ممکنست نیاز به انجام عمل جراحی باشد. هدف از درمان آنمی در این مورد متوقف کردن خونریزی یا هموراژی است. به طور معمول این روش درمانی وقتی مطرح می شود که آنمی بر اثر بروز عارضه ی دیگر پدید آمده باشد. ابتلا به بیماری های مجاری گوارشی، بیماری های رحم و ریه ها هم به بروز آنمی منجر می شود. پیش از انتخاب روش درمانی و شروع آن لازمست که پزشک با متخصصان دیگر مشورت کند. به طور مثال در صورتی که به بروز خونریزی در مجاری گوارشی مشکوک شده باشد باید با متخصص گوارش مشورت کند.

درمان آنمی فقر آهن شامل مصرف مکمل های حاوی آهن است اما ممکنست لازم باشد که رژیم غذایی بیمار هم تغییر کند. در این مورد، رژیم غذایی بیمار باید حاوی مواد غذایی حاوی آهن باشد. به طور مثال گوشت حاوی مقادیر زیادی آهن است. از انواع سبزیجات حاوی آهن می توان به اسفناج اشاره نمود. نان هم حاوی مواد ی است که جذب آهن را دشوار می سازد.

برخی از انواع نادر آنمی هم که در کودکان بروز می کند با کاهش ویتامین ب 6 و ب 12 همراه است. مصرف مکمل های حاوی این دو ویتامین توصیه می شود. در مواردی که آنمی در کودکان بر اثر مصرف دارو بروز می کند باید مصرف دارو قطع شود.

درمان آنمی شدید کمی فرق می کند. در این موارد درمان آنمی شامل انتقال خون از فرد دیگر به بیمار است. از آن جا که طحال سلول های خونی را منهدم می سازد، گاهی اوقات در این موارد لازمست که طحال بیمار برداشته شود یا درمان بر مبنای توقف انهدام سلول های خونی ادامه یابد. همچنین با تقویت تولید سلول های خونی یا اریتروسایت ها در مغز استخوان هم می توان آنمی را درمان کرد.
 

ادامه این موضوع

آنمی

آنمی یا کم خونی یکی از رایج ترین بیماری های خون است که با کاهش مقدار هموگلوبین یا تعداد اریتروسایت ها مشخص می گردد. در برخی از موارد معلوم می شود که فرد هم کمبود هموگلوبین دارد و هم با کاهش تعداد اریتروسایت ها روبه روست.

آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری

پیشگیری از بروز آنمی کار ساده ایست و باید از دستورات پزشک پیروی کرد، آنمی به ندرت به شکل شدید و خطرناک بروز می کند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند آهن کافی دریافت نمی کنند. مصرف شیر گاو علاوه بر شیر مادر می تواند از بروز آنمی فقر آهن در نوزادان پیشگیری کند. لازم به ذکر است که مصرف شیر گاو به عنوان مکمل برای نوزادان باید از سن 1 سالگی به بعد در نظر گرفته شود.

آنمی آپلاستیک

موثرترین درمان برای آنمی آپلاستیک، پیوند مغز استخوان است. اما امکان پس زدن و نپذیرفتن پیوند وجود دارد. به منظور جلوگیری از بروز عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می شود. اگر بیماری بر اثر قرار گرفتن در معرض اشعه یا مواد شیمیایی ایجاد شده باشد، قرار نگرفتن در معرض این عوامل وضعیت بیمار را بهتر می کند.

آنمی پرنیشیوز

آنمی پرنیشیوز و یا آنمی بدخیم در اثر کمبود ویتامین B12 در بدن رخ می دهد. برای جذب این ویتامین می بایست گلیکوپروتئینی به نام فاکتور داخلی از سلول های جداره ی معده تولید شود تا بتواند این ویتامین را حمل کند. در این نوع کم خونی، اختلال در تولید حامل ویتامین، وجود دارد.

آنمی داسی شکل

یکی از انواع کم خونی که با شکل غیر عادی گلبول های قرمز تظاهر می کند، کم خونی داسی شکل می باشد. گلبول های قرمز دیگر مقعر الطرفین نبوده و به شکل داس هستند، پس ممکن است در رگ های ریز گیر کنند و اختلال اکسیژن رسانی به بافت ها ایجاد شود.

آنمی فقر آهن

کم خونی فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی می باشد. می دانیم که هموگلوبین دو جزء دارد، یکی پروتئینی به نام گلوبین و دیگری ماده ی معدنی به نام آهن. اگر آهن به هر دلیلی به اندازه کافی در دسترس بدن قرار نگیرد، کم خونی فقر آهن ظاهر می شود.

آنمی مزمن

آنمی مزمن را نمی توان یک بیماری بر شمرد. در بیشتر موقعیت ها تشخیص آنمی مزمن حاکی از ابتلا به بیماری دیگر است. در این مورد اختلال در تعداد سلول های قرمز خون ایجاد می شود، یعنی تعداد آن ها کاهش می یابد.

آنمی یا کم خونی همولیتیک

همولیز به معنای تجزیه ی هموگلوبین می باشد. در آنمی های همولیتیک، به دنبال تجزیه ی هموگلوبین، تعداد گلبول های قرمز هم کاهش می یابد.

انواع آنمی

بیش از یک نوع آنمی وجود دارد. طبقه بندی آنمی بر اساس معیار های متعددی انجام می شود. لازمست که برخی از متغیر ها برای شناسایی نوع آنمی در فرد مبتلا بررسی شود. در بررسی تشخیصی تعیین تعداد رتیکولوسایت ها ی خون بیمار نقش مهمی دارد.

تشخیص آنمی

مهم ترین آزمایشی که جهت تشخیص آنمی باید انجام شود آزمایش خون است. ابتدا شمارش سلول های خون بررسی می شود. اگر تعداد سلول های قرمز خون کم باشد یعنی ابتلا به عارضه ی دیگری سبب بروز آنمی شده است. در این مرحله از تشخیص، مقدار هموگلوبین (پروتئین حاوی آهن) باید اندازه گیری شود.

علائم و نشانه های آنمی

یکی از نشانه های آنمی، از حال رفتن و بیحالی است. خستگی هم براثر کمبود انرژی عارض می شود. کمبود انرژی براثر کمبود برخی از پروتئین ها ی مورد نیاز در اکسیژن رسانی توسط آهن هم ایجاد می شود.

علل آنمی

شناسایی عوامل بروز آنمی بسیار با اهمیت است زیرا درمان بیماری بستگی زیادی به علت بروز آن دارد. همچنین شناسایی علت های بروز بیماری به پیشگیری از آن کمک می کند.

Top