ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
درمان آنمی
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
آنمی آپلاستیک یکی دیگر از انواع بیماری های نادر است که بر اثر اختلال در کار مغز استخوان بروز می کند. عواملی وجود دارد که بر کار مغز استخوان، یعنی تولید سلول های خون تاثیر گذاشته و آن را مختل می سازند. آنمی آپلاستیک یکی از انواع بیماری های خونی وخیم است که به آرامی شکل گرفته و به سرعت پیشرفت می کند. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده نشود، می تواند کشنده باشد. علائم مقدماتی بیماری شامل سرگیجه، افزایش تعداد ضربان های قلب، ظاهر شدن راش یا دانه های پوستی و رنگ پریدگی است. وقتی که تعداد سلول های خون کاهش یابد، خونریزی مویرگی به صورت کبودی روی پوست بیمار ظاهر می شود.

از بین عوامل احتمالی مسبب ایجاد اختلال در کار مغز استخوان می توان به درمان سرطان اشاره کرد. شیمی درمانی یکی از روش های درمان سرطان است که در آن فعالیت سلول های طبیعی بدن هم تحت تاثیر قرار گرفته و مختل می شود. مورد دوم بروز آنمی آپلاستیک بر اثر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی است. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزن، حشره کش ها، آفت کش ها هم ممکنست به بروز آنمی آپلاستیک منجر شود. علت دیگر بروز آنمی آپلاستیک، مصرف برخی از داروها یا مواد غیر مجاز است.

لوپوس از بیماری های اتو ایمون است که در آن سلول های طبیعی منهدم می شوند. در این بیماری سلول ها ی مغز استخوان هم درگیر می شوند.
آنمی آپلاستیک ممکنست بر اثر ابتلا به برخی از عفونت های ویروسی، بارداری یا مبتلا شدن به اختلالات مغز استخوان هم بروز کند. اما بیش از نیمی از این موارد به اطلاع پزشک نمی رسد. در نتیجه بیشتر عوامل مسبب بروز بیماری ناشناخته باقی می میاند. ممکنست که بیماری آنمی آپلاستیک با سندرم میلودیسپلاستیک (ناهنجاری در تقسیم سلول های بنیادی خون) اشتباه گرفته شود. زیرا هردو بیماری براثر اختلال در تولید سلول های خونی ایجاد می شوند.

تشخیص بیماری آنمی آپلاستیک با انجام آزمایش خون و حتی بیوپسی از مغز استخوان صورت می گیرد. پس از آن که تشخیص بیماری آنمی آپلاستیک مشخص گردید، بیمار باید به متخصص بیماری های خون یا هماتولوژیست مراجعه کند. هماتولوژیست آزمایش های تشخیصی دیگر را انجام داده و درمان را شروع خواهد کرد. در درمان آنمی آپلاستیک نیاز به تزریق خون وجود دارد. این کار بیماری را درمان نمی کند اما وضعیت جسمی بیمار را بهتر خواهد کرد.

اگر علت بروز بیماری آنمی آپلاستیک اتو ایمون باشد، پزشک داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را تجویز می کند. داروهایی مانند ژن گرافت، نئورال، تیموگلوبولین عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش داده و در نتیجه حمله به سلول های مغز استخوان کمتر می شود.

موثرترین درمان برای آنمی آپلاستیک، پیوند مغز استخوان است. اما امکان پس زدن و نپذیرفتن پیوند وجود دارد. به منظور جلوگیری از بروز عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می شود. اگر بیماری بر اثر قرار گرفتن در معرض اشعه یا مواد شیمیایی ایجاد شده باشد، قرار نگرفتن در معرض این عوامل وضعیت بیمار را بهتر می کند. اما همه ی روش های یاد شده درمان قطعی بیماری نیست. در این مورد فن آوری های پزشکی جدید ممکنست راه حل های تازه ای ارائه دهند. بیماری آنمی آپلاستیک ممکنست با تجویز فاکتورهای رشد که مغز استخوان را در تولید سلول های خون تحریک می کند درمان شود. تجویز هورمون های مردانه هم در موارد خفیف یا متوسط آنمی آپلاستیک کمک کننده است.

جلوگیری از بروز آنمی آپلاستیک بسیار دشوار است اما به بیماران توصیه می شود که در معرض مواد آفت کش، حشره کش ها یا علف کش ها خود داری کنند. اگر تشخیص بیماری داده شده است، بیمار باید از انجام دادن فعالیت های بدنی شدید خودداری کند و مبتلا به عفونت نشود.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

تمرین با دمبل سنگین

فلای سرشانه با تسمه کشی

ایستاده با میله EZ

بلند کردن عضله دلتویید

کرانچ با دستگاه

خم شدن به پهلو با میله هالتر

Top