ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
شناسایی نشانه های ابتلا به آنمی اهمیت زیادی دارد. اگر چه عوارض ناشی از این بیماری فقط در موارد خاصی شدت می یابد اما لازمست که نشانه های حاکی از بروز آن را هر چه زودتر به اطلاع پزشک برسانیم تا درمان را شروع کند. بدین ترتیب در تشخیص و درمان بیماری به پزشک کمک خواهیم کرد. البته تشخیص این بیماری فقط بر اساس نشانه های ظاهری نیست و ممکنست علت بروز آن ابتلا به بیماری های دیگر باشد. تشخیص دقیق نیاز به انجام آزمایش خون دارد.

بیشتر نشانه های آنمی قابل مشاهده نیست. به همین سبب هم در بسیاری از موارد این عارضه نادیده گرفته می شود. در واقع نتایج حاصل از آزمایش خون است که به تشخیص پزشک کمک می کند.

ویژگی آنمی کاهش میزان اکسیژنی است که به بافت های بدن می رسد. سلول ها برای تولید انرژی به اکسیژن نیاز دارند. یکی از نشانه های آنمی، از حال رفتن و بیحالی است. خستگی هم براثر کمبود انرژی عارض می شود. کمبود انرژی براثر کمبود برخی از پروتئین ها ی مورد نیاز در اکسیژن رسانی توسط آهن هم ایجاد می شود.

نشانه های دیگر آنمی اختلال در عملکرد عضله و پاگوفژیا (یعنی مصرف مواد غیر عادی مانند خوردن خاک که در این مورد به معنای خوردن یخ است) است. این بیماری هم بر اثر کمبود پروتئین های دیگر بروز می کند. کاهش مقدار پروتئین ها یا اختلال در عملکرد آن ها سبب بروز نشانه ای آنمی خواهد شد.

ضعف تحصیلی هم یکی از نشانه های بروز آنمی است. در این صورت ممکنست با کمبود پروتئین همراه باشد. درافراد مبتلا به آنمی فقر آهن ممکنست درگیری سیستم ایمنی هم دیده شود. عدم توانایی در مقابله با عفونت ها هم یکی دیگر از نشانه های ابتلا به آنمی است.

علاوه بر مشاهده ی این نشانه ها که با رفتار فرد یا ساختار های میکروسکوپی ارتباط دارد، پزشکان توانسته اند رابطه ای بین برخی از علائم جسمانی و آنمی فقر آهن پیدا کنند. رنگ پریدگی یکی از نشانه های آنمی است که در هنگام معاینه بالینی قابل مشاهده است. آنمی فقر آهن ممکنست با نشانه های مهم دیگر همراه باشد، مانند تغییر در بافت اپیتلیال که یکی از نشانه های آنمی فقر آهن به شمار می رود. در این مورد می توان به التهاب یا تنگی مری و زخم شدن زبان (به سبب بروز زخم در سطح زبان فرد به خوردن یخ و نوشابه های یخ زده رو می آورد که سبب ترک خوردن دندان ها نیز می شود و پاگوفژیا نام دارد) و حتی آتروفی معده اشاره نمود. متخصصان هنوز نتوانسته اند رابطه ای بین آنمی فقر آهن و بروز این تغییرات در بافت اپیتلیال را بیابند. فقط در 15 درصد از بیماران عوارض تغییر در بافت اپیتلیال زبان و مری دیده شده است.

برخی از نشانه های آنمی کمتر دیده می شود از جمله بزرگ شدن کبد که در موارد محدودی گزارش شده است. با مشاهده نشانه های یاد شده هر چه زود تر به پزشک مراجعه کنیم، درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود. این عارضه ی خونی به ندرت وخامت پیدا می کند. بهتر است از بروز آن پیشگیری کنیم تا به درمان آن بپردازیم. پزشک با توجه به نشانه های بیماری، روش درمانی مناسب را برگزیده و درمان بیماری را شروع می کند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

بلند کردن کتل

دمبل روی نیمکت شیب دار

به پهلو

ایستاده با میله EZ

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

پرس بردفورد/ راکی

Top