ادامه موضوع

آنمی مزمن
انواع آنمی
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
پس از مشاهده ی نشانه های حاکی از ابتلا به آنمی یا اختلالات خونی، بهترین راه برای تشخیص آنمی انجام آزمایش خون است. آزمایش خون اطلاعات لازم در مورد تعداد سلول های قرمز خون، غلظت هموگلوبین و ابعاد اریتروسایت ها را به دست می دهد. اگر بررسی و آزمایش های تشخیصی به طور مرتب انجام گیرد، پیشگیری از بروز آنمی امکان پذیر خواهد بود.

پیشگیری از بروز آنمی کار ساده ایست و باید از دستورات پزشک پیروی کرد، آنمی به ندرت به شکل شدید و خطرناک بروز می کند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند آهن کافی دریافت نمی کنند. مصرف شیر گاو علاوه بر شیر مادر می تواند از بروز آنمی فقر آهن در نوزادان پیشگیری کند. لازم به ذکر است که مصرف شیر گاو به عنوان مکمل برای نوزادان باید از سن 1 سالگی به بعد در نظر گرفته شود. همچنین مقدار شیری که به نوزاد داده می شود هم باید با دقت تعیین شود و نباید از مقدار 24 اونس یا 125 گرم در روز بیشتر باشد. تامین آهن مورد نیاز کودکانی که خوب غذا نمی خورند هم باید با مصرف مکمل صورت گیرد. به علاوه، می توان به کودکان غذا های حاوی غلات و حبوبات داد. این روش هم در پیشگیری از بروز آنمی موثر است.

در بزرگسالان، پیشگیری از آنمی اگر به سبب فقر آهن باشد به روش یاد شده انجام می گیرد. مصرف غذا های حاوی آهن به پیشگیری از بروز آنمی کمک می کند. گوشت قرمز یکی از منابع اصلی تامین کننده ی آهن به شمار می رود. در نتیجه، مصرف غذا های حاوی گوشت قرمز یکی از روش های پیشگیری از بروز آنمی فقرآهن است. همچنین، مصرف حبوبات خشک، قیسی، کشمش و انواع میوه های خشک در پیشگیری از بروز آنمی بسیار موثر است. بادام، جلبک های دریایی و همه ی غلات و حبوبات منابعی سرشار از آهن به شمار رفته و مصرف آن ها در جلوگیری از بروز آنمی بسیار سودمند است.

افراد مبتلا به بیماری سرطان هم باید مرتب مواد شیمیایی مصرف کنند تا سلول های سرطانی از بین بروند. به این نوع درمان شیمی درمانی گفته می شود که خود یکی از علت های بروز آنمی به شمار می آید. به منظور پیشگیری از بروز آنمی لازمست که پزشک عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهای ضد سرطان یا شیمی درمانی را مورد توجه قرار دهد. توقف شیمی درمانی ممکنست به درمان کم خونی یا آنمی کمک کند اما بهتر است داروهایی مصرف شود که به بروز آنمی کمک نمی کنند.

در برخی از موارد، آنمی بر اثر کمبود ویتامین ب6 و ب12 بروز می کند. در این مورد مصرف مکمل های حاوی این دو ویتامین توصیه می شود.
در موارد دیگر پیشگیری از بروز آنمی ممکن نیست بلکه باید درمان را شروع کرد. آنمی سیکل سل یا آنمی داسی شکل یکی از انواع اختلالات خونی وراثتی است. در این مورد می توان پیش از به دنیا آمدن کودک پیشگیری از بروز آنمی را پی گیری کرد.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

دمبل دو طرفه - نیمکت شیب دار

ایستاده با دمبل

کشش فوقانی بدن با صندلی

بلند کردن هالتر

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

پوش پرس دوبل با کتل بل

Top