ادامه موضوع

آنمی مزمن
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
بیش از یک نوع آنمی وجود دارد. طبقه بندی آنمی بر اساس معیار های متعددی انجام می شود. لازمست که برخی از متغیر ها برای شناسایی نوع آنمی در فرد مبتلا بررسی شود. در بررسی تشخیصی تعیین تعداد رتیکولوسایت ها ی خون بیمار نقش مهمی دارد. رتیکولوسیت های خون به سلول های قرمز تبدیل می شوند. در نتیجه، تعداد اریتروسایت ها مشخص کننده ی تعداد رتیکولوسایت های خون است. به علاوه، روند تولید و انهدام رتیکولوسایت ها بر تعداد سلول های قرمز خون تاثیر می گذارد. اگر میزان لاکتات دهیدروژناز خون بالا برود حاکی از اینست که سلول های قرمز درحال از بین رفتن هستند. بررسی این مورد هم در تشخیص نوع آنمی بسیار مهم است.

تعداد رتیکولوسایت های تولید شده نشان می دهد که بروز آنمی ناشی از کاهش تعداد سلول های قرمز ارتباطی با همولیز خون یا هموراژی ندارد. بدین ترتیب یکی از انواع سه گانه آنمی تشخیص داده می شود. نوع اول آنمی به نام آنمی ماکروسایتیک است که بر اثر کمبود ویتامین ب 12 یا اسید فولیک بروز می کند. این عارضه به سبب جذب ناکافی یا سوء جذب پدید می آید. علت دیگر مسبب بروز این نوع آنمی مصرف الکل است. مصرف برخی از داروها نسخه برداری DNA را متوقف کرده و ممکنست در بروز این نوع آنمی نقش داشته باشند. در این نوع آنمی میزان MCV یا حجم متوسط سلول های قرمز افزایش می یابد و به 100 می رسد.

نوع دوم آنمی به نام آنمی نورموسایتیک معروف است. ویژگی تشخیصی آن تعیین حجم متوسط سلول های قرمز (MCV) است که بین 80 تا 100 گزارش می شود. این شاخص حاکی از طبیعی بودن MCV است و علت بروز آنمی را باید در احتمال از دست دادن خون یا اختلال در کار مغز استخوان پی گیری کرد.
 نوع سوم آنمی میکروسایتیک نام دارد که در آن شاخص MCV کمتر از 80 گزارش شده است. یعنی تولید هموگلوبین علت اصلی بروز این نوع آنمی است. انواع مختلفی از آنمی میکروسایتیک وجود دارد. رایج ترین آن ها آنمی فقر آهن است. نوع دیگر این نوع بیماری، آنمی سیکل سل یا داسی شکل است. که البته موروثی است. بیماری تالاسمی هم از انواع آنمی میکروسایتیک به شمار می رود.

نوع دیگر آنمی، آنمی دیمورفیک نام دارد. این نوع آنمی وقتی بروز می کند که دو نوع آنمی یاد شده در بالا، یعنی آنمی میکروسایتیک و نورموسایتیک با هم بروز کند. در این نوع خاص سلول های قرمز خون اندازه های مختلفی دارند.

علاوه بر آنمی سیکل سل، نوع دیگری از آنمی هم به صورت وراثتی منتقل می شود که آنمی فانکونی نام دارد. آنمی همولیتیک از انواع شدید و خطرناک آنمی است و ممکنست علت بروز ان اتو ایمیون، موروثی یا مکانیکی باشد. علاوه بر این ها، نوع دیگری از آنمی وجود دارد که به نام آنمی همولیتیک اتوایمیون گرم معروفست. در این نوع آنمی، اریتروسایت ها تحت حملات اتوایمیون قرار می گیرند.

هریک از انواع آنمی ویژگی های خاص خود را دارد که به علت بروز بیماری یا نشانه ها بستگی دارد. تعیین نوع آنمی به طور دقیق اهمیت بسیاری دارد. زیرا درمان بیماری پس از تشخیص صحیح امکان پذیرست و یا باید اختلال خونی را مشخص نمود یا عامل بروز آنمی را برطرف ساخت.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

اسکات با دمبل

خم به جلو با دمبل – پیشانه چسبیده به نیمکت

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

خم به جلو با کابل

کرانچ با سیم کش

غلتاندن با هالتر روی زانو

Top