آنمی مزمن را نمی توان یک بیماری بر شمرد. در بیشتر موقعیت ها تشخیص آنمی مزمن حاکی از ابتلا به بیماری دیگر است. در این مورد اختلال در تعداد سلول های قرمز خون ایجاد می شود، یعنی تعداد آن ها کاهش می یابد. آنمی مزمن ممکنست بر اثر ابتلا به عفونت وسیع در بدن فرد بروز کند. ابتلا به بیماری های کلیه هم سبب بروز آنمی مزمن خواهد شد. زیرا کلیه ها هم در تولید سلول های قرمز خون نقش دارند. در طول دوران بارداری حجم خون به مقدار زیادی افزایش می یابد در نتیجه غلظت سلول های قرمز خون کم می شود که خود سبب بروز آنمی و به تدریج آنمی مزمن خواهد شد.

اگر فرد نتواند برای انجام فعالیت های روزانه ی خود مواد مورد نیازبدن یعی ویتامین ها و املاح معدنی را تامین کند، روند اریتروپوئز یا تولید سلول های قرمز خون با مشکل رو به رو شده و آنمی مزمن ایجاد می شود. سایر علت های بروز آنمی مزمن عبارتند از : اختلالات خونریزی دهنده، ابتلا به سرطان، تالاسمی، ابتلا به آنمی سیکل سل یا داسی شکل و بیماری های ژنتیکی.

از جمله عوامل مهم در ابتلا به بیماری آنمی مزمن، مشاهده ی خون در مدفوع و افزایش تعداد تنفس است. همچنین تند شدن ضربان قلب، زردی پوست یا رنگ پریدگی و بزرگ شدن طحال هم از علائم دیگر بیماری به شمار می آید. از رایج ترین نشانه های بروز آنمی مزمن سرگیجه، درد قفسه سینه، ضعف و از حال رفتن است.
آزمایش های لازم برای تشخیص آنمی مزمن شامل انواع آزمایش های خون است. شمارش تعداد سلول های خون، از جمله تعداد سلول های قرمز خون، اندازه گیری سطح آهن سرم، اندازه گیری میزان هموگلوبین، تعداد رتیکولوسایت ها، بیلیروبین یا ویتامین ب 12 هم انجام می شود.

برای تشخیص آنمی مزمن ممکنست نمونه برداری یا بیوپسی از مغز استخوان هم لازم باشد. این کار با خطرها ی خاص خود همراه است، درد، عفونت و واکنش پیش بینی نشده به ضد درد ممکنست بروز کند.

درمان آنمی مزمن در خانه ممکن نیست. بیمار باید تحت مراقبت های پزشکی قرار داشته باشد. او باید مقدار کافی آب و داروهای تجویز شده را مصرف کند. بیماری آنمی مزمن یک بیماری مادام العمر است. دربرخی از موارد نیاز به تزریق خون وجود دارد. تزریق خون هم با خطرات خاص خود همراه است اگرچه با کنترل کامل انجام می گیرد اما باز هم احتمال ابتلا به بیماری هپاتیت ب، ث یا HIV وجود دارد.

سایر روش هایی که برای درمان آنمی مزمن مورد استفاده قرار می گیرد تا وضعیت جسمی بیمار را بهبود بخشد شامل اکسیژن درمانی، مصرف مایعات، مصرف داروهای تنگ کننده عروق، مصرف پلاسمای یخ زده ی تازه (FFP) است. در اصل درمان آنمی مزمن شامل درمان علت یا بیماری اصلی مسبب بروز آن است. فرضیه ای که درمورد بروز آنمی مزمن مطرح شده است علت اصلی بروز این بیماری را هپسیدین می داند. هپسیدین یک هورمون پپتیدی است که از کبد ترشح می شود و هوموستاز آهن را بر عهده دارد. البته این فرضیه هنوز به طور کامل پذیرفته نشده است و نیاز به انجام آزمایش های تکمیلی دیگر دارد.

پیشگیری از بروز آنمی مزمن به معنای شناسایی محدودیت های زندگی افراد، رژیم غذایی مناسب، توجه به سلامت کلیه ها و عناصر تشکیل دهنده ی خون است. زنان بیشتر از مردان به آنمی مزمن مبتلا می شوند.

درمان آنمی به بیماری مسبب آن و سن بیمار بستگی دارد. واضح است که پاسخ دهی بیمار جوان تر به درمان آنمی مزمن سریع تر از بیمار مسن است. لازم به ذکر است که ابتلا به آنمی شرایط جسمی فرد را تحت تاثیر قرار داده و وی را ضعیف می کند.
 

ادامه این موضوع

آنمی

آنمی یا کم خونی یکی از رایج ترین بیماری های خون است که با کاهش مقدار هموگلوبین یا تعداد اریتروسایت ها مشخص می گردد. در برخی از موارد معلوم می شود که فرد هم کمبود هموگلوبین دارد و هم با کاهش تعداد اریتروسایت ها روبه روست.

آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری

پیشگیری از بروز آنمی کار ساده ایست و باید از دستورات پزشک پیروی کرد، آنمی به ندرت به شکل شدید و خطرناک بروز می کند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند آهن کافی دریافت نمی کنند. مصرف شیر گاو علاوه بر شیر مادر می تواند از بروز آنمی فقر آهن در نوزادان پیشگیری کند. لازم به ذکر است که مصرف شیر گاو به عنوان مکمل برای نوزادان باید از سن 1 سالگی به بعد در نظر گرفته شود.

آنمی آپلاستیک

موثرترین درمان برای آنمی آپلاستیک، پیوند مغز استخوان است. اما امکان پس زدن و نپذیرفتن پیوند وجود دارد. به منظور جلوگیری از بروز عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می شود. اگر بیماری بر اثر قرار گرفتن در معرض اشعه یا مواد شیمیایی ایجاد شده باشد، قرار نگرفتن در معرض این عوامل وضعیت بیمار را بهتر می کند.

آنمی پرنیشیوز

آنمی پرنیشیوز و یا آنمی بدخیم در اثر کمبود ویتامین B12 در بدن رخ می دهد. برای جذب این ویتامین می بایست گلیکوپروتئینی به نام فاکتور داخلی از سلول های جداره ی معده تولید شود تا بتواند این ویتامین را حمل کند. در این نوع کم خونی، اختلال در تولید حامل ویتامین، وجود دارد.

آنمی داسی شکل

یکی از انواع کم خونی که با شکل غیر عادی گلبول های قرمز تظاهر می کند، کم خونی داسی شکل می باشد. گلبول های قرمز دیگر مقعر الطرفین نبوده و به شکل داس هستند، پس ممکن است در رگ های ریز گیر کنند و اختلال اکسیژن رسانی به بافت ها ایجاد شود.

آنمی فقر آهن

کم خونی فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی می باشد. می دانیم که هموگلوبین دو جزء دارد، یکی پروتئینی به نام گلوبین و دیگری ماده ی معدنی به نام آهن. اگر آهن به هر دلیلی به اندازه کافی در دسترس بدن قرار نگیرد، کم خونی فقر آهن ظاهر می شود.

آنمی یا کم خونی همولیتیک

همولیز به معنای تجزیه ی هموگلوبین می باشد. در آنمی های همولیتیک، به دنبال تجزیه ی هموگلوبین، تعداد گلبول های قرمز هم کاهش می یابد.

انواع آنمی

بیش از یک نوع آنمی وجود دارد. طبقه بندی آنمی بر اساس معیار های متعددی انجام می شود. لازمست که برخی از متغیر ها برای شناسایی نوع آنمی در فرد مبتلا بررسی شود. در بررسی تشخیصی تعیین تعداد رتیکولوسایت ها ی خون بیمار نقش مهمی دارد.

تشخیص آنمی

مهم ترین آزمایشی که جهت تشخیص آنمی باید انجام شود آزمایش خون است. ابتدا شمارش سلول های خون بررسی می شود. اگر تعداد سلول های قرمز خون کم باشد یعنی ابتلا به عارضه ی دیگری سبب بروز آنمی شده است. در این مرحله از تشخیص، مقدار هموگلوبین (پروتئین حاوی آهن) باید اندازه گیری شود.

درمان آنمی

اگر بیماری آنمی بر اثر فقر آهن به وجود آمده است، روش درمانی آنمی باید شامل مصرف آهن خوراکی باشد. به بیماران توصیه می شود که مکمل های حاوی آهن را مصرف کنند. ویتامین ث هم در جذب آهن نقش مهمی دارد. درنتیجه باید رژیم درمانی بیمار مکمل های حاوی ویتامین ث را هم در بر داشته باشد. این روش درمانی در مورد آنمی فقر آهن موثر و موفقیت آمیز خواهد بود.

علائم و نشانه های آنمی

یکی از نشانه های آنمی، از حال رفتن و بیحالی است. خستگی هم براثر کمبود انرژی عارض می شود. کمبود انرژی براثر کمبود برخی از پروتئین ها ی مورد نیاز در اکسیژن رسانی توسط آهن هم ایجاد می شود.

علل آنمی

شناسایی عوامل بروز آنمی بسیار با اهمیت است زیرا درمان بیماری بستگی زیادی به علت بروز آن دارد. همچنین شناسایی علت های بروز بیماری به پیشگیری از آن کمک می کند.

Top