ادامه موضوع

انواع آنمی
آزمایش های تشخیصی آنمی و پیشگیری
علائم و نشانه های آنمی
آنمی آپلاستیک
درمان آنمی
تشخیص آنمی
علل آنمی
آنمی
آنمی فقر آهن
آنمی یا کم خونی همولیتیک
آنمی پرنیشیوز
آنمی داسی شکل

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
آنمی مزمن را نمی توان یک بیماری بر شمرد. در بیشتر موقعیت ها تشخیص آنمی مزمن حاکی از ابتلا به بیماری دیگر است. در این مورد اختلال در تعداد سلول های قرمز خون ایجاد می شود، یعنی تعداد آن ها کاهش می یابد. آنمی مزمن ممکنست بر اثر ابتلا به عفونت وسیع در بدن فرد بروز کند. ابتلا به بیماری های کلیه هم سبب بروز آنمی مزمن خواهد شد. زیرا کلیه ها هم در تولید سلول های قرمز خون نقش دارند. در طول دوران بارداری حجم خون به مقدار زیادی افزایش می یابد در نتیجه غلظت سلول های قرمز خون کم می شود که خود سبب بروز آنمی و به تدریج آنمی مزمن خواهد شد.

اگر فرد نتواند برای انجام فعالیت های روزانه ی خود مواد مورد نیازبدن یعی ویتامین ها و املاح معدنی را تامین کند، روند اریتروپوئز یا تولید سلول های قرمز خون با مشکل رو به رو شده و آنمی مزمن ایجاد می شود. سایر علت های بروز آنمی مزمن عبارتند از : اختلالات خونریزی دهنده، ابتلا به سرطان، تالاسمی، ابتلا به آنمی سیکل سل یا داسی شکل و بیماری های ژنتیکی.

از جمله عوامل مهم در ابتلا به بیماری آنمی مزمن، مشاهده ی خون در مدفوع و افزایش تعداد تنفس است. همچنین تند شدن ضربان قلب، زردی پوست یا رنگ پریدگی و بزرگ شدن طحال هم از علائم دیگر بیماری به شمار می آید. از رایج ترین نشانه های بروز آنمی مزمن سرگیجه، درد قفسه سینه، ضعف و از حال رفتن است.
آزمایش های لازم برای تشخیص آنمی مزمن شامل انواع آزمایش های خون است. شمارش تعداد سلول های خون، از جمله تعداد سلول های قرمز خون، اندازه گیری سطح آهن سرم، اندازه گیری میزان هموگلوبین، تعداد رتیکولوسایت ها، بیلیروبین یا ویتامین ب 12 هم انجام می شود.

برای تشخیص آنمی مزمن ممکنست نمونه برداری یا بیوپسی از مغز استخوان هم لازم باشد. این کار با خطرها ی خاص خود همراه است، درد، عفونت و واکنش پیش بینی نشده به ضد درد ممکنست بروز کند.

درمان آنمی مزمن در خانه ممکن نیست. بیمار باید تحت مراقبت های پزشکی قرار داشته باشد. او باید مقدار کافی آب و داروهای تجویز شده را مصرف کند. بیماری آنمی مزمن یک بیماری مادام العمر است. دربرخی از موارد نیاز به تزریق خون وجود دارد. تزریق خون هم با خطرات خاص خود همراه است اگرچه با کنترل کامل انجام می گیرد اما باز هم احتمال ابتلا به بیماری هپاتیت ب، ث یا HIV وجود دارد.

سایر روش هایی که برای درمان آنمی مزمن مورد استفاده قرار می گیرد تا وضعیت جسمی بیمار را بهبود بخشد شامل اکسیژن درمانی، مصرف مایعات، مصرف داروهای تنگ کننده عروق، مصرف پلاسمای یخ زده ی تازه (FFP) است. در اصل درمان آنمی مزمن شامل درمان علت یا بیماری اصلی مسبب بروز آن است. فرضیه ای که درمورد بروز آنمی مزمن مطرح شده است علت اصلی بروز این بیماری را هپسیدین می داند. هپسیدین یک هورمون پپتیدی است که از کبد ترشح می شود و هوموستاز آهن را بر عهده دارد. البته این فرضیه هنوز به طور کامل پذیرفته نشده است و نیاز به انجام آزمایش های تکمیلی دیگر دارد.

پیشگیری از بروز آنمی مزمن به معنای شناسایی محدودیت های زندگی افراد، رژیم غذایی مناسب، توجه به سلامت کلیه ها و عناصر تشکیل دهنده ی خون است. زنان بیشتر از مردان به آنمی مزمن مبتلا می شوند.

درمان آنمی به بیماری مسبب آن و سن بیمار بستگی دارد. واضح است که پاسخ دهی بیمار جوان تر به درمان آنمی مزمن سریع تر از بیمار مسن است. لازم به ذکر است که ابتلا به آنمی شرایط جسمی فرد را تحت تاثیر قرار داده و وی را ضعیف می کند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » کم خونی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

کرانچ با دستگاه

پرس شانه با کابل

تمرین با دمبل

پرس سرشانه با یک دمبل

پرس کوبایی

خم به جلو با دمبل – پیشانه چسبیده به نیمکت

Top