هایپر کلسترولمی یک اختلال متابولیک می باشد که در اثر نقص عملکردی گیرنده های LDL (لیپوپروتئین با دانسیته پایین) ایجاد می شود و به صورت افزایش سطح خونی LDL  بروز می کند. یک نوع آن هایپرکلسترولمی فامیلی می باشد که به صورت ارثی با الگوی ژنتیکی اتوزوم غالب بروز میکند که فرد می تواند از والدین به ارث برده باشد.

در کشورهای پیشرفته به جهت رژیم های تغذیه ای نامناسب که شامل چربی های اشباع بوده، اضافه وزن و کم تحرکی فرد هایپرکلسترولمی یک بیماری شایع می باشد.
علاوه بر این ریسک فاکتورها پیشرفت هایپرکلسترولمی می تواند در اثر افزایش سن در زنان و مردان باشد. مشخصه ی اصلی هایپرکلسترولمی افزایش میزان سطح کلسترول خون به بالای 240 می باشد.

در این زمان است که در اثرکلسترول بالای خون پلاک چربی در دیواره ی عروق رسوب کرده و موجب گرفتگی در عروق می گردد. ترکیب پلاک به طور کلی، کلسترول و سایر چربی ها، بافت فیبروز و کلسیم می باشد.

تشکیل رسوب چربی یک پروسه ی مزمن است، زیرا مراحل متعددی در بروز آن دخیل می باشد.
کلسترول در دیواره ی عروق تجمع می یابد تا جایی که مانع عبور جریان خون گردد. وقتی این اتفاق در رگ می افتد منجر به آترواسکلروزیس و بیماری عروق کرونر قلب می شود. با وجود آترواسکلروزیس و ادامه ی هایپرکلسترولمی، احتمال پارگی پلاک و انسداد عروق وجود دارد که می تواند باعث افزایش ریسک  حمله قلبی، سکته و اختلال خون رسانی و حتی مرگ گردد.

علت اصلی هایپرکلسترولمی و تشکیل پلاک چربی، میزان بالای کلسترول بد یا همان LDL می باشد. حامل اصلی کلسترول در خون، LDL  می باشد. HDL  یک نوع دیگر کلسترول است که بر خلاف LDL  اثر محافظتی در مقابل آترواسکلروزیس دارد. کار اصلی HDL بردن کلسترول از خون به سمت محل ساخت اولیه آن یعنی کبد می باشد. ورزش و کاهش وزن می تواند باعث افزایش HDL خون و کاهش میزان LDL  و در نتیجه کاهش ریسک آترواسکلروزیس شود.

منابع دیگر هایپرکلسترولمیا می تواند بیماری های دیگری که موجب افزایش LDL خون می شوند مانند: دیابت ، بیماری های کلیوی، کبدی و هایپوتیروئیدیسم باشند که به این نوع هایپرکلسترولمیای ثانویه می گویند.

نوع فامیلی هایپرکلسترولمیا ربطی به رژیم فرد ندارد و کاملا جنبه ی متابولیک داشته و پروسه ی ساخت کلسترول درگیر می باشد که در این افراد یک موتاسیون اتوزومال غالب ژنی در کروموزوم 19 که مسئول کدگذاری رسپتورهای LDL می باشد ، رخ داده است. در اثر این موتاسیون ژنی رسپتورهای LDL وجود ندارند یا به طور ناقص شکل یافته اند و نمی توانند کارایی مناسب داشته باشند.

تا پیشرفت مشکلات، علائم هایپر کلسترولمی قابل رویت نمی باشد. در تعدادی از بیماران، نه به صورت قانون کلی، گزانتوم که ندول های چربی  روی تاندون ها و یا گزانتلاسما که رسوب چربی زیر پوست اطراف چشم است، بروز می کند.

زمانی که پلاک چربی رشد کند، تقریبا رگ را بلوک کرده و تازه علائم هایپرکلسترولمی که شامل درد قفسه سینه ، درد عضلات ساق پا حین راه رفتن که نشانه ی بیماری قلبی می باشد، نمایان می گردد.
 

ادامه این موضوع

درمان هایپرکلسترولمی

اولین قدم در درمان این بیماری تغییر در شیوه ی زندگی می باشد. داشتن یک رژیم غذایی سالم یک قسمت از درمان است. فعالیت ورزشی با یک الگوی منظم می تواند شرایط بیمار را بهبود دهد. ترک سیگار نیز نقش بسزایی در درمان دارد.

رژیم غذایی هایپرکلسترولمی

درمان اولیه ی این بیماری حفظ یک رژیم غذایی مناسب برای هایپرکلسترولمی می باشد. پیش از شروع هر نوع درمان دارویی فرد باید درمان با رژیم غذایی مناسب که شامل غذاهای بدون چربی و کلسترول می باشد را تجربه کند. هر دو نوع چربی، اشباع شده و ترانس خطرناک می باشند.

علل هایپرکلسترولمی

زمانی که جذب لیپوپروتئین با دانسیته ی پایین درست صورت نگیرد، می تواند باعث بروز هایپرکلسترولمی گردد. در این شرایط درمان با داروهایی که جذب کلسترول را بهبود می بخشند صورت می گیرد.

هایپرکلسترولمی در اطفال

هایپرکلسترولمی در اطفال اغلب می تواند منجر به آترواسکلروزیس شود به همین دلیل مراجعه به پزشک و درمان آن اهمیت دارد. تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری در اطفال می تواند پیشرفت بروز عوارض آترواسکلروز عروق کرونر قلب را به تأخیر بیندازد.

Top