ادامه موضوع

هایپرکلسترولمی در اطفال
رژیم غذایی هایپرکلسترولمی
درمان هایپرکلسترولمی
هایپرکلسترولمی

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
علل هایپرکلسترولمیا نقش بسیار مهمی در تشخیص این بیماری دارند. بعضی از فاکتورها از علل هتیپرکلسترولمی محسوب می شوند، در حالی که فاکتورهای دیگر به عنوان ریسک فاکتور می توانند مشخص کننده ی بروز مشکلات سلامتی باشند.

سن و جنسیت دو ریسک فاکتور جهت هایپرکلسترولمیا می با شند. آقایان 45 سال به بالا شانس ابتلای بیشتری به هایپرکلسترولمی دارند و در خانم ها از 55 سال به بالا این ریسک افزایش می یابد که می تواند مربوط به دوره ی یائسگی باشد. در این دوران میزان  LDL  در خانم ها بالاتر می رود.

در موارد خاصی هایپرکلسترولمیا در اثر عارضه ی جانبی بعضی داروها مانند دیورتیک های خاص، کورتیکواستروئیدها و داروهای سرکوب کننده ایمنی عارض می گردد.
گاهی اوقات هایپرکلسترولمی عارضه ی بیماری دیگری می باشد. دیابت و هیپوتیروئیدیسم جزء شایع ترین علل می باشند. در این موارد درمان بیماری زمینه ای وضعیت بیمار را بهبود می بخشد.

سیگار کشیدن یک ریسک فاکتور برای هایپرکلسترولمی است و مضرات بسیار دیگری نیز جهت فرد مانند، سرطان ریه و دهان ایجاد می کند.
ترک سیگار باعث درمان هایپرکلسترولمی نمی شود ولی از دچار شدن فرد به عارضه های این بیماری مانند حمله ی قلبی و سکته جلوگیری می کند. فرد با توجه به علل ایجاد کننده ی هایپرکلسترولمی می تواند در کاهش ریسک مرگ مؤثر باشد.

یکی از عوارض فشارخون بالا نیز هایپرکلسترولمی می باشد، که معمولأ در افراد چاق رخ می دهد. خود چاقی یکی از علل هایپرکلسترولمی در نظر گرفته می شود.
زمانی که درفرد به علت بیماری خاصی ریسک ابتلا به هایپرکلسترولمی بالا رود به وی توصیه می گردد که به طور منظم آزمایشات لازم را انجام دهد، زیرا غربالگری این بیماری می تواند از اثرات سوء آن جلوگیری کند.

در موارد نادری هایپرکلسترولمی به طور ارثی از یک نسل به نسل دیگر منتقل می گردد که فاکتور ژنتیک در این موارد دخیل است. افرادی که سابقه ی بیماری زود رس در خانواده دارند مستعد افزایش LDL خون هستند که این نوع را هایپرکلسترولمی فامیلی می نامند.

رژیم های تغذیه ای خاصی نیز می توانند منجر به هایپرکلسترولمی شوند. زمانی که دریافت لیپوپروتئین با دانسیته پایین در رژیم فرد بالا باشد این مسئله بروز می کند. در این موارد پیشگیری و درمان می تواند با رعایت یک رژیم غذایی کم کلسترول انجام شود.
زمانی که جذب لیپوپروتئین با دانسیته ی پایین درست صورت نگیرد، می تواند باعث بروز هایپرکلسترولمی گردد. در این شرایط درمان با داروهایی که جذب کلسترول را بهبود می بخشند صورت می گیرد.
 
 
دسته بندی
بیماری های متابولیسمی و غدد » هایپرکلسترولمی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

ایستاده با میله EZ

شنا رفتن

غلتاندن با هالتر

دراز و نشست سه چهارم

پرس آرنولد با دمبل

حرکت صلیبی

Top