ادامه موضوع

درمان فشار خون بالا
فشار خون ثانویه
علائم و نشانه های فشار خون بالا
فشار خون اولیه
علل پرفشاری خون
رژیم مخصوص پرفشاری خون
فشار خون بالا
پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا
پرفشاری خون در کودکان
تشخیص پرفشاری خون
علت های بروز پرفشاری خون

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
پرفشاری خون یکی از مهم ترین مشکلاتی است که در دوران بارداری بروز می کند. البته بروز پرفشاری خون در دوران بارداری فقط در 2 تا 3 درصد از موارد خطر آفرین است. چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

پرفشاری خون مزمن در بارداری با افزایش میزان فشار خون سیستولیک تا 140 میلی متر جیوه همراه است. در حالی که میزان فشار خون دیاستولیک تا 90 میلی متر جیوه افزایش می یابد. هرنوع افزایش میزان فشار خون در زن باردار حاکی از ابتلا به پرفشاری خون مزمن است. علت بروز این عارضه ناشناخته است و آن را در دسته پرفشاری خون اولیه قرار می دهند. پرفشاری خون اولیه در 90 تا 95 درصد از این بیماران دیده می شود. درواقع پرفشاری خون مزمن در دوران بارداری بر اثر ابتلا به بیماری دیگر بروز می کند. تنگی شریان کلیوی و دیسپلازی فیبری-عضلانی فقط دو مورد از بیماری هایی است که اگر درمان نشود به بروز پرفشاری خون می انجامد. تولید غیر طبیعی هورمون ها هم در دوران بارداری می تواند به بروز پرفشاری خون کمک کند. به طور مثال، ابتلا به پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید در زنان باردار رواج دارد که بر اثر ترشح بیش از حد یا کمی ترشح هورمون های غدد تیروئید ایجاد می شود. تاثیر این دو عارضه در بروز پرفشاری خون غیر عادی نیست.

پره اکلامپسی یکی از انواع پرفشاری خون در دوران بارداری است. متخصصان هنوز نتوانسته اند علت بالا رفتن مقدار فشار خون در این مورد خاص را مشخص کنند. احتمال دارد که به سبب عملکرد نادرست اعضای بدن بروز کند. به طور مثا ل، پرفشاری خون در دوران بارداری ممکنست نمایانگر اختلال در عملکرد مغز، کلیه ها و ریه ها باشد. ادم ریوی یکی از نشانه های حاکی از بروز پرفشاری خون در دوران بارداریست. به علاوه، اگر در دوران بارداری زنی به پرفشاری خون مبتلا شود تورم در صورت و تغییر درغلظت خون را ذکر می کند. علامت بعدی تغییر در مقدار هموگلوبین خون است. در این مورد مقدار هموگلوبین خون بیشتر از 12 میلی گرم در دسی لیتر خون و مقدار کراتینن بیش از 8/0 میلی گرم در دسی لیتر خواهد شد. ممکنست برای تشخیص نوع بیماری به نمونه برداری یا بیوپسی از کلیه ها نیاز داشته باشیم. این شکل از پرفشاری خون در دوران بارداری بر جفت هم اثر می گذارد. زیرا وقتی که میزان جریان خون رحم - جفت کم می شود، جنین هم تحت تاثیر قرار دارد.

تشخیص پرفشاری خون در دوران بارداری نیازی به انجام آزمایش دارد. نخستین آزمایش خون شمارش سلول های خون است. تعداد سلول های قرمز و سفید خون تعیین می شود. تعداد پلاکت ها هم مشخص می گردد. سلول ها ی قرمز و سفید و پلاکت ها ارتباط مستقیمی با پرفشاری خون در دوران بارداری ندارند اما تعداد آن ها حاکی از بروز بیماری هایی است که ممکن است به بروز پرفشاری خون در دوران بارداری کمک کند. آزمایش ادرار هم انجام می شود. کراتینین سرم و اسید اوریک سرم هم تجزیه و تحلیل می شود تا رابطه ی بین بروز پرفشاری خون و کلیه ها بررسی شود. تصویربرداری و سونوگرافی از رحم برای تعیین وضعیت جنین هم انجام می شود. به محض تشخیص این عارضه پزشک داروهای ضد فشار خون را تجویز می کند. در زمانی که مصرف دارو ممنوعیت داشته باشد می توان از مواد جایگزین استفاده کرد.
 
 
دسته بندی
بیماری‌های قلبی-عروقی » فشار خون
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

تمرین با دمبل سنگین

حرکت دادن توپ تمرین به عقب و جلو

با دستگاه سیم کش

سیم کش با تکنیک فلیپ ( Flip ) جودو

چرخش بازو

ایستاده با دمبل

Top