پرفشاری خون یکی از مهم ترین مشکلاتی است که در دوران بارداری بروز می کند. البته بروز پرفشاری خون در دوران بارداری فقط در 2 تا 3 درصد از موارد خطر آفرین است. چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

پرفشاری خون مزمن در بارداری با افزایش میزان فشار خون سیستولیک تا 140 میلی متر جیوه همراه است. در حالی که میزان فشار خون دیاستولیک تا 90 میلی متر جیوه افزایش می یابد. هرنوع افزایش میزان فشار خون در زن باردار حاکی از ابتلا به پرفشاری خون مزمن است. علت بروز این عارضه ناشناخته است و آن را در دسته پرفشاری خون اولیه قرار می دهند. پرفشاری خون اولیه در 90 تا 95 درصد از این بیماران دیده می شود. درواقع پرفشاری خون مزمن در دوران بارداری بر اثر ابتلا به بیماری دیگر بروز می کند. تنگی شریان کلیوی و دیسپلازی فیبری-عضلانی فقط دو مورد از بیماری هایی است که اگر درمان نشود به بروز پرفشاری خون می انجامد. تولید غیر طبیعی هورمون ها هم در دوران بارداری می تواند به بروز پرفشاری خون کمک کند. به طور مثال، ابتلا به پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید در زنان باردار رواج دارد که بر اثر ترشح بیش از حد یا کمی ترشح هورمون های غدد تیروئید ایجاد می شود. تاثیر این دو عارضه در بروز پرفشاری خون غیر عادی نیست.

پره اکلامپسی یکی از انواع پرفشاری خون در دوران بارداری است. متخصصان هنوز نتوانسته اند علت بالا رفتن مقدار فشار خون در این مورد خاص را مشخص کنند. احتمال دارد که به سبب عملکرد نادرست اعضای بدن بروز کند. به طور مثا ل، پرفشاری خون در دوران بارداری ممکنست نمایانگر اختلال در عملکرد مغز، کلیه ها و ریه ها باشد. ادم ریوی یکی از نشانه های حاکی از بروز پرفشاری خون در دوران بارداریست. به علاوه، اگر در دوران بارداری زنی به پرفشاری خون مبتلا شود تورم در صورت و تغییر درغلظت خون را ذکر می کند. علامت بعدی تغییر در مقدار هموگلوبین خون است. در این مورد مقدار هموگلوبین خون بیشتر از 12 میلی گرم در دسی لیتر خون و مقدار کراتینن بیش از 8/0 میلی گرم در دسی لیتر خواهد شد. ممکنست برای تشخیص نوع بیماری به نمونه برداری یا بیوپسی از کلیه ها نیاز داشته باشیم. این شکل از پرفشاری خون در دوران بارداری بر جفت هم اثر می گذارد. زیرا وقتی که میزان جریان خون رحم - جفت کم می شود، جنین هم تحت تاثیر قرار دارد.

تشخیص پرفشاری خون در دوران بارداری نیازی به انجام آزمایش دارد. نخستین آزمایش خون شمارش سلول های خون است. تعداد سلول های قرمز و سفید خون تعیین می شود. تعداد پلاکت ها هم مشخص می گردد. سلول ها ی قرمز و سفید و پلاکت ها ارتباط مستقیمی با پرفشاری خون در دوران بارداری ندارند اما تعداد آن ها حاکی از بروز بیماری هایی است که ممکن است به بروز پرفشاری خون در دوران بارداری کمک کند. آزمایش ادرار هم انجام می شود. کراتینین سرم و اسید اوریک سرم هم تجزیه و تحلیل می شود تا رابطه ی بین بروز پرفشاری خون و کلیه ها بررسی شود. تصویربرداری و سونوگرافی از رحم برای تعیین وضعیت جنین هم انجام می شود. به محض تشخیص این عارضه پزشک داروهای ضد فشار خون را تجویز می کند. در زمانی که مصرف دارو ممنوعیت داشته باشد می توان از مواد جایگزین استفاده کرد.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top