ادامه موضوع

درمان فشار خون بالا
فشار خون ثانویه
علائم و نشانه های فشار خون بالا
فشار خون اولیه
علل پرفشاری خون
رژیم مخصوص پرفشاری خون
فشار خون بالا
پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا
پرفشاری خون در کودکان
تشخیص پرفشاری خون
پرفشاری خون و بارداری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
شناسایی علت های بروز پرفشاری خون به دو دلیل اهمیت دارد. نخست این که دانستن علت های بروز پرفشاری خون سبب می شود که بتوان از بروز آن پیشگیری کرد. دوم این که پزشک باید علت بروز بیماری را بشناسد تا بتواند بهترین و مناسب ترین روش درمانی را برگزیند.
 دو نوع پرفشاری خون شناخته شده است: پرفشاری خون اولیه و پرفشاری خون ثانویه

پرفشاری خون ثانویه براثر ابتلا به یک بیماری دیگر بروز می کند. در حالی که درست برعکس پزشکان نتوانسته اند علت دیگری برای بروز پرفشاری خون اولیه بیان کنند. دیگر این که، علت های بروز پر فشاری خون سلامت بیمار را به خطر می اندازد. افراد مبتلا به پرفشاری خون اولیه 90 تا 95 درصد از مبتلایان را تشکیل می دهند. بقیه شامل بیماران مبتلا به پرفشاری خون ثانویه است.

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

در رایج ترین شکل ابتلا به پرفشاری خون مصرف نمک به مقدار زیاد دیده می شود. چاقی و مصرف زیاد الکل هم با بروز پرفشاری خون رابطه دارد. علت محیطی دیگر که سبب بالا رفتن میزان فشار خون می شود، سرو صدای زیاد است. در کنار مصرف زیاد نمک، حساسیت به سدیم هم یکی از علت های بروز پر فشاری خون به شمار می رود. خارج از عوامل محیطی موثر بر بروز پرفشاری خون، سدیم از همه مهم تر است. در 60 درصد از موارد ابتلا به پرفشاری خون، مصرف زیاد نمک دخالت دارد. کلیه ها آنزیمی به نام رنین را از سلول هایشان ترشح می کنند. متخصصان معتقدند که رابطه ی مستقیمی بین این آنزیم و پر فشاری خون وجود دارد. وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب هم یکی از بیماری هاییست که با پرفشاری خون اولیه مرتبط است. نتیجه این که، این علت هم یکی از مسبب های بروز پرفشاری خون به شمار می آید. وقتی که پرفشاری خون به عنوان پیامد ناشی ازوقفه تنفسی در خواب تعیین شود با انجام اقداماتی نظیر کاهش وزن و درموارد حاد از دستگاهی به نام CPAP استفاده می شود که فشار هوای نای را همواره مثبت نگه می دارد و به بهتر شدن شرایط کمک می کند.

بعضی از علت های بروز پرفشاری خون ژنتیکی است. اختلالات ژنتیکی پیچیده ای در بروز پرفشاری خون دخالت دارد. افراد مبتلا به پرفشاری خون 30 درصد احتمال دارد که بتوانند بیماری را به نسل بعدی منتقل کنند.

وقتی که علت بروز پرفشاری خون مشکلات کلیه ها تشخیص داده شد این عارضه پرفشاری خون کلیوی نامیده می شود. در این موقعیت، ابتلا به بیماری های کلیه علت بروز پرفشاری خون است. بیماری های غدد آدرنال هم می تواند به بروز پرفشاری خون بیانجامد. به علاوه، هیپرکلسیمی یا افزایش میزان کلسیم خون هم مانند تنگی قوس آئورت می تواند سبب بروز پرفشاری خون شود.
 
 
دسته بندی
بیماری‌های قلبی-عروقی » فشار خون
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

روی یک تخت شیب دار

تقویت شانه با دستگاه سیم کش - نشسته

بلند کردن هالتر روی نیمکت شیب دار

رساندن دست به پاشنه پا

کلین اند پرس

دمبل دو طرفه - نیمکت شیب دار

Top