شناسایی علت های بروز پرفشاری خون به دو دلیل اهمیت دارد. نخست این که دانستن علت های بروز پرفشاری خون سبب می شود که بتوان از بروز آن پیشگیری کرد. دوم این که پزشک باید علت بروز بیماری را بشناسد تا بتواند بهترین و مناسب ترین روش درمانی را برگزیند.
 دو نوع پرفشاری خون شناخته شده است: پرفشاری خون اولیه و پرفشاری خون ثانویه

پرفشاری خون ثانویه براثر ابتلا به یک بیماری دیگر بروز می کند. در حالی که درست برعکس پزشکان نتوانسته اند علت دیگری برای بروز پرفشاری خون اولیه بیان کنند. دیگر این که، علت های بروز پر فشاری خون سلامت بیمار را به خطر می اندازد. افراد مبتلا به پرفشاری خون اولیه 90 تا 95 درصد از مبتلایان را تشکیل می دهند. بقیه شامل بیماران مبتلا به پرفشاری خون ثانویه است.

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

در رایج ترین شکل ابتلا به پرفشاری خون مصرف نمک به مقدار زیاد دیده می شود. چاقی و مصرف زیاد الکل هم با بروز پرفشاری خون رابطه دارد. علت محیطی دیگر که سبب بالا رفتن میزان فشار خون می شود، سرو صدای زیاد است. در کنار مصرف زیاد نمک، حساسیت به سدیم هم یکی از علت های بروز پر فشاری خون به شمار می رود. خارج از عوامل محیطی موثر بر بروز پرفشاری خون، سدیم از همه مهم تر است. در 60 درصد از موارد ابتلا به پرفشاری خون، مصرف زیاد نمک دخالت دارد. کلیه ها آنزیمی به نام رنین را از سلول هایشان ترشح می کنند. متخصصان معتقدند که رابطه ی مستقیمی بین این آنزیم و پر فشاری خون وجود دارد. وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب هم یکی از بیماری هاییست که با پرفشاری خون اولیه مرتبط است. نتیجه این که، این علت هم یکی از مسبب های بروز پرفشاری خون به شمار می آید. وقتی که پرفشاری خون به عنوان پیامد ناشی ازوقفه تنفسی در خواب تعیین شود با انجام اقداماتی نظیر کاهش وزن و درموارد حاد از دستگاهی به نام CPAP استفاده می شود که فشار هوای نای را همواره مثبت نگه می دارد و به بهتر شدن شرایط کمک می کند.

بعضی از علت های بروز پرفشاری خون ژنتیکی است. اختلالات ژنتیکی پیچیده ای در بروز پرفشاری خون دخالت دارد. افراد مبتلا به پرفشاری خون 30 درصد احتمال دارد که بتوانند بیماری را به نسل بعدی منتقل کنند.

وقتی که علت بروز پرفشاری خون مشکلات کلیه ها تشخیص داده شد این عارضه پرفشاری خون کلیوی نامیده می شود. در این موقعیت، ابتلا به بیماری های کلیه علت بروز پرفشاری خون است. بیماری های غدد آدرنال هم می تواند به بروز پرفشاری خون بیانجامد. به علاوه، هیپرکلسیمی یا افزایش میزان کلسیم خون هم مانند تنگی قوس آئورت می تواند سبب بروز پرفشاری خون شود.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top