وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

وقتی که نخستین قدم تشخیص پرفشاری خون برداشته شد، پزشک باید بداند که آیا در خانواده ی بیمار هم فرد یا افراد دیگری به این عارضه مبتلا هستند. البته این مرحله از تشخیص به سرعت طی می شود زیرا در موارد کمی عارضه ی پرفشاری خون ارثی است.

اصلی ترین آزمایش برای تشخیص پرفشاری خون شامل اندازه گیری مقدار فشار خون بیمار است. اندازه گیری فشار خون بیمار با استفاده از مانومتر یا فشار سنج انجام می شود. این دستگاه دور بازوی بیمار بسته می شود و مقدار فشار خون فرد را در مدت کوتاهی نمایش می دهد. شاخص های تشخیصی پرفشاری خون شامل مقدار فشار خون سیستولیک و مقدار فشار خون دیاستولیک است. به منظور تشخیص بیماری لازمست که پزشک مقادیر طبیعی را بداند. سپس مقادیر به دست آمده با مقادیر طبیعی مورد مقایسه قرار می گیرد. اگر مقادیر به دست آمده از میزان طبیعی بیشتر باشد، تشخیص وی ابتلا به پرفشاری خون است. البته ممکنست بعد از مصرف بعضی از مواد مانند قهوه یا شکر مقدار فشار خون افزایش یابد. بدین ترتیب لازمست که مقدار فشار خون بیمار به طور مرتب اندازه گیری و ثبت شود تا بتواند ملاک تشخیص بیماری باشد. همچنین، ممکنست لازم باشد که بیمار یک مانیتور قابل حمل را به بازوی خود ببندد. این روش را ثبت و اندازه گیری فشار خون سیار می نامند. این دستگاه کمک می کند تا میزان فشار خون بیمار در مدت طولانی اندازه گیری و ثبت شود تا بتوان ابتلا به پرفشاری خون را مشخص نمود. اگر در بیشتر موارد مقادیر فشار خون بیمار بیشتر از اندازه طبیعی گزارش شد، تشخیص وی ابتلا به پرفشاری خون است.

علاوه بر اندازه گیری مقدار فشار خون بیمار لازمست که آزمایش های دیگری هم انجام شود. آزمایش هایی که برای تشخیص پرفشاری خون انجام می شوند و ابتلا به بیماری های دیگر را رد می کنند. به طور مثال، باید آزمایش شمارش سلول های خون انجام شود تا احتمال ابتلا به آنمی و بیماری های مزمن دیگر مربوط به کلیه ها هم بررسی شود. با هدف حذف بیماری های مربوط به کلیه ها، می توان آزمایش های دیگر را انجام داد. مقدار نیروژن اوره ی خون، سطح کلسیم و فسفر، اسید اوریک و کراتینین هم اندازه گیری شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. ممکنست نیاز به سونوگرافی کلیه هم داشته باشیم. سونوگرافی کلیه ها در هنگام تشخیص بیماری پر فشاری خون برای بررسی اندازه ی کلیه ها انجام می شود. بروز تغییرات عروقی در شبکیه ی چشم هم حاکی از ابتلا به پرفشاری خون است. بنابراین، لازمست که معاینه ی شکبیه ی چشم هم جهت تشخیص پرفشاری خون انجام گیرد.

تشخیص پرفشاری خون در مواردی نیاز به اندازه گیری شاخص توده بدن یا BMI دارد. بیش وزنی باید برطرف شود. در بیشتر موارد، با یک بار معاینه بالینی ممکنست نتوان ابتلا به پرفشاری خون را تشخیص داد. به همین سبب است که پزشکان ترجیح می دهند مقدار فشار خون بیمار را به طور مرتب اندازه گیری کرده و آزمایش های تشخیصی را انجام دهند تا بتوانند تشخیص درستی ارائه دهند.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top