ادامه موضوع

درمان فشار خون بالا
فشار خون ثانویه
علائم و نشانه های فشار خون بالا
فشار خون اولیه
علل پرفشاری خون
رژیم مخصوص پرفشاری خون
فشار خون بالا
پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا
پرفشاری خون در کودکان
علت های بروز پرفشاری خون
پرفشاری خون و بارداری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

وقتی که نخستین قدم تشخیص پرفشاری خون برداشته شد، پزشک باید بداند که آیا در خانواده ی بیمار هم فرد یا افراد دیگری به این عارضه مبتلا هستند. البته این مرحله از تشخیص به سرعت طی می شود زیرا در موارد کمی عارضه ی پرفشاری خون ارثی است.

اصلی ترین آزمایش برای تشخیص پرفشاری خون شامل اندازه گیری مقدار فشار خون بیمار است. اندازه گیری فشار خون بیمار با استفاده از مانومتر یا فشار سنج انجام می شود. این دستگاه دور بازوی بیمار بسته می شود و مقدار فشار خون فرد را در مدت کوتاهی نمایش می دهد. شاخص های تشخیصی پرفشاری خون شامل مقدار فشار خون سیستولیک و مقدار فشار خون دیاستولیک است. به منظور تشخیص بیماری لازمست که پزشک مقادیر طبیعی را بداند. سپس مقادیر به دست آمده با مقادیر طبیعی مورد مقایسه قرار می گیرد. اگر مقادیر به دست آمده از میزان طبیعی بیشتر باشد، تشخیص وی ابتلا به پرفشاری خون است. البته ممکنست بعد از مصرف بعضی از مواد مانند قهوه یا شکر مقدار فشار خون افزایش یابد. بدین ترتیب لازمست که مقدار فشار خون بیمار به طور مرتب اندازه گیری و ثبت شود تا بتواند ملاک تشخیص بیماری باشد. همچنین، ممکنست لازم باشد که بیمار یک مانیتور قابل حمل را به بازوی خود ببندد. این روش را ثبت و اندازه گیری فشار خون سیار می نامند. این دستگاه کمک می کند تا میزان فشار خون بیمار در مدت طولانی اندازه گیری و ثبت شود تا بتوان ابتلا به پرفشاری خون را مشخص نمود. اگر در بیشتر موارد مقادیر فشار خون بیمار بیشتر از اندازه طبیعی گزارش شد، تشخیص وی ابتلا به پرفشاری خون است.

علاوه بر اندازه گیری مقدار فشار خون بیمار لازمست که آزمایش های دیگری هم انجام شود. آزمایش هایی که برای تشخیص پرفشاری خون انجام می شوند و ابتلا به بیماری های دیگر را رد می کنند. به طور مثال، باید آزمایش شمارش سلول های خون انجام شود تا احتمال ابتلا به آنمی و بیماری های مزمن دیگر مربوط به کلیه ها هم بررسی شود. با هدف حذف بیماری های مربوط به کلیه ها، می توان آزمایش های دیگر را انجام داد. مقدار نیروژن اوره ی خون، سطح کلسیم و فسفر، اسید اوریک و کراتینین هم اندازه گیری شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. ممکنست نیاز به سونوگرافی کلیه هم داشته باشیم. سونوگرافی کلیه ها در هنگام تشخیص بیماری پر فشاری خون برای بررسی اندازه ی کلیه ها انجام می شود. بروز تغییرات عروقی در شبکیه ی چشم هم حاکی از ابتلا به پرفشاری خون است. بنابراین، لازمست که معاینه ی شکبیه ی چشم هم جهت تشخیص پرفشاری خون انجام گیرد.

تشخیص پرفشاری خون در مواردی نیاز به اندازه گیری شاخص توده بدن یا BMI دارد. بیش وزنی باید برطرف شود. در بیشتر موارد، با یک بار معاینه بالینی ممکنست نتوان ابتلا به پرفشاری خون را تشخیص داد. به همین سبب است که پزشکان ترجیح می دهند مقدار فشار خون بیمار را به طور مرتب اندازه گیری کرده و آزمایش های تشخیصی را انجام دهند تا بتوانند تشخیص درستی ارائه دهند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌های قلبی-عروقی » فشار خون
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

حرکت با طناب

پرس با کتل

حرکت ضربدری با دستگاه سیم کش

تمرین ایستاده با دمبل

بلند کردن عضله دلتویید

پرس شانه با هالتر

Top