پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. درمان پرفشاری خون درنوجوانان با درمان پرفشاری خون در کودکان تفاوت دارد. مهم ترین علت این است که مصرف برخی از داروهای ضد فشار خون در دوران نوجوانی ممکن نیست. این وضعیت در کودکان وجود ندارد اما با وجود این نباید نادیده گرفته شود زیرا ممکنست به بروز بیماری های خطرناک بیانجامد.

عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود. برخلاف نشان های پرفشاری خون در بزرگسالان که گاهی اوقات مشهود نیست، ویژگی های پرفشاری خون در نوجوانان نشانه های گسترده ای دارد و علائم بالینی بروز بیماری را نشان می دهد. در بیشتر موارد، این عارضه ممکنست بر اثر ابتلا به بیماری دیگر بروز کند. همچنین متابولیسم نامناسب و اختلال در عملکرد استروئید ها می تواند در نوجوانان به بروز پرفشاری خون کمک کند. متخصصان بر اساس مبانی ملکولی 4 نوع پرفشاری خون در نوجوانان را تعیین کرده اند.

همچنین، رابطه ی بین هورمون ها مانند کالیکرین - کینین، رنین - آنژیوتانسین و پروستاگلاندین ها هم با بروز پرفشاری خون اثبات شده است. هورمون های دیگری هم در بروز این عارضه دخالت دارند. از آن جا که عوامل متعددی در بروز بیماری پرفشاری خون در کودکان دخالت دارند متخصصان نمی توانند یک عامل را مسبب بروز آن بدانند. به علاوه، متخصصان نمی توانند بیان کنند که چرا با بالا رفتن سن، میزان شیوع پرفشاری خون در مردان بیشتر از زنان است. البته عوامل متعددی در بروز این بیماری موثرند.

از آن جا که پرفشاری خون نوجوانان ممکنست به بروز بیماری شریان قلب بیانجامد، لازمست که این عارضه به محض تشخیص، درمان شود. به منظور انتخاب بهترین روش درمان، لازمست که پزشک موارد تشخیصی را بررسی کند. روند تشخیص این بیماری در نوجوانان مشابه با بزرگسالان طی می شود. میزان فشار خون بیمار با کمک مانومتر اندازه گیری می شود. از سن 3 سالگی می توان با مانومتر مقدار فشار خون کودک را اندازه گرفت تا احتمال ابتلای کودک به پرفشاری خون بررسی شود. در نوجوانان هم مقدار فشار خون سیستولیک و دیاستولیک اندازه گیری و با مقادیر طبیعی مقایسه می شود. اگر مقادیر به دست آمده از مقادیر طبیعی بیشتر باشد، می توان نتیجه گرفت که نوجوان به پرفشاری خون مبتلاست. برای اندازه گیری فشار خون باید مانومتر دور قسمت بالای بازو ی راست بسته شود. همچنین، آزمایش های لازم برای اندازه گیری میزان هورمون ها انجام می شود. درمان پرفشاری خون در نوجوانان با مصرف داروهای ضد فشار خون خاصی صورت می گیرد و نباید همه ی انواع داروها برای کودکان به کار رود.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top