ادامه موضوع

تالاسمی
درمان بیماری تالاسمی
تالاسمی مینور
تالاسمی ماژور
تالاسمی تریت و علل آن
تالاسمی بتا
تالاسمی آلفا

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
وقتی که علائم مخصوص بیماری تالاسمی دیده می شود، بیماران می بایست فورا تحت بررسی ها و مشاوره های پزشکی قرار بگیرند. برای انجام این کار، افراد باید بتوانند علائم تالاسمی را تشخیص دهند. مهم است که بدانیم علائم اصلی و مشخصه ی تالاسمی ممکن است در فردی وجود داشته باشد و در فرد دیگر دیده نشود، به طوری که عوامل زیادی وجود دارند که بر روی این بیماری اثرگذار هستند. به علاوه، علائم تالاسمی که در بیمارانی دیده می شود که دچار تالاسمی ماژور هستند، ممکن است از نشانه هایی که در فردی که تالاسمی مینور دارد دیده می شود، متفاوت باشد.

علائم تالاسمی را می توان در افرادی که تالاسمی ماژور دارند، مشاهده کرد، ( کم خونی همولیتیک ). این بیماری را می توان با استفاده از شمارش کامل سلول های خونی شناسایی کرد. این آزمون با جمع آوری و بررسی 100 میلی لیتر خون انجام می شود. اگر شمارش گلبول های قرمز خون کم باشد و یا اگر غلظت هموگلوبین کم باشد، تشخیص کم خونی مطرح می شود. نشانه ی بالینی برای کم خونی، علائم تالاسمی است. در نتیجه، خستگی و ضعف به عنوان علائم تالاسمی مطرح می شود. در کنار کم خونی همولیتیک، نوع شایع کم خونی هم ممکن است به عنوان علامت تالاسمی لحاظ شود.

کوتاه شدن تنفس، که به عنوان تنگی نفس (دیس پنه) نامیده می شود، هم علامتی شایع برای بیماری تالاسمی است. شدت این نشانه ی بالینی نشان دهنده ی افزایش شدت تالاسمی با افزایش سن می باشد. در واقع، بیشتر علائم تالاسمی رو به بدتر شدن می روند، مگر آن که درمان با دقت پیگیری شود. در ابتدا، در زمان تلاش برای تنفس، تنگی نفس دیده می شود. در این زمان، اگر این مشکل طبی بدون درمان رها شود، علائم بیماری تالاسمی در همه ی زمان ها مشهود می شود. افرادی که دچار تالاسمی هستند ممکن است حتی موقع خواب هم تنگی نفس داشته باشند.

وجود خون در ادرار و یا هماچوری، در بسیاری از بیمارانی که این وضعیت طبی را دارند مشاهده می شود. ادرار تیره هم ممکن است به عنوان یکی از نشانه های وجود تالاسمی در نظر گرفته شود.

افزایش ابعاد طحال بیش از حد معمول، هم نشانه ی بالینی معمولی است که در افراد مبتلا به تالاسمی دیده می شود. دیگر عضوی که ممکن است در نتیجه ی بیماری تالاسمی سایز آن افزایش یابد، کبد می باشد. به علاوه، ابعاد قلب هم می تواند بزرگ شود. این علائم بیماری تالاسمی، نادر هستند ولی می بایست به آن ها اشاره شود.

در این بیماری نمو طبیعی بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و این نشانه ی بالینی هم به عنوان علامتی از بیماری تالاسمی در نظر گرفته می شود. در نتیجه، ممکن است در بیماران مبتلا به تالاسمی مشاهده شود. در بیشتر موارد وقتی که این نشانه بالینی وجود دارد، بد شکلی جمجمه دیده می شود. استخوان های جمجمه ضخیم تر می شود و در کنار این موارد، سایر بد شکلی های اسکلتی هم مشاهده می شود و به عنوان علائم تالاسمی تقسیم بندی می شود. استخوان های صورت هم ممکن است ضخیم تر شوند و این حالت هم علامتی از تالاسمی است. دیگر علامت شایع برای تالاسمی با بد شکلی استخوان های صورتی مشخص می شود. کشف علائم تالاسمی می بایست فورا بررسی و پیگیری شود و به پزشک گزارش شود.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » تالاسمی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

چرخش داخلی با کابل

پرس پشت بازو ایستاده

فشار به صورت

بلند کردن هالتر روی نیمکت شیب دار

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

Top