وقتی که علائم مخصوص بیماری تالاسمی دیده می شود، بیماران می بایست فورا تحت بررسی ها و مشاوره های پزشکی قرار بگیرند. برای انجام این کار، افراد باید بتوانند علائم تالاسمی را تشخیص دهند. مهم است که بدانیم علائم اصلی و مشخصه ی تالاسمی ممکن است در فردی وجود داشته باشد و در فرد دیگر دیده نشود، به طوری که عوامل زیادی وجود دارند که بر روی این بیماری اثرگذار هستند. به علاوه، علائم تالاسمی که در بیمارانی دیده می شود که دچار تالاسمی ماژور هستند، ممکن است از نشانه هایی که در فردی که تالاسمی مینور دارد دیده می شود، متفاوت باشد.

علائم تالاسمی را می توان در افرادی که تالاسمی ماژور دارند، مشاهده کرد، ( کم خونی همولیتیک ). این بیماری را می توان با استفاده از شمارش کامل سلول های خونی شناسایی کرد. این آزمون با جمع آوری و بررسی 100 میلی لیتر خون انجام می شود. اگر شمارش گلبول های قرمز خون کم باشد و یا اگر غلظت هموگلوبین کم باشد، تشخیص کم خونی مطرح می شود. نشانه ی بالینی برای کم خونی، علائم تالاسمی است. در نتیجه، خستگی و ضعف به عنوان علائم تالاسمی مطرح می شود. در کنار کم خونی همولیتیک، نوع شایع کم خونی هم ممکن است به عنوان علامت تالاسمی لحاظ شود.

کوتاه شدن تنفس، که به عنوان تنگی نفس (دیس پنه) نامیده می شود، هم علامتی شایع برای بیماری تالاسمی است. شدت این نشانه ی بالینی نشان دهنده ی افزایش شدت تالاسمی با افزایش سن می باشد. در واقع، بیشتر علائم تالاسمی رو به بدتر شدن می روند، مگر آن که درمان با دقت پیگیری شود. در ابتدا، در زمان تلاش برای تنفس، تنگی نفس دیده می شود. در این زمان، اگر این مشکل طبی بدون درمان رها شود، علائم بیماری تالاسمی در همه ی زمان ها مشهود می شود. افرادی که دچار تالاسمی هستند ممکن است حتی موقع خواب هم تنگی نفس داشته باشند.

وجود خون در ادرار و یا هماچوری، در بسیاری از بیمارانی که این وضعیت طبی را دارند مشاهده می شود. ادرار تیره هم ممکن است به عنوان یکی از نشانه های وجود تالاسمی در نظر گرفته شود.

افزایش ابعاد طحال بیش از حد معمول، هم نشانه ی بالینی معمولی است که در افراد مبتلا به تالاسمی دیده می شود. دیگر عضوی که ممکن است در نتیجه ی بیماری تالاسمی سایز آن افزایش یابد، کبد می باشد. به علاوه، ابعاد قلب هم می تواند بزرگ شود. این علائم بیماری تالاسمی، نادر هستند ولی می بایست به آن ها اشاره شود.

در این بیماری نمو طبیعی بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و این نشانه ی بالینی هم به عنوان علامتی از بیماری تالاسمی در نظر گرفته می شود. در نتیجه، ممکن است در بیماران مبتلا به تالاسمی مشاهده شود. در بیشتر موارد وقتی که این نشانه بالینی وجود دارد، بد شکلی جمجمه دیده می شود. استخوان های جمجمه ضخیم تر می شود و در کنار این موارد، سایر بد شکلی های اسکلتی هم مشاهده می شود و به عنوان علائم تالاسمی تقسیم بندی می شود. استخوان های صورت هم ممکن است ضخیم تر شوند و این حالت هم علامتی از تالاسمی است. دیگر علامت شایع برای تالاسمی با بد شکلی استخوان های صورتی مشخص می شود. کشف علائم تالاسمی می بایست فورا بررسی و پیگیری شود و به پزشک گزارش شود.
 

ادامه این موضوع

تالاسمی

تالاسمی یک بیماری ارثی خونی است. تالاسمی انواع آلفا و بتا، و همچنین ماژور و مینور دارد. شایع ترین درمان برای آن ترانسفیوژن خون است. نام این بیماری با روند غیر طبیعی که در خون رخ می دهد، مشخص می شود

تالاسمی آلفا

اختلال در زنجیره ی هموگلوبین موجب ایجاد بیماری تالاسمی می شود. می دانیم که هموگلوبین دو نوع زنجیره ی پلی پپتیدی دارد، یکی آلفا و دیگری بتا. در بیماری تالاسمی آلفا در تعداد این زنجیره ها اختلالاتی ایجاد می شود به طوری که ممکن است حتی پیش از تولد، باعث مرگ جنین شود.

تالاسمی بتا

تالاسمی بتا با ساخت غیر طبیعی زنجیره های بتا گلوبین مشخص می شود. تالاسمی بتا، به عنوان تالاسمی ماژور هم شناخته می شود چون باعث ایجاد انواع جدی کم خونی می شود. در تالاسمی بتا جنسیت بیمار نقشی در میزان بروز آن ندارد. این اختلال می تواند مشکلاتی را در اسکلت بدن ایجاد کند.

تالاسمی تریت و علل آن

تالاسمی یکی از انواع کم خونی های همولیتیک ارثی است که بدن نمی تواند زنجیره ی هموگلوبین بسازد، در نتیجه آنمی رخ می دهد. بر حسب میزان اختلال و نوع اختلال در زنجیره های هموگلوبین، انواع مختلف این بیماری ظاهر می شود.

تالاسمی ماژور

تالاسمی ماژور سیر پیشرونده ای دارد. بیماران ممکن است مشکلات استخوانی و ذهنی پیدا کنند. درمان فوری برای پیشگیری از نارسایی قلبی بسیار مهم است.

تالاسمی مینور

تالاسمی مینور شدت کمتری دارد و ممکن است با آنمی فقر آهن اشتباه شود. باید به مصرف مکمل های آهن در این حالت توجه کرد. این زیر گروه از اختلال خونی اصلی مذکور را می توان مجددا تقسیم بندی کرد. انواع مختلفی از تالاسمی آلفای مینور وجود دارد و یک نوع تالاسمی بتای مینور داریم.

درمان بیماری تالاسمی

از مهم ترین روش های درمانی برای تالاسمی، انتقال خون است. افزایش ترانسفیوژن، خطر افزایش بار آهن را به همراه دارد. در اکثر موارد، لازم نیست تا درمان تالاسمی از راه انتقال خون انجام شود. برخی از بیماران در موارد بسیار نادری همواره به این درمان نیاز دارند، ولی افرادی که تالاسمی دارند، به صورت دوره ای به انتقال خون نیازمند هستند.

Top