ادامه موضوع

درمان بیماری تالاسمی
علائم بیماری تالاسمی
تالاسمی مینور
تالاسمی ماژور
تالاسمی تریت و علل آن
تالاسمی بتا
تالاسمی آلفا

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
تالاسمی یک بیماری ارثی خونی است. این بیماری اشکال مختلفی دارد، ولی مهم ترین انواع آن، تالاسمی آلفا و بتا می باشد. نام این بیماری با روند غیر طبیعی که در خون رخ می دهد، مشخص می شود. در این دو مورد، پروتئین هایی که در ساختار طبیعی هموگلوبین وجود دارند، غایب هستند و یا با پروتئین نوع دیگری جایگزین شده اند.

تالاسمی آلفا انواع مختلفی دارد. می تواند به فرم تالاسمی خفیف و یا نوع حاد رخ دهد. اگر تالاسمی نوع شدید وجود داشته باشد، احتمال سقط جنین هم وجود دارد.

 آنمی کولی، دومین نام دیگر برای موارد شدید تالاسمی بتا است. این نام اغلب برای تفسیر تمام انواع تالاسمی به کار می رود که نیاز به انتقال خون دارند.
بیمار مبتلا به تالاسمی می بایست در ابتدا توسط متخصص خون شناسی ویزیت شود تا آزمایشات خون وی ارزیابی شود. شایع ترین درمان برای این بیماری، انتقال خون است. این کار برای اضافه کردن گلبول های قرمز به بدن انجام می شود، تا امکان حمل مقادیر لازم اکسیژن به اعضا و بافت ها فراهم شود.

یک اتفاق که در تالاسمی رخ می دهد، اضافه بار آهن است. مقادیر آهنی که از راه انتقال خون وارد بدن می شود، را می توان حذف کرد. اضافه بار آهن در نواحی مختلفی می تواند ذخیره شود و خطراتی را برای بدن به همراه داشته باشد. درمان شلاتور (دفع آهن اضافی) برای دفع مقادیر آهن اضافی انجام می شود. داروی دسفرال برای این روند و برای موارد دردناک تجویز می شود. چون این درمان طاقت فرسا است، بسیاری از بیماران مبتلا به تالاسمی، از ادامه ی درمان سر باز می زنند و در نتیجه بیشتر آن ها فوت می کنند.

چون که تالاسمی بیماری مادرزادی خانوادگی است و خطر بالایی را از نظر بیماری هموگلوبین تریت دارد، توصیه می شود که مشاوره ی ژنتیکی و آزمایشات ژنتیک انجام شود. به طور میانگین، 60 ملیون نفر تالاسمی بتای تریت دارند، ولی تعداد واقعی بیماران مبتلا به تالاسمی را نمی توان معلوم کرد. علت آن هم این است که جمعیت های ساکن آسیا و بخش های شرقی میانی را نمی توان به طور کامل بررسی کرد. پاکستان و ایران بیشترین نواحی، از نظر ابتلا به تالاسمی هستند و شمار موارد تالاسمی در این نواحی در حال افزایش است. کاری نمی توان در این زمینه انجام داد، چون بیماران در این نواحی به حد کافی آموزش ندیده اند.

هنگامی که تالاسمی تشخیص داده می شود، بیمار می بایست به پزشک مراجعه کند و به همه ی روند های درمانی مطرح شده توجه کند. قویا توصیه می شود که انتقال خون ادامه پیدا کند، حتی اگر درمان چلاتو (دفع آهن) درناک باشد. در طی درمان دفع آهن اضافی، پزشکان اغلب ویتامین ها و سایر مواد حاوی آهن را منع می کنند. رژیم سالم و بهداشتی می بایست استفاده شود و اسید فولیک برای کمک به تولید گلبول های قرمز تجویز می شود.

تالاسمی در موارد خاصی هم درمان می شود. برخی از کودکان از راه پیوند مغز استخوان سلامتی خود را باز می یابند. ولی همه ی بیماران نمی توانند از این روش استفاده کنند و در برخی موارد حتی این کار، غیر ممکن است.

درمان این بیماری از راه سلول های بنیادی و یا با استفاده از سایر فرضیه ها و از راه ژن درمانی در حال بررسی است و دانشمندان به دنبال این روش ها هستند ولی راه حل واضحی تاکنون پیدا نشده است. حامل های تالاسمی افرادی هستند که ژن بیماری را دارند ولی علائمی را نشان نمی دهند، آن ها می توانند ژن بیماری را به فرزندان خود انتقال دهند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » تالاسمی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

حرکت با طناب

ایستاده با میله EZ

غلتاندن با هالتر

دمبل در حالت خمیده به جلو

کشش پشت بازو با سیم کش و نیمکت صاف

کرانچ معکوس با سیم کش

Top